15:29 / 14.12.2024 5.51k
Maktabgacha va maktab ta’limi tizimi eng ko‘p muammoli holatlar ro‘y berib turadigan, O‘zbekistondagi eng katta ish beruvchi tizimlardan biri hisoblanadi. Sohaga oid qabul qilingan normativ hujjatlarni esa sanab sanog‘iga yetish mushkul ish.
Undan tashqari birgina pedagog xodimlarning faoliyatini tartibga solish bo‘yicha Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan ham ko‘plab buyruqlar imzolanadi. Shunday normalar borki, ularni pedagog xodimlarga o‘z vaqtida, tinimsiz ravishda sharhlab berib turish eng zaruriy ehtiyojlarimizdan biri hisoblanadi.
Shuning uchun ham biz bu kabi muammolarni Ta’lim kodeksi darajasida hal qilish lozimligi haqida qayta-qayta eslatyapmiz. Hujjatlar tizimlashmasa, yopiq bo‘lsa, vaziyat og‘irlashaveradi.
Aksiga olib, ayrim buyruqlar vazirlik tomonidan XDFU – xizmat doirasida foydalanish tartibida imzolanganligi sababli, bu turdagi hujjatlar ommaga e’lon qilinmaydi. Natijada esa ko‘pchilik eski hujjat namunasidan foydalanadi va yana tizimda tushunmovchiliklar yuzaga kelaverdi.
Masalan, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 29-avgustdagi 270-son buyrug‘i ham vazirlikning XDFU buyrug‘i bilan bekor qilib yuborilgan.
Mazkur buyruq bilan esa “Direktorlar kengashi to‘g‘risida” Nizom, “Direktor lavozimiga ochiq tanlov o‘tkazish to‘g‘risida”gi tartib hamda umumiy o‘rta ta’lim muassasalari direktorlarining malaka tavsiflari belgilangandi.
Demak, vazirlikning 2023-yil 29-avgustdagi 270-son buyrug‘i bir yil ham “yashamadi”. Yomon tomoni shundaki, maktab direktorlarini ochiq tanlov asosida lavozimga tayinlash haqidagi asosiy hujjat bu safar XDFU tarzida imzolandi.
Ya’ni, bu kabi buyruqlardan faqatgina vazirlik tizimining yuqori bo‘g‘inida ishlovchi sanoqli xodimlar foydalana oladi xolos, boshqalar esa yo‘q. Bunda esa xolislik kamayadi, shaffoflik yo‘qoladi.
Chunki, jamoatchilikdan direktorlar faoliyatini tartibga soluvchi asosiy hujjat “yashirib qo‘yilsa”, bu muammoni ko‘paytirsa ko‘paytiradi, lekin aslo kamaytirmaydi.
Masalan, direktorlar kengashi, uning faoliyati, ularni ochiq tanlov asosida lavozimga tayinlash haqida hozir jamoatchilikdan so‘rasangiz, ular hech nima bilmayman deyishi tabiiy hol. Sababi, bu haqidagi avvalgi hujjat bekor qilingan, yangi hujjat esa hammadan “yashirilgan”.
Hozirda xalqtaliminfo.uz tahririyatiga direktorlarni lavozimga tayinlash tartibi, direktorlik lavozimi bo‘sh qolgan taqdirda, qancha muddatda vakansiya e’lon qilinishi va shu bilan birga direktorlar kengashi faoliyatiga oid juda ko‘plab savollar kelmoqda. Ammo uni tartibga soluvchi hujjat maxfiyligi uchun tayinli javob berish imkonsiz bo‘lib qolmoqda.
Direktor lavozimiga ochiq tanlov o‘tkaziladi deyapmiz-da, buni tartibga soluvchi hujjatni maxfiy tarzda imzolayapmiz, jamoatchilikdan yashiryapmiz. Bunday vaziyatda ochiqlik ta’minlanadimi degan savol esa ochiq qolmoqda.
Shuning uchun Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi ichki maxfiy buyruqlar imzolashni kamaytirsa maqsadga muvofiq bo‘lardi.

Министерство должно сократить подпись внутренних секретных приказов
Система дошкольного и школьного образования является одним из самых проблемных и крупных работодателей в Узбекистане. Принятые нормативные документы в этой сфере трудно перечислить.
Кроме того, только Министерством дошкольного и школьного образования подписывается множество приказов по регулированию деятельности педагогических работников. Есть нормы, которые необходимо своевременно и непрерывно разъяснять педагогическим работникам.
Поэтому мы неоднократно напоминаем о необходимости решения подобных проблем на уровне Образовательного кодекса. Если документы не систематизированы, закрыты, ситуация усугубляется.
В связи с тем, что некоторые приказы министерства подписаны в порядке использования в рамках МГФУ - службы, данный вид документов не публикуется. В результате многие стали использовать старый образец документа, и в системе снова возникли недоразумения.
Например, приказ министра дошкольного и школьного образования No270 от 29 августа 2023 года также был отменен приказом МГО министерства.
Данным приказом были определены Положение "О Совете директоров," Порядок проведения открытого конкурса на должность директора, а также квалификационные характеристики директоров общеобразовательных учреждений.
Следовательно, приказ министерства No270 от 29 августа 2023 года "не прожил" и года. Плохо в том, что основной документ о назначении директоров школ на должность на основе открытого конкурса на этот раз был подписан в форме МГФУ.
То есть такими приказами могут пользоваться лишь немногие сотрудники, работающие в высшем звене системы министерства, а других нет. При этом объективность уменьшается, прозрачность исчезает.
Потому что, если "скрыть" от общественности основной документ, регулирующий деятельность директоров, это увеличит проблему, но ни в коем случае не уменьшит ее.
Например, если сейчас спросить у общественности о совете директоров, его деятельности, о назначении их на должность на основе открытого конкурса, они могут сказать, что ничего не знают. Причина в том, что прежний документ об этом отменен, а новый документ "скрыт" от всех.
В редакцию xalqtaliminfo.uz поступает множество вопросов о порядке назначения директоров на должности, объявлении вакансии в случае, если директорская должность остается вакантной, а также о деятельности совета директоров. Однако за конфиденциальность документа также остается невозможным дать определенный ответ.
Мы говорим, что на должность директора будет проведен открытый конкурс, и мы секретно подписываем документ, регулирующий это, скрываем от общественности. Вопрос о том, будет ли обеспечена открытость в такой ситуации, остается открытым.
Поэтому Министерству дошкольного и школьного образования целесообразно сократить подписывание внутренних секретных приказов.