15:29 / 14.12.2024 5.51k
Maktabgacha va maktab ta’limi tizimi eng ko‘p muammoli holatlar ro‘y berib turadigan, O‘zbekistondagi eng katta ish beruvchi tizimlardan biri hisoblanadi. Sohaga oid qabul qilingan normativ hujjatlarni esa sanab sanog‘iga yetish mushkul ish.
Undan tashqari birgina pedagog xodimlarning faoliyatini tartibga solish bo‘yicha Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan ham ko‘plab buyruqlar imzolanadi. Shunday normalar borki, ularni pedagog xodimlarga o‘z vaqtida, tinimsiz ravishda sharhlab berib turish eng zaruriy ehtiyojlarimizdan biri hisoblanadi.
Shuning uchun ham biz bu kabi muammolarni Ta’lim kodeksi darajasida hal qilish lozimligi haqida qayta-qayta eslatyapmiz. Hujjatlar tizimlashmasa, yopiq bo‘lsa, vaziyat og‘irlashaveradi.
Aksiga olib, ayrim buyruqlar vazirlik tomonidan XDFU – xizmat doirasida foydalanish tartibida imzolanganligi sababli, bu turdagi hujjatlar ommaga e’lon qilinmaydi. Natijada esa ko‘pchilik eski hujjat namunasidan foydalanadi va yana tizimda tushunmovchiliklar yuzaga kelaverdi.
Masalan, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 29-avgustdagi 270-son buyrug‘i ham vazirlikning XDFU buyrug‘i bilan bekor qilib yuborilgan.
Mazkur buyruq bilan esa “Direktorlar kengashi to‘g‘risida” Nizom, “Direktor lavozimiga ochiq tanlov o‘tkazish to‘g‘risida”gi tartib hamda umumiy o‘rta ta’lim muassasalari direktorlarining malaka tavsiflari belgilangandi.
Demak, vazirlikning 2023-yil 29-avgustdagi 270-son buyrug‘i bir yil ham “yashamadi”. Yomon tomoni shundaki, maktab direktorlarini ochiq tanlov asosida lavozimga tayinlash haqidagi asosiy hujjat bu safar XDFU tarzida imzolandi.
Ya’ni, bu kabi buyruqlardan faqatgina vazirlik tizimining yuqori bo‘g‘inida ishlovchi sanoqli xodimlar foydalana oladi xolos, boshqalar esa yo‘q. Bunda esa xolislik kamayadi, shaffoflik yo‘qoladi.
Chunki, jamoatchilikdan direktorlar faoliyatini tartibga soluvchi asosiy hujjat “yashirib qo‘yilsa”, bu muammoni ko‘paytirsa ko‘paytiradi, lekin aslo kamaytirmaydi.
Masalan, direktorlar kengashi, uning faoliyati, ularni ochiq tanlov asosida lavozimga tayinlash haqida hozir jamoatchilikdan so‘rasangiz, ular hech nima bilmayman deyishi tabiiy hol. Sababi, bu haqidagi avvalgi hujjat bekor qilingan, yangi hujjat esa hammadan “yashirilgan”.
Hozirda xalqtaliminfo.uz tahririyatiga direktorlarni lavozimga tayinlash tartibi, direktorlik lavozimi bo‘sh qolgan taqdirda, qancha muddatda vakansiya e’lon qilinishi va shu bilan birga direktorlar kengashi faoliyatiga oid juda ko‘plab savollar kelmoqda. Ammo uni tartibga soluvchi hujjat maxfiyligi uchun tayinli javob berish imkonsiz bo‘lib qolmoqda.
Direktor lavozimiga ochiq tanlov o‘tkaziladi deyapmiz-da, buni tartibga soluvchi hujjatni maxfiy tarzda imzolayapmiz, jamoatchilikdan yashiryapmiz. Bunday vaziyatda ochiqlik ta’minlanadimi degan savol esa ochiq qolmoqda.
Shuning uchun Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi ichki maxfiy buyruqlar imzolashni kamaytirsa maqsadga muvofiq bo‘lardi.

The Ministry should reduce the signing of internal confidential orders
The preschool and school education system is one of the largest employers in Uzbekistan, with the most problematic situations. It is difficult to count the regulatory documents adopted in this field.
In addition, many orders are signed by the Ministry of Preschool and School Education to regulate the activities of teachers. There are such norms that one of our most important needs is their timely and constant interpretation by educators.
That is why we repeatedly remind you that such problems should be addressed at the level of the Education Code. If documents are not systematized and closed, the situation will worsen.
On the contrary, since some orders are signed by the ministry in the order of use within the framework of the XDFU - service, such documents are not made public. As a result, many people use the old document model, and again misunderstandings arise in the system.
For example, the order of the Minister of Preschool and School Education No. 270 dated August 29, 2023 was also canceled by the order of the Ministry's Ministry of Education.
This order established the Regulation "On the Board of Directors," the procedure for conducting an open competition for the position of a director, and the qualification characteristics of directors of general secondary educational institutions.
Therefore, the order of the Ministry No. 270 dated August 29, 2023 did not "live" for a year. The bad part is that the main document on the appointment of school principals to the position on the basis of an open competition was signed this time in the form of an XDFU.
That is, only a few employees working at the top of the ministerial system can use such orders, while others do not. In this case, objectivity decreases, transparency disappears.
Because if the main document regulating the activities of directors is "hidden" from the public, this increases the problem, but by no means reduces it.
For example, if you ask the public about the board of directors, its activities, their appointment to the position based on an open competition, they may say that they know nothing. The reason is that the previous document on this was canceled, and the new document was "hidden" from everyone.
The editorial office of xalqtaliminfo.uz receives a lot of questions about the procedure for appointing directors to positions, the announcement of a vacancy in the event of a vacant position for how long, as well as the activities of the board of directors. However, it is also impossible to give a definitive answer about the confidentiality of the document.
We say that an open competition will be held for the position of director, and we secretly sign the document regulating this, concealing it from the public. The question of whether openness is ensured in such a situation remains open.
Therefore, it would be advisable for the Ministry of Preschool and School Education to reduce the signing of internal secret orders.