Har qanday menejerlik sertifikati uchun direktor va o‘rinbosarlarga ustama to‘lanaveradimi?
2020-yil mart oyida to‘liq 144 soatli menejerlik kursini tugatib, sertifikat olgan edim. Hozirda direktor o‘rinbosari bo‘lib ishlayman. Menga 30 foizlik ustama to‘lanmaydi, dedilar. Shunga qanaqa asos bor? To‘lanadimi, yo‘qmi?
Ma’lumki, Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 25-dekabrdagi 681-son qarori bilan “Davlat umumiy o‘rta ta’lim muassasalari direktori lavozimiga nomzodlarni menejerlik o‘quv kurslarida o‘qitish va ularga menejerlik sertifikatini berish tartibi to‘g‘risida”gi nizom tasdiqlangan.
Mazkur qaror bilan 2024-yil 1-sentyabrdan boshlab menejerlik sertifikatiga ega bo‘lgan maktab direktorlariga 50 foiz, maktab direktori o‘rinbosarlariga 30 foiz ustama to‘lanishi belgilangan.
Ya’ni, hozirda menejerlik o‘quv kurslari “Davlat umumiy o‘rta ta’lim muassasalari direktori lavozimiga nomzodlarni menejerlik o‘quv kurslarida o‘qitish va ularga menejerlik sertifikatini berish tartibi to‘g‘risida”gi Nizom asosida tashkil etilmoqda.
Ko‘rib turganingizdek, direktor hamda uning o‘rinbosarlariga menejerlik sertifikati uchun ustama to‘lash to‘g‘risidagi norma 2023-yil 25-dekabrda kuchga kirgan. Shu bois, o‘tgan yillar davomida yuqoridagi nizomda nazarda tutilmagan turli xil menejerlik kurslarida o‘qib, sertifikat olgan xodimlarga mazkur ustamalar to‘lanmaydi.
Birinchidan, 2023-yil 25-dekabrga qadar direktor va uning o‘rinbosarlariga menejerlik o‘quv kurslari tashkil qilinmagan. (2023-yilning 5-27-iyun kunlari tajriba-sinov tariqasida tashkil etilgan menejerlik kurslari bundan mustasno)
Ikkinchidan, direktor hamda o‘rinbosarlarga faqatgina Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 25-dekabrdagi 681-son qarori bilan tasdiqlangan nizom asosida tashkil etilgan menejerlik kurslarida o‘qib, sertifikat olgan taqdirda ustama to‘lanadi xolos.
Mazkur ustamani olish istagida bo‘lgan rahbar xodimlar A.Avloniy nomidagi pedagogik mahorat milliy institutida joriy qilingan menejerlik o‘quv kurslarida o‘qishi hamda menejerlik sertifikatini olishi kerak bo‘ladi.
O‘qituvchilar 70 foizlik ustama uchun navbatdan tashqari attestatsiyaga to‘lov qilishi kerakmi?
Navbatdan tashqari bahorgi attestatsiyaga to‘lov qilish uchun bir qancha asoslar bor.
70% ustama oliy va birinchi malaka toifasiga ega hamda 86 ball to‘plagan o‘qituvchilarga beriladigan bo‘ldi
Xalqaro standartlar asosida malaka sertifikatini olgan pedagog kadrlarga tarif stavkalarining amaldagi miqdorlariga nisbatan 70 foiz miqdorida qo‘shimcha haq to‘landi.