2020-yil mart oyida to‘liq 144 soatli menejerlik kursini tugatib, sertifikat olgan edim. Hozirda direktor o‘rinbosari bo‘lib ishlayman. Menga 30 foizlik ustama to‘lanmaydi, dedilar. Shunga qanaqa asos bor? To‘lanadimi, yo‘qmi?
Ma’lumki, Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 25-dekabrdagi 681-son qarori bilan “Davlat umumiy o‘rta ta’lim muassasalari direktori lavozimiga nomzodlarni menejerlik o‘quv kurslarida o‘qitish va ularga menejerlik sertifikatini berish tartibi to‘g‘risida”gi nizom tasdiqlangan.
Mazkur qaror bilan 2024-yil 1-sentyabrdan boshlab menejerlik sertifikatiga ega bo‘lgan maktab direktorlariga 50 foiz, maktab direktori o‘rinbosarlariga 30 foiz ustama to‘lanishi belgilangan.
Ya’ni, hozirda menejerlik o‘quv kurslari “Davlat umumiy o‘rta ta’lim muassasalari direktori lavozimiga nomzodlarni menejerlik o‘quv kurslarida o‘qitish va ularga menejerlik sertifikatini berish tartibi to‘g‘risida”gi Nizom asosida tashkil etilmoqda.
Ko‘rib turganingizdek, direktor hamda uning o‘rinbosarlariga menejerlik sertifikati uchun ustama to‘lash to‘g‘risidagi norma 2023-yil 25-dekabrda kuchga kirgan. Shu bois, o‘tgan yillar davomida yuqoridagi nizomda nazarda tutilmagan turli xil menejerlik kurslarida o‘qib, sertifikat olgan xodimlarga mazkur ustamalar to‘lanmaydi.
Birinchidan, 2023-yil 25-dekabrga qadar direktor va uning o‘rinbosarlariga menejerlik o‘quv kurslari tashkil qilinmagan. (2023-yilning 5-27-iyun kunlari tajriba-sinov tariqasida tashkil etilgan menejerlik kurslari bundan mustasno)
Ikkinchidan, direktor hamda o‘rinbosarlarga faqatgina Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 25-dekabrdagi 681-son qarori bilan tasdiqlangan nizom asosida tashkil etilgan menejerlik kurslarida o‘qib, sertifikat olgan taqdirda ustama to‘lanadi xolos.
Mazkur ustamani olish istagida bo‘lgan rahbar xodimlar A.Avloniy nomidagi pedagogik mahorat milliy institutida joriy qilingan menejerlik o‘quv kurslarida o‘qishi hamda menejerlik sertifikatini olishi kerak bo‘ladi.

Do directors and executives continue to be paid bonuses for any management certificates?
In March 2020, I completed a full 144-hour management course and received a certificate. Currently, I work as a deputy director. They said they wouldn't pay me a 30 percent bonus. What's the reason for that? Will it be paid? "No?"
It is known that by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 681 dated December 25, 2023, the Regulation "On the procedure for training candidates for the position of director of state general secondary educational institutions in management training courses and issuing a management certificate" was approved.
According to this decision, starting from September 1, 2024, school principals with a manager's certificate will be paid a 50% bonus, and school principals' deputies - a 30% bonus.
That is, management training courses are currently organized based on the Regulation "On the procedure for training candidates for the position of director of state general secondary educational institutions in management training courses and issuing a management certificate to them."
As you can see, the norm on the payment of a supercharge for a manager's certificate to the director and his deputies came into force on December 25, 2023. Therefore, these bonuses will not be paid to employees who have studied various management courses and received certificates over the past years, which are not provided for in the above regulation.
First, until December 25, 2023, management training courses for the director and his deputies were not organized. (except for management courses organized as an experiment from June 5-27, 2023)
Secondly, directors and deputy directors are paid a bonus only if they study and receive a certificate in management courses established on the basis of the Regulation approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 681 of December 25, 2023.
Managers wishing to receive this bonus will need to study at the management training courses introduced at the National Institute of Pedagogical Mastery named after A. Avloni and receive a management certificate.