2020-yil mart oyida to‘liq 144 soatli menejerlik kursini tugatib, sertifikat olgan edim. Hozirda direktor o‘rinbosari bo‘lib ishlayman. Menga 30 foizlik ustama to‘lanmaydi, dedilar. Shunga qanaqa asos bor? To‘lanadimi, yo‘qmi?
Ma’lumki, Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 25-dekabrdagi 681-son qarori bilan “Davlat umumiy o‘rta ta’lim muassasalari direktori lavozimiga nomzodlarni menejerlik o‘quv kurslarida o‘qitish va ularga menejerlik sertifikatini berish tartibi to‘g‘risida”gi nizom tasdiqlangan.
Mazkur qaror bilan 2024-yil 1-sentyabrdan boshlab menejerlik sertifikatiga ega bo‘lgan maktab direktorlariga 50 foiz, maktab direktori o‘rinbosarlariga 30 foiz ustama to‘lanishi belgilangan.
Ya’ni, hozirda menejerlik o‘quv kurslari “Davlat umumiy o‘rta ta’lim muassasalari direktori lavozimiga nomzodlarni menejerlik o‘quv kurslarida o‘qitish va ularga menejerlik sertifikatini berish tartibi to‘g‘risida”gi Nizom asosida tashkil etilmoqda.
Ko‘rib turganingizdek, direktor hamda uning o‘rinbosarlariga menejerlik sertifikati uchun ustama to‘lash to‘g‘risidagi norma 2023-yil 25-dekabrda kuchga kirgan. Shu bois, o‘tgan yillar davomida yuqoridagi nizomda nazarda tutilmagan turli xil menejerlik kurslarida o‘qib, sertifikat olgan xodimlarga mazkur ustamalar to‘lanmaydi.
Birinchidan, 2023-yil 25-dekabrga qadar direktor va uning o‘rinbosarlariga menejerlik o‘quv kurslari tashkil qilinmagan. (2023-yilning 5-27-iyun kunlari tajriba-sinov tariqasida tashkil etilgan menejerlik kurslari bundan mustasno)
Ikkinchidan, direktor hamda o‘rinbosarlarga faqatgina Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 25-dekabrdagi 681-son qarori bilan tasdiqlangan nizom asosida tashkil etilgan menejerlik kurslarida o‘qib, sertifikat olgan taqdirda ustama to‘lanadi xolos.
Mazkur ustamani olish istagida bo‘lgan rahbar xodimlar A.Avloniy nomidagi pedagogik mahorat milliy institutida joriy qilingan menejerlik o‘quv kurslarida o‘qishi hamda menejerlik sertifikatini olishi kerak bo‘ladi.

В марте 2020 года я закончил курс менеджмента на 144 часа и получил сертификат. Сейчас работаю заместителем директора. Мне не будут выплачивать 30-процентную надбавку. Какое основание для этого? Оплачивается? Нет?
Как известно, постановлением Кабинета Министров No681 от 25 декабря 2023 года утверждено Положение "О порядке обучения кандидатов на должность директора государственных общеобразовательных учреждений на курсах обучения менеджменту и выдачи им сертификата менеджера."
Данным постановлением установлено, что с 1 сентября 2024 года директорам школ, имеющим сертификат менеджера, будет выплачиваться надбавка в размере 50 процентов, заместителям директоров школ - 30 процентов.
То есть в настоящее время учебные курсы по менеджменту организуются на основе Положения "О порядке обучения кандидатов на должность директора государственных общеобразовательных учреждений на учебных курсах по менеджменту и выдачи им сертификата менеджера."
Как видите, норма о выплате надбавки за сертификат менеджера директору и его заместителям вступила в силу 25 декабря 2023 года. Поэтому сотрудникам, прошедшим обучение и получившим сертификат на различных курсах менеджмента, не предусмотренных вышеуказанным положением, эти надбавки не выплачиваются.
Во-первых, до 25 декабря 2023 года не были организованы курсы менеджерского обучения директора и его заместителей. (за исключением курсов менеджмента, организованных в порядке эксперимента с 5 по 27 июня 2023 года)
Во-вторых, директорам и заместителям выплачивается надбавка только при обучении на курсах менеджмента, организованных на основании Положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 25 декабря 2023 года No 681, и получении сертификата.
Руководящие работники, желающие получить эту надбавку, должны пройти обучение на учебных курсах менеджмента, внедренных в Национальном институте педагогического мастерства имени А.Авлони, и получить сертификат менеджера.