Barchamiz juda yaxshi eslaymiz, 2021-yilga qadar o‘qituvchilarning malaka oshirishi ma’lum bir davriylikka asoslangandi. Ya’ni bunda pedagog xodimlar 5 yilda, maktab direktorlari esa 3 yilda bir marotaba malaka oshirishga yuborilardi.
Avvalgi, 5 yillik tizimda qog‘ozbozlik, korrupsiya holatlari avj olib ketgandi. Malaka oshirishga chiqqan pedagoglarning “kattagina chiqimi” bor edi. Kursni muvaffaqiyatli “yopish” uchun mablag‘ sarf qilmaslikning sira ham imkoni yo‘q edi. Malaka oshirish kursini tugatgandan so‘ng topshiriladigan test sinovlari va malaka ishi himoyasi kabi talablar korrupsion tizimni yaratgandi.
“Maktab rahbarlari shunday bo‘lardiki, shunday stressda yurardiki, [kunlari] faqat test yodlash bilan o‘tardi. Undan keyin, maktab rahbarlari testing har bir blogidan muvaffaqiyatli o‘ta olgan taqdirda, malaka ishi bo‘lardi. Malaka ishini 60, 65 varaqdan maktab rahbarlari kechasi bilan uxlamasdan yozib chiqishardi”, degan edi 5 yillik tizim haqida salbiy fikr bildirgan pedagoglardan biri.
“Oldingi malaka oshirish bir qo‘rquv, juda ham bir stress, juda ham bosim ostida o‘tgan deb o‘ylayman. Chunki men bu jarayonni o‘z boshimdan o‘tkazganman. Testlarga tayyorgarlik, to‘rt hafta davomida shunaqa hayajon, shunaqa qo‘rquv bizni juda ham charchatgandi”, deya fikr bildirgandi yana bir pedagog.
Nega 5 yillik malaka oshirish tizimidan voz kechilgandi?
Davriylikka asoslangan avvalgi tizimdan voz kechishga o‘sha vaqtlari bir qancha asoslar keltirilgandi. Ya’ni, birinchidan tizimning korrupsiyalashib ketgani, ikkinchidan esa bir oylik qisqa muddatli malaka oshirish jarayonida olingan bilim va ko‘nikmalar o‘qituvchining kelgusi 5 yil davomida o‘z faoliyatini samarali olib borishi uchun yetarli emas degan xulosaga kelinib, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 25-yanvardagi PQ-4963-son qarori bilan 2021-yildan boshlab uzluksiz tarzda malaka oshirish tizimi yo‘lga qo‘yilgandi.
Shundan so‘ng, aniqrog‘i 2021-yildan boshlab o‘qituvchilar istagan vaqtida, istagan joyida malaka oshirishiga imkoniyat yaratildi. Yangi tizimni joriy etish jarayonida o‘qituvchilarga malaka oshirishning turli xil shakllariga, ya’ni masofaviy, mustaqil hamda an’anaviy tarzda o‘qishga ruxsat berildi. Shu qatorda bitiruv malaka ishlari, bir imkoniyatli kirish va chiqish testlari ham bekor qilindi. Pedagoglarga esa o‘z ehtiyojlaridan kelib chiqib, qay tartibda malaka oshirishni o‘zi tanlash imkoniyati berildi.
Yangi tizimdagi malaka oshirish shaklining o‘qituvchilar orasida eng ommalashgan shakllaridan biri masofadan, ya’ni, onlayn tarzda “Uzluksiz kasbiy ta’lim” elektron platformasi orqali malaka oshirish shakli bo‘ldi.
Onlayn malaka oshirishning afzallik jihati sifatida esa hududiy malaka oshirish markaziga ancha uzoqlikda joylashgan pedagoglarga qulaylik yaratish hamda 1 oy davomida malaka oshirishga ketgan o‘qituvchilarning darsini boshqa o‘qituvchilarga taqsimlash muammosining oldini olish kabi omillar bilan izohlandi.
Onlayn malaka oshirish tizimining kamchiligi nimada edi?
Afsuski, ayrim o‘qituvchilar onlayn platformaga joylashtirilgan videodarslarni ko‘rishga ham toqat qilmay, malaka oshirish sertifikatlarini pulga sotib ola boshladi.
Ayrim “uddaburonlar” pedagoglar jamlangan guruhlar, turli xil telegram kanallarda malaka oshirish sertifikatini ma’lum bir mablag‘ evaziga olib berish taklifini berila boshladi. Ya’ni, onlayn platformadan o‘qituvchilarning o‘rniga “o‘qib”, sertifikat olib berish “biznesi” avj oldi.
Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarova A.Avloniy nomidagi pedagogik mahorat milliy institutiga tashrifi davomida ham tilga olgandi.
“Afsuski, o‘qituvchilarni malaka oshirish va qayta tayyorlash jarayonlari ayanchli holga kelib qolgan, achinarli tomoni o‘qituvchilar ma’lum bir to‘lovlar evaziga qayta tayyorlash jarayonlariga umuman qatnashmay sertifikat olib ketavergan. Sifat qayerdan bo‘lsin. Eng asosiy bo‘g‘inimiz sanalgan A.Avloniy ilmiy-tadqiqot instituti faoliyatini tubdan o‘zgartirishimiz shart”, degandi o‘shanda vazir Umarova.
Yana qayta joriy qilingan 5 yillik malaka oshirish tizimi endi qanday ishlaydi?
Xabaringiz bor, Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 20-dekabrdagi 867-son qarori bilan “Maktabgacha va maktab ta’limi tashkilotlari xodimlarini uzluksiz kasbiy rivojlantirishni tashkil etish tartibi to‘g‘risida”gi yangi Nizom tasdiqlandi.
Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 20-dekabrdagi 867-son qaroriga ko‘ra 2025-yil 1-yanvardan boshlab, maktabgacha va maktab ta’limi tashkilotlari xodimlarini uzluksiz kasbiy rivojlantirishning vertikal tizimi (vazirlik - malaka oshirish muassasasi - ta’lim tashkiloti) yo‘lga qo‘yildi.
Unga ko‘ra pedagog xodimlarning har 5 yilda belgilangan davomiylikdagi malaka oshirish dasturlarini o‘zlashtirishi majburiy etib belgilandi. Bunda pedagog va mutaxassis xodimlar uchun malaka oshirish kursining davomiyligi kamida 100 soat, rahbar xodimlar uchun kamida 144 soat etib belgilanadi.
Xodim uning mehnat ta’tili yoki vaqtincha mehnatga qobiliyatsizligi davrida malaka oshirishga jalb qilinmaydi.
Har yili 15-oktyabrgacha maktabgacha, umumiy o‘rta ta’lim, Ixtisoslashtirilgan maktab va maktabdan tashqari ta’lim tashkilotlarining rahbari tomonidan navbatdagi kalendar yilda malaka oshiradigan pedagog va mutaxassis xodimlar haqidagi ma’lumotlarni elektron platformaga kiritish orqali malaka oshirishga buyurtma shakllantiriladi.
Bunda pedagog yoki mutaxassis xodimning avvalgi malaka oshirgan muddati, shuningdek, tashkilot xodimlarining har yili o‘rtacha 20 foizi malaka oshirishi lozimligi nazarda tutiladi.
Tuman (shahar) maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi rahbariyati tizimdagi barcha maktabgacha, maktab va maktabdan tashqari ta’lim muassasalari hamda tuman (shahar) maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limida asosiy shtatda faoliyat ko‘rsatayotgan har bir xomimning malaka oshirish bo‘yicha tegishli buyurtmaga kiritilishini ta’minlaydi va nazorat qiladi.
Shuningdek, malaka oshirish kursi davomida o‘quv dasturining muayyan bo‘limi (moduli) tugallangandan keyin tinglovchining bilim va amaliy ko‘nikma darajasini aniqlash va baholash usuli, ya’ni oraliq nazorat shakli ham nazarda tutilmoqda.
Oraliq, yakuniy attestatsiya va yakuniy nazorat sinovlari tashkil etiladi
Endilikda, yakuniy attestatsiya, ya’ni malaka oshirish kurslari oxiridagi yakuniy nazorat sinovi, ilg‘or pedagogik uslub va texnologiyalarni qo‘llash bo‘yicha topshiriqlarni bajarishdan iborat bo‘lgan malaka ishi yoki bitiruv ishini himoya qilish shaklida o‘tkaziladigan baholash jarayonlari ham yo‘lga qo‘yilmoqda.
Malaka oshirish kursida o‘qigan pedagoglar kurs yakunida uning dasturiga kiruvchi fanlar bo‘yicha nazariy bilim va amaliy ko‘nikmalarni, o‘zlashtirish darajasini baholash usuli, ya’ni yakuniy nazorat sinovi ham topshirishi kerak bo‘ladi.
Bunda malaka oshirish kursi tinglovchisi kursning o‘quv rejasida nazarda tutilgan barcha nazorat (oraliq, yakuniy) turlarida ijobiy natija ko‘rsatsa, kursning o‘quv dasturi to‘liq o‘zlashtirilgan hisoblanadi.
Oraliq nazoratlarda yetarli ball to‘play olmagan tinglovchiga kasbiy rivojlantirish ta’lim tashkiloti rahbari ruxsati bilan (bir kundan so‘ng) qayta topshirishga imkoniyat beriladi. Oraliq nazorat topshiriqlarini bajarmagan tinglovchilar yakuniy nazoratga qo‘yilmaydi.
Malaka oshirish kursining yakuniy nazoratida tinglovchi ijobiy natijaga erishmaganda, ikki oy ichida bir marta kasbiy rivojlantirish ta’lim tashkilotida tuzilgan yakuniy nazoratni o‘tkazadigan komissiyaga qayta topshirish imkoniyati beriladi.
Malaka oshirish kursining yakuniy attestatsiyasi yakuniy nazorat sinovi va ilg‘or pedagogik uslub va texnologiyalarni qo‘llash bo‘yicha topshiriqlarni bajarishdan iborat malaka ishini baholash shaklida o‘tkaziladi.
Malaka oshirish kursining yakuniy attestatsiyasida tinglovchi ijobiy natijaga erishmaganda ikki oy ichida bir marta kasbiy rivojlantirish ta’lim tashkilotida tuzilgan yakuniy attestatsiyani o‘tkazadigan komissiyaga qayta topshirishga imkon beriladi.
Amaliy fanlar (musiqa madaniyati, tasviriy san’at va chizmachilik, texnologiya fanlari) o‘qituvchilarining yakuniy attestatsiyasi yakuniy nazorat sinovi va tegishli fan bo‘yicha amaliy topshiriqlar shaklida o‘tkazilishi mumkin.
Malaka oshirish kursi dasturini to‘liq o‘zlashtirgan tinglovchilarga kursni tashkil qilgan ta’lim muassasasi tomonidan davlat namunasidagi elektron generatsiya qilingan va elektron raqamli imzo (QR-kod) bilan tasdiqlangan hujjat (sertifikat) beriladi.
Umuman olganda, endilikda malaka oshirishga borgan pedagoglar oraliq nazorat, yakuniy attestatsiya va yakuniy nazorat sinoviga jalb qilinishi belgilandi.
Ma’lumot uchun: Avvalgi tizimda malaka oshirish kursi tinglovchisi kursning o‘quv rejasida nazarda tutilgan ma’lum bir kreditlarni yig‘ib, belgilangan nazorat turlarida ijobiy natija ko‘rsatsa, kursning o‘quv dasturi to‘liq o‘zlashtirilgan hisoblanardi.
Nazoratlarda yetarli ball to‘play olmagan tinglovchiga kurs davomida qayta topshirishga imkoniyat beriladi. Malaka ishi yoki bitiruv ishi degan talab mavjud emasdi, aniqrog‘i bunday tizimdan voz kechilgandi.
Yil davomida uzluksiz kasbiy rivojlantirish tadbirlari ham tashkil etiladi
Pedagoglar o‘z malakasini faqatgina 5 yilda emas, aksincha yil davomida ham uzluksiz kasbiy rivojlantirish tadbirlari doirasida oshirib boraveradi. Umumiy o‘rta ta’lim muassasalari o‘qituvchilarining uzluksiz kasbiy rivojlantirish tadbirlari malaka oshirish kurslari oralig‘ida har yili tashkil qilinadigan “Kasbiy rivojlanish kuni” va “Kasbiy rivojlanish soati” tadbirlaridan iborat bo‘ladi.
“Kasbiy rivojlanish kuni” va “Kasbiy rivojlanish soati” tadbirlari o‘quv yili davomida haftaning belgilangan kunlarida, shuningdek, o‘quvchilarning ta’til kunlarida o‘tkaziladi.
“Kasbiy rivojlanish kuni” va “Kasbiy rivojlanish soati” tadbirlari qanday tashkil etiladi?
Ayrim toifadagi pedagoglarga elektron platforma orqali malaka oshirishiga ruxsat beriladi
Uch yoshga to‘lmagan yosh bolasi bo‘lgan ayollar, pensiya yoshidagilar hamda nogironligi bo‘lgan pedagog va mutaxassis xodimlar maktabgacha va maktab ta’limi tashkilotlari pedagogik kengashlarining qarori hamda o‘z arizasiga muvofiq elektron platforma orqali mustaqil malaka oshirishi mumkin.
Bunda kasbiy rivojlantirish ta’lim tashkiloti maktabgacha va maktab ta’limi tashkilotlari pedagogik kengashlarining qarori hamda pedagog va mutaxassis xodimlarning arizasi asosida tinglovchining mustaqil malaka oshirishi bo‘yicha tegishli buyruqni rasmiylashtiradi.
Mustaqil malaka oshirishi belgilangan tinglovchilarning yakuniy attestatsiyasi Kasbiy rivojlantirish ta’lim tashkilotida tuzilgan komissiya tomonidan bevosita tashkil etiladi. Ularning oraliq nazoratlari elektron platforma orqali tashkil etiladi.
Mustaqil ta’lim shaklidagi malaka oshirish kursi dasturini to‘liq o‘zlashtirgan va yakuniy attestatsiyada ijobiy baholangan tinglovchilarga belgilangan tartibda sertifikat beriladi.
Bu tizim ham avvalgidek korrupsiyaga uchramaydimi, degan savolga hozir aniq javob berish qiyin. Yangi tizim ishga tushgach, avvalgi muammolar yana qayta paydo bo‘lishi ham ehtimoldan holi emas. Biroq, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi bunday holatlarning oldini olish uchun zarur choralarni ko‘rgan deb umid qilamiz. Biz bu mavzuni yana davom ettiramiz va tez orada yana shu mavzuga qaytamiz.

Почему вернулись к пятилетней системе повышения квалификации?
Все мы хорошо помним, что до 2021 года повышение квалификации учителей основывалось на определенной периодичности. То есть педагогические работники направлялись на повышение квалификации один раз в 5 лет, а директора школ - один раз в 3 года.
В предыдущей пятилетней системе разгорались случаи бумажной волокиты и коррупции. Педагоги, вышедшие на повышение квалификации, имели "большие издержки." Невозможно было не вложить средства в успешное "закрытие" курса. Такие требования, как тестирование после окончания курса повышения квалификации и защита квалификационной работы, создали коррупционную систему.
"Руководители школ были в таком стрессе, что [дни] проводили только с запоминанием тестов. Затем, если руководители школ смогут успешно пройти каждый блок тестирования, будет квалификационная работа. Руководители школ писали квалификационную работу на 60, 65 листах, не ложась спать всю ночь," - сказал один из педагогов, который негативно отзывался о 5-летней системе.
"Я думаю, что предыдущее повышение квалификации проходило под страхом, под большим стрессом, под большим давлением. Потому что я сам пережил этот процесс. Подготовка к этим тестам, такие волнения, такие страхи за четыре недели очень нас утомляли," - отметил другой педагог.
Почему отказались от 5-летней системы повышения квалификации?
В то время было несколько оснований отказаться от прежней системы, основанной на периодичности. То есть, во-первых, система коррумпирована, а во-вторых, сделан вывод о том, что знаний и навыков, полученных в процессе одномесячного краткосрочного повышения квалификации, недостаточно для эффективной деятельности учителя в течение следующих 5 лет, и постановлением Президента Республики Узбекистан от 25 января 2021 года No ПП-4963 с 2021 года была налажена система непрерывного повышения квалификации.
После этого, точнее, начиная с 2021 года, учителям была предоставлена возможность повышать свою квалификацию в любое время и в любом месте. В процессе внедрения новой системы учителям разрешили различные формы повышения квалификации, а именно дистанционное, самостоятельное и традиционное обучение. Кроме того, были отменены выпускные квалификационные работы, вступительные и выпускные тесты с одной возможностью. Педагогам была предоставлена возможность самостоятельно выбирать, в каком порядке повышать квалификацию исходя из своих потребностей.
Одной из наиболее популярных форм повышения квалификации в новой системе среди учителей стала дистанционная, то есть онлайн-форма повышения квалификации через электронную платформу "Непрерывное профессиональное образование."
Преимущество онлайн-повышения квалификации объясняется такими факторами, как создание удобств для педагогов, расположенных в значительном отдалении от регионального центра повышения квалификации, а также предотвращение проблемы распределения уроков учителей, ушедших на повышение квалификации в течение 1 месяца, между другими учителями.
В чем был недостаток системы онлайн-обучения?
К сожалению, некоторые учителя стали покупать сертификаты повышения квалификации за деньги, не терпя даже просмотра видеоуроков, размещенных на онлайн-платформе.
На различных телеграм-каналах начали поступать предложения о получении сертификата повышения квалификации за определенную сумму. То есть на онлайн-платформе процветал "бизнес" по "обучению" и получению сертификатов вместо учителей.
Об этом сообщила министр дошкольного и школьного образования Хилола Умарова в ходе посещения Национального института педагогического мастерства имени А.Авлони.
"К сожалению, процесс повышения квалификации и переподготовки учителей пришел в плачевное состояние, к сожалению, учителя за определенную плату вообще не участвовали в процессе переподготовки и продолжали получать сертификаты. Качество откуда бы то ни было. Мы должны коренным образом изменить деятельность научно-исследовательского института А.Авлони, который считается нашим главным звеном," - сказала тогда министр Умарова.
Как теперь будет работать вновь внедренная 5-летняя система повышения квалификации?
Как известно, постановлением Кабинета Министров от 20 декабря 2024 года No 867 утверждено новое Положение "О порядке организации непрерывного профессионального развития работников дошкольных и школьных образовательных организаций."
Согласно постановлению Кабинета Министров от 20 декабря 2024 года No 867, с 1 января 2025 года налажена вертикальная система непрерывного профессионального развития работников дошкольных и школьных образовательных организаций (министерство - учреждение повышения квалификации - образовательная организация).
Работник не привлекается к повышению квалификации в период его трудового отпуска или временной нетрудоспособности.
Ежегодно до 15 октября в организациях дошкольного, общего среднего, Специализированной школы и внешкольного образования педагога, повышающего квалификацию в следующем календарном году и специалистов на электронную платформу формируется заказ на повышение квалификации.
При этом предусматривается срок предыдущего повышения квалификации педагогического или специализированного работника, а также ежегодное повышение квалификации в среднем 20 процентов работников организации.
Руководство районного (городского) отдела дошкольного и школьного образования обеспечивает и контролирует включение в соответствующий заказ на повышение квалификации всех дошкольных, школьных и внешкольных образовательных учреждений системы и каждого работника районного (городского) отдела дошкольного и школьного образования, работающего в основном штате.
Также предусматривается метод определения и оценки уровня знаний и практических навыков слушателя после завершения определенного раздела (модуля) учебной программы в ходе курса повышения квалификации, то есть форма промежуточного контроля.
Будут организованы промежуточная, итоговая аттестация и итоговое контрольное тестирование
Теперь также налаживаются процессы оценки, которые проводятся в форме итоговой аттестации, то есть итогового контрольного экзамена в конце курсов повышения квалификации, квалификационной работы или защиты выпускной работы, состоящей из выполнения заданий по применению передовых педагогических методов и технологий.
Педагоги, прошедшие курс повышения квалификации, в конце курса должны будут сдать теоретические знания и практические навыки по предметам, входящим в его программу, метод оценки уровня усвоения, то есть итоговый контрольный тест.
При этом учебная программа курса считается полностью освоенной, если слушатель курса повышения квалификации показал положительный результат во всех видах контроля (промежуточный, итоговой), предусмотренных учебным планом курса.
Слушателю, не набравшему на промежуточных контролях достаточного балла, предоставляется возможность с разрешения руководителя образовательной организации профессионального развития (через один день) пересдачи. Слушатели, не выполнившие задания промежуточного контроля, не допускаются к итоговому контролю.
В случае не достижения слушателем положительного результата на итоговом контроле курса повышения квалификации, один раз в два месяца предоставляется возможность повторной сдачи в комиссию по проведению итогового контроля, созданную образовательной организацией профессионального развития.
Итоговая аттестация курса повышения квалификации проводится в форме итогового контрольного испытания и оценки квалификационной работы, состоящей из выполнения заданий по применению передовых педагогических методов и технологий.
При недостижении слушателем положительного результата при итоговой аттестации курса повышения квалификации один раз в два месяца предоставляется возможность повторной сдачи в комиссию по проведению итоговой аттестации, созданную образовательной организацией профессионального развития.
Итоговая аттестация преподавателей прикладных наук (музыкальная культура, изобразительное искусство и черчение, технологии) может проводиться в форме итогового контрольного экзамена и практических заданий по соответствующему предмету.
Слушателям, полностью освоившим программу курса повышения квалификации, образовательным учреждением, организующим курс, выдается электронно-генерированный документ государственного образца, подтвержденный электронной цифровой подписью (QR-код).
В целом, отныне педагоги, направленные на повышение квалификации, будут привлекаться к промежуточному контролю, итоговой аттестации и итоговому контрольному экзамену.
Для справки: В прежней системе, если слушатель курса повышения квалификации собирал определенные кредиты, предусмотренные учебным планом курса, и показывал положительный результат в установленных видах контроля, учебная программа курса считалась полностью освоенной.
Слушателю, не набравшему достаточно баллов на контроле, предоставляется возможность повторной сдачи в течение курса. Требований к квалификационной работе или выпускной работе не существовало, точнее, такая система была отменена.
В течение года будут организованы мероприятия по непрерывному профессиональному развитию
Педагоги повышают свою квалификацию не только за 5 лет, но и в течение года в рамках мероприятий по непрерывному профессиональному развитию. Мероприятия по непрерывному профессиональному развитию учителей общеобразовательных учреждений состоят из ежегодных мероприятий "День профессионального развития" и "Часы профессионального развития," организуемых между курсами повышения квалификации.
Как будут организованы мероприятия "День профессионального развития" и "Час профессионального развития"?
Некоторым категориям педагогов будет разрешено повышать квалификацию через электронную платформу
Женщины, имеющие малолетних детей в возрасте до трех лет, педагогические и специализированные работники пенсионного возраста и лица с инвалидностью могут самостоятельно повышать квалификацию через электронную платформу в соответствии с решением педагогических советов дошкольных и школьных образовательных организаций и по их заявлению.
При этом образовательная организация профессионального развития является дошкольной и школьной решения педагогических советов образовательных организаций и самостоятельной квалификации слушателя на основании заявления специалистов оформляет соответствующий приказ об увеличении.
Итоговую аттестацию слушателей, обучающихся самостоятельному повышению квалификации, проводит комиссия, созданная образовательной организацией профессионального развития организуется непосредственно. Их промежуточный контроль будет организован через электронную платформу.
Слушателям, полностью освоившим программу курса повышения квалификации в форме самообразования и получившим положительную оценку на итоговой аттестации, в установленном порядке выдается сертификат.
Сейчас трудно однозначно ответить на вопрос, не подвергается ли эта система коррупции по-прежнему. Не исключено, что после запуска новой системы прежние проблемы снова возникнут. Однако мы надеемся, что Министерство дошкольного и школьного образования приняло необходимые меры для предотвращения подобных случаев. Мы продолжим эту тему и скоро вернемся к ней.