Ma’lumki, 2025-yil 1-yanvardan boshlab barcha umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida malaka oshirishning “Kasbiy rivojlanish soati”, tayanch umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida esa “Kasbiy rivojlanish kuni” kabi shakllari joriy etilishi belgilangan.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 21-iyundagi PQ-231-son qarorida nazarda tutilgan. Shuningdek, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2024-yil 7-avgustdagi tegishli buyrug‘i bilan “Kasbiy rivojlanish soati” va “Kasbiy rivojlanish kuni” tadbirlarini tashkil etish tartibi belgilangan.
“Kasbiy rivojlanish soati” doirasida mentor-o‘qituvchilar pedagoglarning darslari tahlil qilinadi, ularga metodik yordam ko‘rsatadi, kasbiy rivojlanishi bo‘yicha tavsiyalar beradi.
Mentor-o‘qituvchilarga ustama to‘lash tizimini yo‘lga qo‘yish maqsadida Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 24-dekabrdagi 867-son qarori bilan Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan Nizom 26-1-band bilan to‘ldirildi.
Ushbu bandga ko‘ra “Kasbiy rivojlanish soati” va “Kasbiy rivojlanish kuni” tadbirlarida mentor-o‘qituvchi sifatida faoliyat yuritayotgan fan o‘qituvchilariga asosiy ish joyi bo‘lgan umumiy o‘rta ta’lim muassasasi direktor jamg‘armasi hisobidan oladigan ustamasiga qo‘shimcha ravishda lavozim maoshining 20 foizi miqdorida har oylik ustama haq belgilanadi.
Masalan, agar o‘qituvchi direktor jamg‘armasi hisobidan 40 foiz ustama olayotgan bo‘lsa, unga mentor-o‘qituvchi vazifasini ham bajargani uchun yana 20 foiz ustama to‘lab beriladi. Ya’ni, o‘qituvchi direktor jamg‘armasidan 60 foiz ustama olish mumkin bo‘ladi.
“Kasbiy rivojlanish soati” va “Kasbiy rivojlanish kuni” tadbirlari qanday tashkil etiladi?
O‘qituvchilarga direktor jamg‘armasi hisobidan ustama tayinlashning to‘liq tartibi qanday?
Pedagog xodimlar ish faoliyati 9 ta mezon bo‘yicha, jami 100 ballik tizimda baholanadi. Pedagog xodimlarning faoliyatini baholash mezonlari asosida toʻplagan umumiy ballari boʻyicha ularga ustama haq belgilanadi.
Direktor jamg‘armasidan ustama olish uchun hujjat topshirgandim. Ish faoliyatim davomida bo‘sh o‘zlashtiruvchi va iqtidorli o‘quvchilar bilan ishlab to‘garak o‘tganman. Ammo “zavuch” bilan direktor unga hech qanday ball berilmaydi deyapti, shu to‘g‘rimi?
O‘qituvchilarning malaka toifasi hisobga olingan holda ustama ballari qayta hisoblanadi
Ishchi guruhlar pedagoglarga qo‘yilgan ballarni qayta hisob-kitob qiladi hamda zarur hollarda ustama tayinlash to‘g‘risidagi buyruqlarga tegishli qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritadi.

Менторам-преподавателям начнут выплачивать 20-процентную надбавку
Как мы сообщали ранее, с 1 января 2025 года во всех учреждениях общего среднего образования будут внедрены такие формы повышения квалификации, как "Час профессионального развития," а в базовых учреждениях общего среднего образования - "День профессионального развития."
Это предусмотрено постановлением Президента Республики Узбекистан от 21 июня 2024 года No ПП-231.
При этом для организации мероприятий "Час профессионального развития" и "День профессионального развития" в каждом районе (городе) будет сформирован состав наставников-преподавателей из числа высококвалифицированных преподавателей в разрезе предметов.
В рамках "Часа профессионального развития" менторы-преподаватели анализируют уроки педагогов, оказывают им методическую помощь, дают рекомендации по профессиональному развитию.
Преподавателям предметов, осуществляющим деятельность в качестве менторов-преподавателей, дополнительно выплачивается ежемесячная надбавка в размере 20 процентов от должностного оклада за счет фонда директора учреждения общего среднего образования, являющегося основным местом работы.
В целях налаживания системы выплаты надбавок менторам-преподавателям Постановлением Кабинета Министров от 24 декабря 2024 года No 867 Положение, утвержденное постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года No 823, дополнено пунктом 26-1.
Согласно данному пункту на мероприятиях "Час профессионального развития" и "День профессионального развития" учителям предметов, осуществляющим деятельность в качестве менторов-преподавателей, устанавливается ежемесячная надбавка в размере 20 процентов от должностного оклада в дополнение к надбавке, получаемой за счет фонда директора учреждения общего среднего образования, являющегося основным местом работы.
Например, если учитель получает 40% надбавки за счет фонда директора, ему выплачивается еще 20% за выполнение обязанностей ментора-преподавателя. То есть можно будет получить надбавку в размере 60 процентов от фонда учителя-директора.