Maktabdagi tanaffuslar vaqtini MMTB xodimlari belgilashi to‘g‘rimi?
Bizning maktabda darslar oralig‘idagi tanaffuslar vaqti 10 daqiqa, katta tanaffus esa 30 daqiqa etib belgilangan. Odatda katta tanaffuslar 4-soatdan keyin beriladi.
Lekin, MMTB xodimi bir haftadan buyon maktabimizni tekshirib, sizlar qonunga xilof ish qilgansizlar, aslida kichik tanaffuslar 5 daqiqadan oshmasligi, katta tanaffus esa 15 daqiqa bo‘lishi kerak deb bizga tazyiq o‘tkazyapti. Uning harakatlari qonuniymi?
Avvalam bor, ta’lim muassasasini tekshirmoqchi bo‘lgan MMTB xodimi maktabni tekshirish uchun asoslantiruvchi hujjatlarni ya’ni, xizmat guvohnomasi va tekshirishni o‘tkazishga asos bo‘ladigan hujjatlarni maktab ma’muriyatiga taqdim qilishi kerak.
Agar MMTB xodimi tekshirishni o‘tkazishga asos bo‘ladigan hujjatlarga ega bo‘lmasa, maktab rahbariyati ta’lim muassasasida tekshirish o‘tkazishiga yo‘l qo‘ymaslikka haqli.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 26-maydagi PF-79-son Farmoniga muvofiq 2023-yil 1-sentyabrdan boshlab hududiy maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limlarining maktablar faoliyatini tekshirish va ta’lim sifatini baholash vakolatlari tugatilgan.
Tanaffuslar masalasiga to‘xtaladigan bo‘lsak, ushbu tartib Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 15-mart kungi 140-qarori bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim to‘g‘risida”gi nizom bilan tartibga solinadi.
Unga ko‘ra, dars mashg‘ulotlari oralig‘idagi tanaffusning davomiyligi — 5-10 daqiqa, o‘quv kuni o‘rtasidagi tanaffus (katta tanaffus)ning davomiyligi esa — 15-30 daqiqa etib belgilanishi mumkin.
Ya’ni, maktab ma’muriyati o‘zining ichki imkoniyatlaridan kelib chiqib, tanaffusning davomiyligini 10 daqiqa, katta tanaffuslarni esa 30 daqiqa etib belgilashga haqli.
Zaruriyat tug‘ilganda pedagogik kengashning qarori bilan yuqorida tilga olib o‘tilgan nizom talablaridan kelib chiqib, maktab ma’muriyati tanaffuslar davomiyligini yana o‘zgartirishi mumkin.
Xulosa qilib aytadigan bo‘lsak, MMTB xodimi ta’lim muassasasining o‘quv-tarbiya jarayoniga asossiz ravishda aralashishi qonunchilikka zid.
Eslatib o‘tamiz, Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 197-5-moddasida pedagog xodimining kasbiy faoliyatiga ta’lim oluvchilarning bilimini to‘g‘ri va xolis baholashiga ta’sir ko‘rsatish bilan ifodalangan tarzda qonunga xilof ravishda aralashish yoki ta’lim tashkiloti pedagog xodimining xizmat vazifalarini bajarishiga to‘sqinlik qilganlik uchun javobgarlik belgilangan.
Ushbu qilmishlarni sodir etgan fuqarolarga bazaviy hisoblash miqdorining yetti baravaridan o‘n baravarigacha, mansabdor shaxslarga esa — o‘n baravaridan o‘n besh baravarigacha miqdorda jarima solinadi.

Is it correct that preschool and school education department employees determine the time of school breaks?
10:43 / 13.01.2025 11.27k
In our school, the time between classes is set at 10 minutes, and the long break is 30 minutes. Large breaks are usually given after 4 hours.
However, the MMTB employee has been checking our school for a week and is pressuring us saying that you have committed an illegal act, in fact, small breaks should not exceed 5 minutes, and a large break should be 15 minutes. Is his behavior legitimate?
First of all, an employee of the Ministry of Higher and Secondary Special Education who wants to inspect an educational institution must submit to the school administration the supporting documents for the inspection, that is, the official certificate and the documents that will be the basis for conducting the inspection.
The management of the school has the right not to allow an inspection in the educational institution, if the staff of the educational institution does not have documents that are the basis for conducting an inspection.
Also, in accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated May 26, 2023, No. UP-79, from September 1, 2023, the powers of territorial departments of preschool and school education to check the activities of schools and assess the quality of education are terminated.
Regarding the issue of breaks, this procedure is regulated by the Regulation "On General Secondary Education," approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 140 of March 15, 2017.
According to this, the duration of the break between lessons can be set at 5-10 minutes, and the duration of the break between the academic day (large break) can be set at 15-30 minutes.
That is, the school administration, based on its internal capabilities, has the right to determine the duration of breaks as 10 minutes, and large breaks as 30 minutes.
If necessary, by decision of the pedagogical council, based on the requirements of the aforementioned regulation, the school administration may further change the duration of breaks.
In conclusion, it should be noted that unjustified interference by an employee of an educational institution in the educational process is contrary to the law.
It should be recalled that Article 197-5 of the Code of Administrative Responsibility establishes liability for illegal interference in the professional activities of a teacher's employee, expressed in the correct and impartial assessment of the knowledge of students, or obstruction of the performance of official duties of a teacher's employee of an educational organization.
Citizens who have committed these acts shall be fined from seven to ten, and officials - from ten to fifteen basic calculation units.