70 fozilik ustama o‘qituvchining oylik maoshidan kelib chiqib beriladimi?
Yangi joriy qilinayotgan 70 foizlik ustamani o‘qituvchilarning oylik maoshiga nisbatan emas, balki toifalar o‘rtasidagi farq uchun to‘lab beriladigan pul xolos deb aytishyapti.
Ya’ni, toifa oshganda, o‘qituvchi 70 foizlik ustamaga ham erishsa, uning oyligiga atigi 500 ming so‘m qo‘shiladi xolos, deyishyapti. Bu qanchalik to‘g‘ri?
Hozirgi kunda xalqaro standartlar asosida malaka sertifikatiga ega bo‘lgan pedagoglarga 70 foizlik ustama berish tizimi yo‘lga qo‘yilmoqda. Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 26-maydagi PF-79-son Farmonida nazarda tutilgan.
Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi 275-son qarori bilan tasdiqlangan “Xalq ta’limi xodimlari mehnatiga haq to‘lash to‘g‘risida”gi nizomga ko‘ra, pedagog xodimlarining lavozim maoshlari lavozimi va malaka toifasi uchun belgilangan bazaviy tarif stavkalari asosida shakllantiriladi.
Bazaviy tarif stavka Yagona tarif setkasi bo‘yicha tarif stavkasini hamda qonunchilikda belgilangan tarif stavkasiga doimiy ustamalarni, shuningdek pedagog va rahbar xodimlarning ayrim toifalari ish haqiga qo‘shilgan kompensatsiya to‘lovlarini o‘z ichiga oladi.
“Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizomga ko‘ra:
- bazaviy tarif stavkasi ― bir stavka dars soati uchun o‘qituvchining ma’lumoti va malaka toifasiga ko‘ra belgilangan bazaviy haq miqdori;
- o‘qituvchining tarif stavkasi ― o‘qituvchiga biriktirilgan dars soatlari asosida bir stavka uchun belgilangan bazaviy tarif stavkadan kelib chiqib aniqlanadigan miqdor.
Bunda o‘qituvchi bir stavkadan ortiq dars bergan taqdirda, uning bazaviy tarif stavkasi miqdori ham shunga mutanosib ravishda oshib boradi.
Ya’ni, xalqaro standartlar asosida malaka sertifikatiga ega bo‘lgan pedagoglarga 70 foizlik ustama berish tartibi kuchga kiradigan bo‘lsa, mazkur ustama ularning tarif stavkalarining amaldagi miqdorlariga nisbatan to‘lab berilishi kerak bo‘ladi.
Bunda o‘qituvchi xalqaro standartlarga mos keladigan maxsus malaka sertifikatini olsa, u o‘zining oylik ish haqiga qo‘shimcha ravishda 70 foiz ustama olishi lozim.
Misol uchun, oliy toifali o‘qituvchining oylik ish haqi 4 mln so‘m bo‘lsa, va shu o‘qituvchi xalqaro sertifikatni ham olsa, uning maoshiga qo‘shimcha 70 foiz, ya’ni 2 mln 800 ming so‘m qo‘shilishi kerak.
Shunda, oliy toifali, xalqaro standartlarga mos keladigan maxsus malaka sertifikatiga ega o‘qituvchining umumiy oylik maoshi 4 mln + 2 mln 800 ming = 6 mln 800 ming so‘mni tashkil qiladi.
Agar yangi tartib kuchga kirib, 70 foizlik ustamalar o‘qituvchilar tarif stavkalarining amaldagi miqdorlariga nisbatan emas, balki budjet mablag‘larini tejash maqsadida, shunchaki malaka toifalari o‘rtasidagi summalar inobatga olinadigan bo‘lsa, unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 26-maydagi PF-79-son Farmonidagi talab ochiqdan-ochiq buzilgan hisoblanadi.
O‘ylaymizki, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi ko‘plab o‘qituvchilarning ishonchini oqlash maqsadida mazkur Farmonda belgilangan talablarni so‘zsiz bajaradi va 70 foizlik ustamalar amaldagi tarif stavkalarga asoslangan holda hisoblanishini ta’minlaydi hamda o‘qituvchilar mehnatini to‘laqonli rag‘batlantiruvchi mexanizmni ishlab chiqib, Vazirlar Mahkamasiga taqdim etadi.

Выплачивается ли надбавка в размере 70% исходя из зарплаты учителя?
Говорят, что вновь вводимая 70-процентная надбавка - это не заработная плата учителей, а деньги, выплачиваемые за разницу между категориями. То есть, говорят, что если при повышении категории учитель достигнет 70% надбавки, то к его заработной плате будет добавлено только 500 тысяч сумов. Насколько это верно?
В настоящее время на основе международных стандартов внедряется система выплаты 70-процентной надбавки педагогам, имеющим квалификационный сертификат. Это предусмотрено Указом Президента Республики Узбекистан от 26 мая 2023 года No УП-79.
Пункт 3 в настоящего Указа предусматривает внедрение практики выдачи квалификационного сертификата педагогическим кадрам на основе международных стандартов, при этом педагогическим кадрам, получившим квалификационный сертификат на основе международных стандартов, будет выплачиваться доплата в размере 70 процентов от действующих размеров тарифных ставок.
Согласно Положению об оплате труда работников народного образования, утвержденному постановлением Кабинета Министров от 21 декабря 2005 года No 275, должностные оклады педагогических работников формируются на основе базовых тарифных ставок, установленных для должности и квалификационной категории.
Базовая тарифная ставка включает тарифную ставку по Единой тарифной сетке и постоянные надбавки к тарифной ставке, установленные законодательством, а также компенсационные выплаты к заработной плате отдельных категорий педагогических и руководящих работников.
Согласно Положению о порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях:
• базовая тарифная ставка - размер базовой оплаты за час занятия одной ставки, установленный по образованию и квалификационной категории преподавателя;
• тарифная ставка учителя - размер, определяемый исходя из базовой тарифной ставки, установленной за одну ставку на основе часов занятий, закрепленных за учителем.
При этом, если учитель преподает более одной ставки, размер его базовой тарифной ставки соответственно увеличивается.
То есть, если вступает в силу порядок выдачи 70-процентной надбавки педагогам, имеющим квалификационный сертификат на основе международных стандартов, данная надбавка должна быть выплачена по отношению к действующим размерам их тарифных ставок.
При этом, если учитель получит специальный квалификационный сертификат, соответствующий международным стандартам, он должен получить надбавку в размере 70 процентов к своей месячной заработной плате.
Например, если заработная плата учителя высшей категории составляет 4 млн сумов, и этот учитель получает международный сертификат, то к его заработной плате должно быть добавлено дополнительно 70 процентов, то есть 2 млн 800 тысяч сумов.
Тогда общая месячная заработная плата учителя высшей категории, имеющего специальный квалификационный сертификат, соответствующий международным стандартам, составит 4 млн + 2 млн 800 тысяч = 6 млн 800 тысяч сумов.
Если вступает в силу новый порядок, а надбавки в размере 70 процентов учитываются не по отношению к действующим размерам тарифных ставок учителей, а просто в целях экономии бюджетных средств, суммы между квалификационными категориями, то требование Указа Президента Республики Узбекистан от 26 мая 2023 года No УП-79 считается явно нарушенным.
Мы считаем, что Министерство дошкольного и школьного образования в целях оправдания доверия многих учителей безусловно выполнит требования, установленные настоящим Указом, и обеспечит начисление надбавок в размере 70 процентов на основе действующих тарифных ставок, а также разработает и представит в Кабинет Министров механизм полного стимулирования труда учителей.