“Turon” maktab teatri tanlovi natijalari ustamaga ball berishda hisobga o‘tmaydimi?
O‘tgan yili “Turon” maktab teatri tanlovida o‘quvchilarimdan iborat bo‘lgan maktab jamoasi finalda g‘olib bo‘lib, faxrli 2-o‘rinni egallagandi. Menga 2024-2025-o‘quv yilida mazkur tanlovda erishgan o'quvchilarim yutug‘i uchun ustama haq to‘lanayotgan edi.
Lekin ustama noto‘g‘ri tayinlanganligi, “Turon” maktab teatri tanlovi o‘qituvchiga ball berishga asos bo‘lolmasligini bildirishib, menga tayinlangan ustama foizlari olib tashlanishini aytishdi. Shu ish to‘g‘rimi?
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentabrdagi 823-son qaroriga 1-ilova “Pedagog, psixolog va kutubxona xodimlarining faoliyatini baholash mezonlari”ga ko‘ra, tanlovlar, musobaqalarning tuman (shahar) bosqichida pedagog xodim o‘quvchisining ishtiroki uchun ball berilishi nazarda tutilgan.
Bunda o‘quvchilarning natijalari asosida pedagog xodimga quyidagicha ball beriladi:
- O‘quvchilar tuman (shahar) miqyosidagi tanlov va boshqa tadbirlarda qatnashib, eng quyi g‘olib ko‘rsatkichining 55 foizidan yuqori natijalarni ko‘rsatganda – 10 ball;
- O‘quvchilar tuman (shahar) miqyosidagi tanlov va boshqa tadbirlarda qatnashib, eng quyi g‘olib ko‘rsatkichining 70 foizidan yuqori natijalarni ko‘rsatganda – 20 ball;
- O‘quvchilar tuman (shahar) miqyosidagi tanlov va boshqa tadbirlarda qatnashib, 1-, 2-, 3-o‘rinlarni egallaganda – 30 ball.
Ma’lumki, 2024-2025-o‘quv yili uchun umumta’lim muassasalaridagi o‘qituvchilarning bazaviy ta’rif stavkalariga har oylik ustamalar belgilashda inobatga olishga tavsiya etiladigan fan olimpiadalari, ko‘rik tanlovlar, musobaqalar va tadbirlar ro‘yxati Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2024-yil 14-fevraldagi 03-01/14-623-sonli ko‘rsatma xati bilan tasdiqlangan.
Mazkur ro‘yxatda esa “Turon” maktab teatr tanlovi ham mavjud. Shu sababli, ushbu tanlovda o‘quvchilari yuqori natijani qayd etgan pedagog xodimga berilgan ballar asosli hisoblanadi. Shuning uchun o‘qituvchiga berilgan ballarni bekor qilib yuborish noqonuniy xatti-harakat hisoblanadi.

Результаты конкурса школьного театра "Турон" не будут учитываться при начислении баллов?
В прошлом году на конкурсе школьного театра "Турон" школьная команда, состоящая из моих учеников, выиграла финал и заняла почетное 2-е место. В 2024-2025 учебном году мне выплачивалась надбавка за победу на этом конкурсе.
Но мне сказали, что надбавка была назначена неправильно, выбор школьного театра "Турон" был необоснованным, и мне сказали, что проценты от надбавки, назначенной мне, будут сняты. Правильно ли это?
Согласно приложению No 1 к постановлению Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года No 823 "Критерии оценки деятельности педагогических, психологических и библиотечных работников," предусмотрено присвоение баллов учащимся педагогического персонала за участие в районном (городском) этапе конкурсов, соревнований.
При этом на основании результатов учащихся педагогическому работнику присваивается следующий балл:
- Учащиеся участвуют в конкурсах и других мероприятиях районного (городского) уровня и показывают результаты выше 55 процентов от минимального показателя победителя - 10 баллов;
- Учащиеся участвуют в конкурсах и других мероприятиях районного (городского) уровня и показывают результаты выше 70 процентов от минимального показателя победителя - 20 баллов;
- Учащиеся участвуют в конкурсах и других мероприятиях районного (городского) уровня и занимают 1-е, 2-е, 3-е места - 30 баллов.
При этом перечень предметных олимпиад, смотровых конкурсов, соревнований и мероприятий, учитываемых при установлении надбавок, ежегодно утверждается Министерством дошкольного и школьного образования.
Как известно, перечень предметных олимпиад, смотровых конкурсов, соревнований и мероприятий, рекомендуемых к учету при установлении ежемесячных надбавок к базовым тарифным ставкам учителей общеобразовательных учреждений на 2024-2025 учебный год, утвержден инструктивным письмом Министерства дошкольного и школьного образования No 03-01/14-623 от 14 февраля 2024 года.
В этом списке также есть конкурс школьного театра "Турон." Поэтому баллы, выданные педагогическому работнику, ученики которого показали высокий результат на этом конкурсе, считаются обоснованными. Поэтому отмена баллов, выданных учителю, является незаконным действием.