Uning aytishicha, o‘qituvchilarga ustamalar noto‘g‘ri tayinlangan emish. MMTB xodimining bunga vakolati bormi?
Birinchidan, rahbar va pedagog xodimlar o‘z haq-huquqlarini anglab yetgan holda, o‘zini tekshiruvchiman deb tanishtiradigan har qanday shaxsdan maktabda tekshirish o‘tkazish uchun asos bo‘ladigan hujjatni talab qilishi lozim.
Ikkinchidan, tekshiruvchi o‘zi kim, qanday lavozimda ishlaydi, uning bu lavozimi ustama hujjatlarini tekshirishga vakolat beradimi, tekshiruv o‘tkazish bo‘yicha uning qo‘lida buyruq mavjudmi? Mana shu savollarga javob topish kerak.
Uchinchidan, o‘zini tekshiruvchiman deb tanishtirayotgan shaxsning harakatlari Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 25-apreldagi 352-sonli qarori bilan tasdiqlangan nizom talablariga javob beradimi?
Agar rahbar va pedagog xodimlar bu masala bo‘yicha yetarli bilimlarga ega bo‘lmasa, unda vaziyatni quyidagicha tushuntiramiz:
Pedagog, psixolog va kutubxona xodimlariga ustama belgilash, umumta’lim muassasalari xodimlarini mukofotlash va ularga moddiy yordam berish umumta’lim muassasalarida tashkil etiladigan ishchi guruhlar tomonidan amalga oshiriladi.
Bunda hududiy boshqarma va tuman (shahar) bo‘limlari ishchi guruhining faoliyatiga hamda ular qabul qiladigan qarorlarga aralashishga yo‘l qo‘yilmaydi. Ya’ni, ular ustama hujjatlarini o‘rganishga haqli emas. O‘qituvchilarga tayinlangan ustamalarni bekor qilish bo‘yicha ko‘rsatma berishga esa mutlaqo haqli emas.
Asos: Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining o‘rnak ko‘rsatgan xodimlarini rag‘batlantirishning direktor jamg‘armasini tashkil etish va uning mablag‘laridan foydalanish tartibi to‘g‘risida”gi nizomning 9-bandi.
Shuni ham unutmaslik kerakki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentning 2023-yil 26-maydagi PF-79-sonli farmoni bilan tuman (shahar) maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limlarining umumiy o‘rta ta’lim muassasalari faoliyatini tekshirish va ta’lim sifatini baholash bo‘yicha vakolatlari bekor qilingan.
Yuqoridagilardan kelib chiqib shuni aytishimiz mumkinki, tuman (shahar) maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi xodimi maktablarning ustama hujjatlarini tekshirishga haqli emas.

Имеет ли право сотрудник отдела дошкольного и школьного образования проверять накладные документы?
Сотрудник нашего районного ОДО начал проверку документов о доплатах в школах. Некоторых директоров школ требуют отменить решения, принятые рабочей группой. По его словам, надбавки учителям были назначены неправильно. Имеет ли на это право сотрудник ДОО?
Во-первых, руководители и педагогические работники, осознавая свои права, должны требовать от любого лица, представляющегося проверяющим, документ, являющийся основанием для проведения проверки в школе.
Во-вторых, кто такой проверяющий, на какой должности он работает, дает ли эта должность ему полномочия проверять накладные документы, есть ли у него приказ о проведении проверки? На эти вопросы нужно найти ответы.
В-третьих, отвечают ли действия лица, представляющегося проверяющим, требованиям Положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 25 апреля 2019 года No 352?
Если руководители и педагогические работники не обладают достаточными знаниями по этому вопросу, то ситуацию можно объяснить следующим образом:
Установление надбавок педагогам, психологам и библиотечным работникам, премирование работников общеобразовательных учреждений и оказание им материальной помощи осуществляются рабочими группами, создаваемыми в общеобразовательных учреждениях.
При этом не допускается вмешательство в деятельность рабочих групп территориальных управлений и районных (городских) отделов, а также в принимаемые ими решения. То есть, они не имеют права изучать дополнительные документы. Он абсолютно не имеет права давать указания об отмене надбавок, назначенных учителям.
Основание: пункт 9 Положения "О порядке создания и использования средств директорского фонда поощрения отличившихся работников учреждений общего среднего образования," утвержденного постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года No 823.
Следует также отметить, что Указом Президента Республики Узбекистан от 26 мая 2023 года No УП-79 отменены полномочия районных (городских) отделов дошкольного и школьного образования по проверке деятельности учреждений общего среднего образования и оценке качества образования.
Исходя из вышеизложенного, можно сказать, что сотрудник районного (городского) отдела дошкольного и школьного образования не вправе проверять дополнительные документы школ.