Endilikda 10-11 sinf o‘quvchilari tadbirkorlarga biriktirilib, ularga oylik to‘lanadi
Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 11-fevraldagi 78-sonli qarori bilan “O‘quvchilarni kasb-hunarga o‘qitishda umumiy o‘rta ta’lim muassasalari va tadbirkorlik subyektlarining o‘zaro hamkorlik qilish tartibi to‘g‘risida”gi nizom tasdiqlandi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi 2025-yildan boshlab o‘quvchilarni ularning iqtidori va qiziqishlariga mos kasb-hunarga yo‘naltirish, zamonaviy kasblar bilan yaqindan tanishtirish maqsadida 8-sinf o‘quvchilari uchun Savdo-sanoat palatasi bilan hamkorlikda sanoat, ishlab chiqarish, xizmat ko‘rsatish, agrotexnologiya sohalaridagi korxona va tashkilotlarga ekskursiyalar tashkil etadi.
Endilikda vazirlik har yili 1-aprelga qadar kelgusi o‘quv yilida kasb-hunarga o‘qitish joriy etiladigan maktablar ro‘yxatini shakllantiradi va tasdiqlaydi. O‘quvchilarni darsdan bo‘sh vaqtlarida kasb-hunarga o‘qitish joriy etiladigan maktablardagi tegishli bo‘sh binolar tadbirkorlarga tekin foydalanishga beriladi.
2024/2025-o‘quv yili yakuniga qadar maktablar bitiruvchilarini egallaydigan kasb-hunar bo‘yicha amaliy imtihondan o‘tkaziladi va ularga elektron sertifikat berish tartibi joriy etiladi.
O‘quvchilarni darsdan tashqari vaqtlarida kasb-hunarga o‘qitishda tadbirkorlarni jalb qilish amaliyoti 2025/2026-o‘quv yilida tajriba-sinov tariqasida Sirdaryo, Xorazm viloyatlari va Toshkent shahrida tashkil qilinib, tajriba-sinov natijalaridan kelib chiqqan holda, 2026-yil 1-iyulga qadar ushbu amaliyotni boshqa hududlarda ham joriy etish yuzasidan Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritiladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari o‘quvchilarni kasb-hunarga o‘qitish tashkil etilgan maktablarni mahalliy budjet mablag‘lari hisobidan zarur jihoz va xomashyo bilan ta’minlaydi.
Tadbirkorlik subyektlari tomonidan kasb-hunarga o‘qitish tashkil etilgan maktablarning 10-11-sinf o‘quvchilarini ularning ota-onasi yoki ularning bosuvchi shaxslardan birini xabardor qilish asosida kasb-hunarga o‘qitish jarayonida mehnat qonunchiligiga muvofiq tadbirkorlik subyektlarida belgilangan oylik ish haqining kamida 50 foizi miqdorida ish haqi olishni tashkil etish choralari ko‘riladi.
Maktablar va tadbirkorlar o‘rtasidagi hamkorlik quyidagi yo‘nalishlarda amalga oshiriladi:
• birinchi yo‘nalish – Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan “Biznes va kasb-hunarga o‘qitish” yo‘nalishi joriy etilgan maktablarga tadbirkorlarning mutaxassislari yoki hunarmandlar kasbiy ta’lim ustasi lavozimiga (o‘rindoshlik asosida) jalb etiladi;
• ikkinchi yo‘nalish – maktabning bo‘sh binosi “20 ming tadbirkor - 500 ming malakali mutaxassis” dasturi ishtirokchilariga amaliy monomarkazni tashkil qilish uchun o‘quvchilarni darslardan bo‘sh vaqtlarida kasb-hunarga o‘qitish sharti bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnoma asosida uch yilgacha bo‘lgan muddatga tekin foydalanishga beriladi.
“Biznes va kasb-hunarga o‘qitish” yo‘nalishi 10-11-sinflarda joriy etilib, mazkur yo‘nalishda o‘qitiladigan kasb-hunar turlari joriy o‘quv yilidan oldingi o‘quv yilining 9-sinf bitiruvchilari o‘rtasida o‘tkazilgan so‘rovnoma natijasiga ko‘ra aniqlanadi.
O‘tkazilgan so‘rovnoma natijasiga ko‘ra sinflar kasb-hunar turlariga ajratiladi. Bunda o‘quvchilarning qiziqishlaridan kelib chiqib, sinflar kasb-hunar turlari bo‘yicha qayta taqsimlanadi. Sinflar qayta taqsimlanganda, ularning soni maktabdagi mavjud sinflar sonidan oshirilmaydi.
Kasblar xar bir 10-11-sinfda haftasiga 3 soatdan - jami 6 soat o‘qitilib, bir sinfda ko‘pi bilan ikkita kasb o‘rgatiladi. Sinfdagi o‘quvchilar bir kasbni tanlaganda, ularning soni 25 nafar va undan ortiq bo‘lsa, mazkur kasb ikki guruhga bo‘lib o‘qitiladi.
Bir sinfdagi o‘quvchilar ikkita kasbni tanlaganda, ularning sonidan qat’i nazar, mashg‘ulotlar kasb turlari bo‘yicha ikki guruhga bo‘lib o‘qitiladi. Tadbirkorlar tomonidan maktablarda o‘quvchilarni darsdan tashqari bo‘sh vaqtlarida “Ustoz-shogird” an’anasi asosida bepul kasb-hunarga o‘qitish uchun to‘garaklar tashkil etiladi.
Mazkur kasb to‘garaklariga kasbga qiziqishi bo‘lgan 7-11-sinf o‘quvchilari jalb etiladi. Kasb to‘garaklarini tashkil etgan tadbirkorlar o‘quvchilarning xavfsizligi va ijtimoiy tengligini ta’minlash, to‘garak uchun zarur jihozlar va xomashyo bilan ta’minlash majburiyatini oladi.

Постановлением Кабинета Министров No 78 от 11 февраля 2025 года утверждено Положение "О порядке взаимодействия учреждений общего среднего образования и субъектов предпринимательства в профессиональном обучении учащихся."
С 2025 года Министерство дошкольного и школьного образования совместно с Торгово-промышленной палатой организует для учащихся 8-х классов экскурсии по предприятиям и организациям промышленности, производства, сферы услуг и агротехнологий с целью ориентации учащихся на профессии, соответствующие их способностям и интересам, и ознакомления их с современными профессиями.
Теперь министерство ежегодно до 1 апреля формирует и утверждает перечень школ, в которых в следующем учебном году будет внедрено профессиональное обучение. Соответствующие пустующие здания в школах, где внедряется профессиональное обучение учащихся в свободное от уроков время, будут переданы предпринимателям в безвозмездное пользование.
До конца 2024/2025 учебного года выпускников школ проводится практический экзамен по профессии и внедряется порядок выдачи им электронного сертификата.
Практика привлечения предпринимателей к обучению учащихся профессиям во внеурочное время будет организована в 2025/2026 учебном году в порядке эксперимента в Сырдарьинской, Хорезмской областях и городе Ташкенте, исходя из результатов эксперимента, до 1 июля 2026 года в Кабинет Министров будет внесено предложение о внедрении данной практики и в других регионах.
Совет Министров Республики Каракалпакстан, хокимияты областей и города Ташкента обеспечивают школы, в которых организовано профессиональное обучение учащихся, необходимым оборудованием и сырьем за счет средств местных бюджетов.
В процессе профессионального обучения учащихся 10-11 классов школ, в которых субъектами предпринимательства организовано профессиональное обучение, принимаются меры по организации получения заработной платы в размере не менее 50 процентов от месячной заработной платы, установленной для субъектов предпринимательства в соответствии с трудовым законодательством, на основе уведомления об этом их родителей или одного из лиц, их заменяющих.
Сотрудничество между школами и предпринимателями будет осуществляться по следующим направлениям:
- первое направление - привлечение специалистов предпринимателей или мастеров профессионального обучения ремесленников (на должности по совместительству) в школы, в которых Министерством дошкольного и школьного образования внедрено направление "Бизнес и профессиональное обучение";
- второе направление - пустующее здание школы передается в безвозмездное пользование участникам программы "20 тысяч предпринимателей - 500 тысяч квалифицированных специалистов" сроком до трех лет на основе прямого договора с условием обучения учащихся профессиям в свободное от занятий время для создания практического моноцентра.
Направление "Обучение бизнесу и профессиям" внедряется в 10-11 классах, а виды профессий, преподаваемых по данному направлению, определяются по результатам опроса, проведенного среди выпускников 9-х классов учебного года, предшествующего текущему учебному году.
По результатам проведенного опроса классы будут разделены на профессии. При этом, исходя из интересов учащихся, классы перераспределяются по видам профессий. При перераспределении классов их количество не превышает количество классов в школе.
Профессии преподаются в каждом 10-11 классе по 3 часа в неделю - всего 6 часов, максимум две профессии в одном классе. Когда учащиеся в классе выбирают одну профессию, если их число составляет 25 и более, данная профессия преподается в двух группах.
Когда учащиеся одного класса выбирают две профессии, занятия разделяются на две группы по видам профессий, независимо от их количества.
Предприниматели организуют в школах кружки для бесплатного обучения учащихся профессиям в свободное от уроков время по традиции "Устоз-шогирд." Учащиеся 7-11 классов, проявляющие интерес к профессии, посещают эти профессиональные кружки.
привлекается. Предприниматели, организующие профессиональные кружки, обязуются обеспечить безопасность и социальное равенство учащихся, обеспечить необходимым оборудованием и сырьем для кружка.
Опубликован проект совместного постановления об утверждении Положения о порядке выдачи сертификата по выбранной профессии выпускникам школ.