O‘qituvchi ikkita maktabda ishlasa, ikkala maktabdan ham toifa va sertifikat uchun ustama oladimi?
Agar o‘qituvchida toifa va ustama beruvchi sertifikat bo‘lsa, bir maktabda asosiy o‘qituvchi bo‘lib ishlab, boshqa maktabdan yana qo‘shimcha soatbay dars olsa, uning oylik maoshiga toifa va sertifikat ustamasi qo‘shib to‘lanadimi?
Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi 275-son qarori bilan tasdiqlangan Xalq ta’limi xodimlari mehnatiga haq to‘lash to‘g‘risidagi nizomga ko‘ra pedagog xodimlarning lavozim maoshlari malaka toifasi uchun belgilangan bazaviy tarif stavkalari asosida shakllantiriladi.
Bazaviy tarif stavkasi Yagona tarif setkasi bo‘yicha tarif stavkasini hamda qonunchilikda belgilangan tarif stavkasiga doimiy ustamalarni, shuningdek pedagog va rahbar xodimlarning ayrim toifalari ish haqiga qo‘shilgan kompensatsiya to‘lovlarini o‘z ichiga oladi.
Shu sababli, malaka toifasiga ega bo‘lgan o‘qituvchi boshqa ta’lim muassasasida ham soatbay asosida ishlagan taqdirda malaka toifasi uchun ham qo‘shimcha ish haqi hisoblanadi.
O‘qituvchida unga ustama berishga asos bo‘luvchi sertifikat bo‘lsa-chi?
Pedagog xodimlarga ustama belgilashda qo‘llaniladigan milliy va xalqaro tan olingan sertifikatlar ro‘yxati Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2024-yil 4-apreldagi 4-q/q-son va Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2024-yil 2-apreldagi 3-mh-son qarori [tahr. 04.04.2024] bilan tasdiqlangan.
Bunda umumiy o‘rta ta’lim tizimida faoliyat yuritayotgan o‘qituvchilarga (shu jumladan, soatbay, o‘rindosh, stajyor o‘qituvchi, direktor va direktor o‘rinbosarlari) o‘zi dars beradigan fani bo‘yicha sertifikatga ega pedagog xodimlarga har oylik qo‘shimcha ustama to‘lash nazarda tutilgan.
Ya’ni, tegishli sertifikatga ega bo‘lgan o‘qituvchiga u boshqa bir maktabda soatbay asosida dars bergan taqdirda ham ustamalar to‘lab beriladi.
Xulosa shuki, toifa va ustama beruvchi sertifikatga ega bo‘lgan o‘qituvchi bir maktabda asosiy o‘qituvchi bo‘lib ishlab, boshqa maktabdan yana qo‘shimcha soatbay dars olgan taqdirda, uning oylik maoshiga toifa va sertifikat uchun to‘lovlar amalga oshiriladi.
Qo‘shimcha ma’lumot: Xalq ta’limi xodimlari mehnatiga haq to‘lash to‘g‘risidagi nizomning 21-bandiga ko‘ra pedagog xodimlarga qonunchilik hujjatlarida belgilangan ustamalar, shu jumladan mavjud sertifikatlari uchun to‘lanadigan ustamalar, tarifikatsiya ro‘yxatida ajratilgan dars soatlariga (o‘qituvchining tarif stavkasiga) mutanosib ravishda to‘lab beriladi.
Ya’ni, agar o‘qituvchi boshqa bir o‘qituvchining darslarini vaqtincha o‘tayotgan bo‘lsa, ularning mavjud sertifikatlari uchun ustama to‘lanmasligi mumkin.

Если учитель имеет сертификат о присвоении категории и надбавки, работает основным учителем в одной школе и получает дополнительные почасовые занятия в другой школе, будут ли выплачиваться надбавки к категории и сертификату к его месячной зарплате?
Согласно Положению "Об оплате труда работников народного образования," утвержденному постановлением Кабинета Министров от 21 декабря 2005 года No 275, должностные оклады педагогических работников формируются на основе базовых тарифных ставок, установленных для квалификационной категории.
Базовая тарифная ставка включает в себя тарифную ставку по Единой тарифной сетке и постоянные надбавки к тарифной ставке, установленные законодательством, а также компенсационные выплаты, включенные в заработную плату отдельных категорий педагогических и руководящих работников.
Поэтому, если учитель, имеющий квалификационную категорию, работает в другом образовательном учреждении на почасовой основе, за квалификационную категорию также начисляется дополнительная заработная плата.
А что, если у учителя есть сертификат, дающий основание для выплаты ему надбавки?
Перечень национальных и международно признанных сертификатов, применяемых при установлении надбавок педагогическим работникам, утвержден постановлением Министерства высшего образования, науки и инноваций от 4 апреля 2024 года No 4-к/к и Министерства дошкольного и школьного образования от 2 апреля 2024 года No 3-мх.
При этом предусмотрена выплата дополнительной ежемесячной надбавки учителям, работающим в системе общего среднего образования (включая почасовых, совместителей, учителей-стажеров, директоров и заместителей директоров), педагогическим работникам, имеющим сертификат по преподаваемому ими предмету.
То есть, учителю, имеющему соответствующий сертификат, будут выплачиваться надбавки, даже если он преподает в другой школе на почасовой основе.
Вывод заключается в том, что если учитель, имеющий категорию и сертификат о выдаче надбавки, работает основным учителем в одной школе и получает дополнительные почасовые занятия в другой школе, выплаты за категорию и сертификат производятся к его месячной зарплате.
Дополнительная информация: Согласно пункту 21 Положения "Об оплате труда работников народного образования," педагогическим работникам выплачиваются надбавки, установленные законодательством, в том числе надбавки за имеющиеся сертификаты, пропорционально выделенным в тарификационном списке учебным часам (тарифной ставке преподавателя).
То есть, если преподаватель временно преподает у другого преподавателя, то надбавка за их имеющиеся сертификаты может не выплачиваться.