Men maktabda 0,5 stavka “zavuch” lavozimida ishlab kelmoqdaman. Shu bilan birga 10 soat dars ham olganman. Dekabr oyigacha dars o‘tganligim uchun xuddi o‘qituvchilar singari ish haqi to‘liq berilar edi, ya’ni tarifikatsiya qilingan edi.
Endi bizga soatbay ravishda haq to‘lanadigan bo‘ldi. Savolim shuki, rahbar xodimlarga o‘zi cheklangan miqdorda dars berilsa, shu dars soati uchun pulni ham soatbay qilib to‘lanishi to‘g‘rimi?
Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi 275-son qarori bilan tasdiqlangan “Xalq ta’limi xodimlari mehnatiga haq to‘lash to‘g‘risida”dagi nizomning 14-bandiga ko‘ra ta’lim muassasasining rahbar xodimi tomonidan uning egallab turgan shtat birligidan qat’i nazar, asosiy lavozimning bir haftada 10 soatgacha hajmda o‘qituvchi lavozimi bilan qo‘shib olib borilishiga (o‘quv yuklamasi yuritilishiga) yo‘l qo‘yiladi.
Bunda rahbar xodimlar tomonidan o‘tilgan o‘quv soatlari uchun soatbay ravishda haq to‘lanishi belgilangan.
Soatbay asosida haq to‘lash ish haqi miqdorining kamayishiga olib kelmaydi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, Xalq ta’limi vazirligi, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligining 2019-yil 10-apreldagi 3-2019, 19-qq va 15-2019-qq-son qaroriga ilovada “O‘quv mashg‘ulotlarini o‘tkazganlik uchun mehnatga soatbay haq to‘lash miqdorlari” belgilangan.
Unga ko‘ra mehnatga soatbay haq to‘lash miqdori bazaviy lavozim maoshlariga nisbatan 1,20 foiz miqdorda hisoblanib, uning miqdori tarkibiga mehnat ta’tili haqi kiritiladi.
Bunda soatbay asosda dars o‘tayotgan rahbar xodim faqat o‘quv yuklamani o‘zini bajaradi. Sodda qilib aytganda, rahbar xodimlar faqatgina dars o‘tadi xolos, pedagogik yuklamani bajarmaydilar.
Yuqoridagilardan xulosa qilib shuni aytishimiz mumkinki, umuman olganda, rahbar xodimlar o‘tgan dars soatlari uchun soatbay asosida haq to‘langan taqdirda ham, ular moddiy tomonlama hech narsa yutqazmaydilar.

Is it correct to pay hourly for lessons for managers?
I have been working at the school as a 0.5 part-time "supervisor." I also took 10 hours of lessons. For teaching until December, my salary was paid in full, just like the teachers, that is, it was tarified.
Now we are paid hourly. My question is, if managers are given a limited number of lessons, is it right to pay hourly for those lessons?
According to paragraph 14 of the Regulation "On Remuneration of Public Education Employees," approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers dated December 21, 2005, No. 275, it is permitted for a leading employee of an educational institution, regardless of the number of staff positions held, to combine the main position with the teaching position (maintain a teaching load) in the amount of up to 10 hours per week.
In this case, it is established that managerial employees are paid hourly for the studied hours.
Hourly payment does not lead to a decrease in the amount of wages
The appendix to the Resolution of the Ministry of Higher and Secondary Specialized Education, the Ministry of Public Education, and the Ministry of Employment and Labor Relations of the Republic of Uzbekistan dated April 10, 2019, No. 3-2019, 19-qq, and 15-2019-qq defines the "amounts of hourly wages for conducting training sessions."
According to it, the amount of hourly wages is calculated at 1.20% of the base official salaries, and vacation pay is included in its amount.
In this case, the managing employee, who teaches on an hourly basis, performs only the training load. Simply put, managers only conduct lessons and do not fulfill the pedagogical workload.
Based on the foregoing, we can conclude that, in general, even if managers are paid hourly for their teaching hours, they will not lose anything materially.