Men maktabda 0,5 stavka “zavuch” lavozimida ishlab kelmoqdaman. Shu bilan birga 10 soat dars ham olganman. Dekabr oyigacha dars o‘tganligim uchun xuddi o‘qituvchilar singari ish haqi to‘liq berilar edi, ya’ni tarifikatsiya qilingan edi.
Endi bizga soatbay ravishda haq to‘lanadigan bo‘ldi. Savolim shuki, rahbar xodimlarga o‘zi cheklangan miqdorda dars berilsa, shu dars soati uchun pulni ham soatbay qilib to‘lanishi to‘g‘rimi?
Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi 275-son qarori bilan tasdiqlangan “Xalq ta’limi xodimlari mehnatiga haq to‘lash to‘g‘risida”dagi nizomning 14-bandiga ko‘ra ta’lim muassasasining rahbar xodimi tomonidan uning egallab turgan shtat birligidan qat’i nazar, asosiy lavozimning bir haftada 10 soatgacha hajmda o‘qituvchi lavozimi bilan qo‘shib olib borilishiga (o‘quv yuklamasi yuritilishiga) yo‘l qo‘yiladi.
Bunda rahbar xodimlar tomonidan o‘tilgan o‘quv soatlari uchun soatbay ravishda haq to‘lanishi belgilangan.
Soatbay asosida haq to‘lash ish haqi miqdorining kamayishiga olib kelmaydi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, Xalq ta’limi vazirligi, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligining 2019-yil 10-apreldagi 3-2019, 19-qq va 15-2019-qq-son qaroriga ilovada “O‘quv mashg‘ulotlarini o‘tkazganlik uchun mehnatga soatbay haq to‘lash miqdorlari” belgilangan.
Unga ko‘ra mehnatga soatbay haq to‘lash miqdori bazaviy lavozim maoshlariga nisbatan 1,20 foiz miqdorda hisoblanib, uning miqdori tarkibiga mehnat ta’tili haqi kiritiladi.
Bunda soatbay asosda dars o‘tayotgan rahbar xodim faqat o‘quv yuklamani o‘zini bajaradi. Sodda qilib aytganda, rahbar xodimlar faqatgina dars o‘tadi xolos, pedagogik yuklamani bajarmaydilar.
Yuqoridagilardan xulosa qilib shuni aytishimiz mumkinki, umuman olganda, rahbar xodimlar o‘tgan dars soatlari uchun soatbay asosida haq to‘langan taqdirda ham, ular moddiy tomonlama hech narsa yutqazmaydilar.

17:12 / 21.02.2025 9.09k
Я работаю "завучем" в школе на 0,5 ставки. Я также посещал занятия по 10 часов. За то, что я преподавал до декабря, мне, как и учителям, платили полную зарплату, то есть была тарифицирована.
Теперь нам платят почасово. Мой вопрос заключается в следующем: если руководящим работникам предоставляется ограниченное количество уроков, правильно ли платить почасовую оплату за эти учебные часы?
Согласно пункту 14 Положения "Об оплате труда работников народного образования," утвержденного постановлением Кабинета Министров от 21 декабря 2005 года No 275, руководящим работником образовательного учреждения, независимо от занимаемой им штатной единицы, допускается совмещение основной должности с должностью преподавателя (ведение учебной нагрузки) в объеме до 10 часов в неделю.
При этом установлена почасовая оплата за учебные часы, проведенные руководящими работниками.
Почасовая оплата труда не приводит к снижению размера заработной платы
В приложении к постановлению Министерства высшего и среднего специального образования, Министерства народного образования, Министерства занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан от 10 апреля 2019 года NoNo 3-2019, 19-кк и 15-2019-кк установлены "Размеры почасовой оплаты труда за проведение учебных занятий."
Согласно ему, размер почасовой оплаты труда рассчитывается в размере 1,20% от базовых должностных окладов, а в его размер включается оплата отпуска.
При этом руководящий работник, преподающий на почасовой основе, выполняет только учебную нагрузку. Проще говоря, руководящие работники только преподают, не выполняют педагогическую нагрузку.
Подводя итог вышесказанному, можно сказать, что в целом, даже если руководящие работники получают почасовую оплату за прошедшие учебные часы, они не теряют ничего материального.