Maktablarda bahorgi ta’til 21-martdan boshlanadi
“Umumiy o‘rta ta’lim to‘g‘risida”gi nizom talablariga muvofiq joriy yilda maktablarda III chorakning so‘nggi kuni 20-martga to‘g‘ri kelib, IV chorak 28-mart kunidan boshlanadi.
Ya’ni, 20-mart kuni dars mashg‘ulotlari to‘liq olib boriladi. Bahorgi ta’til esa 21-martdan boshlanadi va 7 kalendar kun davom etadi.
IV chorak darslari 28-mart kunidan boshlanadi.
Ma’lumot uchun: Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 15-martdagi 140-son qarori bilan tasdiqlangan Nizomga muvofiq, maktablarda bahorgi ta’til — 21-martdan boshlanib, 7 kalendar kun davom etishi belgilangan.
Ta’tilning oxirgi kuni bayram (ishlanmaydigan) kunga to‘g‘ri kelib qolgan taqdirda, dars mashg‘ulotlari keyingi ish kunidan boshlab davom ettiriladi.
• Muhim eslatma: “2025-yilda rasmiy sanalarni nishonlash davrida qo‘shimcha ishlanmaydigan kunlarni belgilash va dam olish kunlarini ko‘chirish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoni imzolanib, qo‘shimcha dam olish kunlari belgilansa, ta’til kunlarida o‘zgarishlar bo‘lishi mumkin.
Ammo katta ehtimol bilan, qo‘shimcha dam olish kunlari belgilanishi maktabdagi ta’til kunlariga ta’sir qilmaydi. Agar qo‘shimcha dam olish kunlari maktablardagi dars jarayoniga to‘g‘ri kelib qolsa, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan ta’til kunlariga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritilishi mumkin.

То есть, 20 марта занятия пройдут в полном объёме. Весенние каникулы начнутся 21 марта и продлятся 7 календарных дней.
Уроки IV четверти начинаются 28 марта.
Для справки: В соответствии с Положением, утвержденным постановлением Кабинета Министров No 140 от 15 марта 2017 года, весенние каникулы в школах начинаются 21 марта и продолжаются 7 календарных дней.
В случае совпадения последнего дня каникул с праздничным (нерабочим) днем занятия продолжаются со следующего рабочего дня.
- Важное напоминание: В случае подписания Указа Президента Республики Узбекистан "Об установлении дополнительных нерабочих дней и переносе выходных дней в период празднования официальных дат в 2025 году" и установления дополнительных выходных дней, могут быть изменения в выходных днях.
Но, скорее всего, установление дополнительных выходных дней не повлияет на школьные каникулы. Если дополнительные выходные дни совпадут с учебным процессом в школах, Министерство дошкольного и школьного образования может внести дополнения и изменения в каникулы.