Bolalarni turli zo‘ravonliklardan himoya qilish borasida qator ishlar amalga oshirilmoqda. Ammo ba’zida ijtimoiy tarmoqlarda bolalarga, voyaga yetmagan qizlarga tegajog‘lik qilish holatlari ro‘y bergani yoxud Internet orqali ularga turli uyatsiz tasvirlar yuborilgani haqida eshitib qolamiz. Endilikda bu kabi holatlar uchun javobgarlik yanada kuchaytiriladi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi siyosiy partiyalar fraksiyalarining yig‘ilishlarida “Bolalarni zo‘ravonlikdan himoya qilish tizimi takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qonun keng muhokama qilindi.
Ushbu qonun loyihasiga ko‘ra, 16 yoshga to‘lmagan shaxsga nisbatan telekommunikatsiya tarmoqlaridan yoki Internetdan foydalanib, uyatsiz harakatlar qilganlik uchun javobgarlik kuchaytirilmoqda. Shuningdek, voyaga yetmaganlar tasvirlangan pornografik mahsulotlarni saqlash harakatini bir yil davomida takroran sodir etgan shaxslar uchun jinoiy javobgarlik belgilanadi.
Loyihaning qabul qilinishi bolalarni jinsiy erkinlikka hamda bola savdosiga qarshi jinoyatlardan himoya qilish kafolatlarini kuchaytirishga zamin bo‘ladi.
Qolaversa, bu turdagi jinoyatlarni sodir etgan shaxslar qilmishiga mutanosib jazolanishiga, shuningdek, aliment to‘lamaganlik uchun ma’muriy yoki jinoiy javobgarlikka tortilgan shaxslar ustidan jamoatchilik nazorati o‘rnatilishiga xizmat qiladi.
Vazir, jurnalist va deputatlar maktablarda dars o‘tmoqda
O‘rta Chirchiq tumani 11-sonli maktabning jismoniy tarbiya o‘qituvchisi, o‘zi sinf rahbarlik qilayotgan 9-sinf o‘quvchilarini kitob bilan kaltaklagan.

08:54 / 22.03.2025 3.60k
Реализуется ряд мер по защите детей от различного насилия. Однако иногда мы слышим о случаях домогательств над детьми и несовершеннолетними девочками в социальных сетях или о том, что им отправляются различные непристойные изображения через Интернет. Отныне ответственность за подобные случаи будет усилена.
На заседаниях фракций политических партий в Законодательной палате Олий Мажлиса широко обсуждался Закон "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием системы защиты детей от насилия."
Согласно этому законопроекту, усиливается ответственность лица, не достигшего 16-летнего возраста, за совершение непристойных действий с использованием телекоммуникационных сетей или Интернета. Также устанавливается уголовная ответственность лиц, повторно совершивших в течение года хранение порнографической продукции с изображением несовершеннолетних.
Принятие проекта послужит укреплению гарантий защиты детей от преступлений против сексуальной свободы и торговли детьми.
Кроме того, это послужит наказанию лиц, совершивших подобные преступления, соразмерно их деяниям, а также установлению общественного контроля за лицами, привлеченными к административной или уголовной ответственности за неуплату алиментов.