Deputatlar ham 5 kunlik o‘qish tizimi haqida gapira boshladi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati Shaxnoza Xolmaxamatova “Ta’lim tizimini to‘liq 5 kunlik o‘qish va ish rejimiga o‘tkazish” mavzusiga e’tibor qaratdi.
“O‘zbekiston Konstitutsiyasining 40-moddasiga ko‘ra, har bir fuqaro davlat organlariga murojaat qilish huquqiga ega. “Mening fikrim” ana shu huquqni amalga oshirish uchun qulay va ochiq platforma bo‘lib xizmat qilmoqda.
Hozirgi kunda “Mehnat munosabatlariga “platforma ishchilari” tushunchasini kiritish”, “Ota-onalar 100 ballik ta’lim tizimiga qarshi!”, “Ta’lim tizimini to‘liq 5 kunlik o‘qish va ish rejimiga o‘tkazish” mavzusidagi murojaatlar “Mening fikrim” veb-portal orqali ko‘rib chiqilmoqda.
Murojaatlar ichida keng jamoatchilik muhokamasida bo‘lib turgan “Ta’lim tizimini to‘liq 5 kunlik o‘qish va ish rejimiga o‘tkazish” mavzusida bo‘lib, bugungacha 153 829 ta ko‘rilgan hamda fuqarolar tomonidan 657 ta izoh qoldirilgan.
Mazkur murojaat 6 kun ichida jami 12 660 ta ovoz to‘plagan. Ovozlarning 12 527 tasi (98,9) qo‘llab-quvvatlovchi, 133 tasi (1,1%) qarshi ovozni tashkil etgan. Bugungi kunda ushbu murojaat 10 mingdan ziyod ovoz to‘plagani bois, Vazirlar Mahkamasiga ko‘rib chiqish uchun yuborildi. Qabul qilinadigan qaror veb-portalda e’lon qilinadi.
Prezidentimiz ta’kidlaganlaridek, qonun loyihalarining hayotiy va aniq ijro mexanizmiga ega bo‘lishi zarur. Bu esa jamoatchilik ishtirokini kengaytirish, ilmiy tahlillar va platformalardan kelayotgan takliflarni hisobga olish orqali amalga oshadi”, deb yozmoqda deputat.
Deputatlarning ham bu borada fikr bildira boshlagani keng jamoatchilikda yana muhokamalarning boshlanishiga, soha mutaxassislari va ota-onalarda savollar, takliflar paydo bo‘lishiga sabab bo‘ladi.
Bu esa, o‘z navbatida, 5 kunlik ta’lim tizimiga o‘tish masalasini chuqurroq o‘rganish, tajribalarni tahlil qilish va uni amalda tatbiq etish imkoniyatlarini ko‘rib chiqish zarurligini yuzaga chiqaradi.
Umuman olganda, deputatlarning bu masalaga aralasha boshlagani hozircha sukut saqlayotgan mas’ullar uchun uyg‘otuvchi signal bo‘lishi mumkin. Bu esa 5 kunlik ta’lim rejimiga o‘tish masalasi nafaqat og‘zaki muhokamalarda, balki real amaliy qarorlar bosqichiga o‘tishi ehtimolini ham oshiradi.
Qo‘shimcha dam olish kunlari hisobiga oyliklar kamayadimi?
Bu yil Qurbon hayiti 27-may – chorshanba kuniga to‘g‘ri kelib, prezidentning tegishli farmoni bilan barcha uchun 2 kun (payshanba-juma) qo‘shimcha dam olish kuni va yana 6 kunliklar uchun esa shanba ham dam olish kuni deb e’lon qilingan.
Ta’lim muassasalarida 9-may munosabati bilan dam olish kunlari va ish vaqti qanday tashkil etiladi?
Xotira va qadrlash kuni bayrami besh kunlik ish haftasida ishlaydigan xodimlar uchun shanba — dam olish kuniga to‘g‘ri kelishi munosabati bilan ushbu dam olish kuni mos ravishda 2026-yil 11-may — dushanba kuniga ko‘chirilishi belgilangan.

19:20 / 11.04.2025 6.73k
"Согласно статье 40 Конституции Узбекистана, каждый гражданин имеет право обращаться в государственные органы. "Мое мнение" служит удобной и открытой платформой для реализации этого права.
В настоящее время обращения на темы "Введение понятия "работники платформы" в трудовые отношения," "Родители против 100-балльной системы образования!," "Перевод системы образования на 5-дневный полный режим обучения и работы" рассматриваются через веб-портал "Мое мнение."
Среди обращений, находящихся на широком общественном обсуждении, была тема "Перевод системы образования на 5-дневный режим обучения и работы," которая на сегодняшний день была рассмотрена 153 829 раз, а гражданами оставлено 657 комментариев.
Всего за 6 дней обращение набрало 12 660 голосов. 12 527 голосов (98,9) - за, 133 голоса (1,1%) - против. На сегодняшний день данное обращение набрало более 10 тысяч голосов и направлено на рассмотрение в Кабинет Министров. Принимаемое решение будет опубликовано на веб-портале.
Как отметил Президент нашей страны, законопроекты должны иметь действенный и четкий механизм исполнения. Это будет достигнуто за счет расширения участия общественности, учета научных анализов и предложений, поступающих с платформ," - написал депутат.
Тот факт, что депутаты начали высказывать свое мнение по этому поводу, приводит к возобновлению обсуждений среди широкой общественности, появлению вопросов и предложений у специалистов отрасли и родителей.
Это, в свою очередь, требует более глубокого изучения 5-дневной системы образования, анализа опыта и рассмотрения возможностей ее практического применения.
В целом, то, что депутаты начали вмешиваться в этот вопрос, может стать тревожным сигналом для ответственных ведомств, которые пока молчат. Таким образом, вопрос о переходе на 5-дневный режим обучения будет не только обсуждаться, но и возрастет вероятность перехода к этапу реальных практических решений.