20:10 / 16.04.2025 3.15k
Meta kompaniyasi bolalar va o‘smirlarning xavfsizlik choralarini kuchaytirmoqda. Kompaniya Instagram tarmog‘ida 16 yoshga to‘lmagan yoshlarning ota-onalar ruxsatisiz ilovaning “Jonli efir” funksiyasidan foydalanishni taqiqlamoqchi.
Bundan tashqari, Meta 18 yoshgacha bo‘lgan o‘smirlar uchun xavfsizlik choralarini Facebook va Messenger platformalariga ham kengaytirmoqda.
Shuningdek, o‘smirlar, kattalar ruxsatisiz shaxsiy xabarlarida noqonuniy kontent bo‘lgan rasmlarni xiralashtiradigan funksiyani ham o‘chira olmaydi.
Meta kompaniyasining ta’kidlashicha, butun dunyo bo‘ylab 18 yoshgacha bo‘lgan 54 million o‘smir Instagram akkauntlaridan foydalangan. Shu o‘rinda, 13 yoshdan 15 yoshgacha bo‘lganlarning 90 foizdan ortig‘i o‘zlarining standart cheklovlarini saqlab qolgan.
Mazkur yangilik Buyuk Britaniya "Onlayn-xavfsizlik to‘g‘risida"gi qonunni joriy etayotgani munosabati bilan e’lon qilindi.
Ma’lumot uchun: Buyuk Britaniyada joriy qilingan Qonunga ko‘ra joriy yil mart oyidan boshlab Facebook, Google va X’dan tortib Reddit va OnlyFans’gacha bo‘lgan 100 000 dan ortiq xizmatlarni qamrab olgan har bir veb-sayt va ilova Buyuk Britaniya qonunchiligi doirasida bolalarga nisbatan jinsiy zo‘ravonlik, firibgarlik va terrorizm kabi noqonuniy kontentning paydo bo‘lishini to‘xtatish yoki agar u tarmoqqa tushsa, uni olib tashlash choralarini ko‘rishi lozim.
Qonun, shuningdek, bolalarni zarar yetkazishdan himoya qilish qoidalarini o‘z ichiga oladi va texnologik platformalardan voyaga yetmaganlarni o‘z joniga qasd qilish va o‘z-o‘ziga zarar yetkazish kabi zararli kontentdan himoya qilishni talab qiladi.

20:10 / 16.04.2025 3.14k
Meta is strengthening safety measures for children and adolescents. The company prohibits young people under 16 from using the app's "Live Broadcast" function on Instagram without parental permission.
In addition, Meta is expanding security measures for teenagers under 18 to the platforms Facebook and Messenger.
Also, teenagers will not be able to disable the feature that blurs images with illegal content in their personal messages without adult permission.
Meta claims that 54 million teenagers under the age of 18 worldwide have used Instagram accounts. At the same time, more than 90% of those aged 13 to 15 retained their standard restrictions.
This announcement was made in connection with the UK's implementation of the "Online Security Act."
For reference: According to the Law enacted in the UK, since March of this year, every website and app covering more than 100,000 services, from Facebook, Google, and X to Reddit and OnlyFans, must take measures to stop the emergence of illegal content, such as sexual violence against children, fraud, and terrorism, or remove it if it enters the network, within the framework of UK law.
The law also includes provisions to protect children from harm and requires technology platforms to protect minors from harmful content such as suicide and self-harm.