Maktabgacha va maktab ta’lim vazirligi tizimiga o‘tayotgan 13 ta oliygoh xodimlari ishdan bo‘shatiladimi?
15:44 / 05.05.2025 4.93k
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 28-apreldagi “Pedagog kadrlar tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-73-sonli Farmoni bilan 13 ta oliy ta’lim muassasalari Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga o‘tkazilmoqda.
“Yuristkadr” loyihasi asoschisi, advokat Saydali Muxtoraliyev oliygoh xodimlari taqdir nima bo‘lishi haqida mehnat qonunchiligiga asoslangan holda tushuntirib berdi.
Mavjud holat Mehnat kodeksining 156-moddasi to‘rtinchi qismidagi “tashkilotning idoraviy taalluqliligi (bo‘ysunuvi) o‘zgarganligi” hisoblanadi.
Bunga ko‘ra, tashkilotning idoraviy bo‘ysunuvi o‘zgarganligi xodimlar bilan mehnat munosabatlarini bekor qilishga asos bo‘lmaydi. Barcha xodimlar va hatto rahbariyatgacha mehnat munosabatlari davom etaveradi.
Ayrimlar mavjud vaziyatni “tashkilot mulkdorining o‘zgarishi” deb tushunishi mumkin va ular MK 156-moddasi ikkinchi qismi va 489-moddasi birinchi qismi 1-bandiga asosan “tashkilot mulkdori o‘zgarsa, rahbarni, uning o‘rinbosarlari va bosh buxgalterlarni bemalol bo‘shatsa bo‘ladi” deb o‘ylashadi.
Lekin bu mutlaqo xato fikr bo‘ladi. 13 ta OTMning Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga o‘tkazilishi bu tashkilotlarning mulkdorlari almashishi hisoblanmaydi. Chunki, bu OTMlarning barchasi davlat tashkilotlari va ularning mulkdori bu yerda davlatning o‘zi.
Boshqa vazirlikka o‘tgani bilan, mulkdor sifatida davlat o‘zgargani yo‘q. Mabodo bu OTMlar xususiylashtirilsa va ularni xususiy mulkdorlar sotib olsa, ana o‘shandagina mulkdor almashishi yuz berishi mumkin.
Hozir esa shunchaki OTMlarning bo‘ysunuvi o‘zgarmoqda xolos va bu vaziyatda oddiy xodimlardan tortib, rektor va prorektorlargacha o‘z ishini davom ettiraveradi.
Eslatib o‘tamiz, Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universiteti negizida Nizomiy nomidagi O‘zbekiston milliy pedagogika universiteti tashkil etilib, Universitet pedagog kadrlar tayyorlash bo‘yicha yetakchi oliy ta’lim tashkiloti sifatida ta’lim dasturlarini xalqaro tajriba asosida transformatsiya qilish jarayonlarini muvofiqlashtirishi belgilandi.
Shuningdek, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining pedagogik ta’limni rivojlantirish masalalari bo‘yicha o‘rinbosari -  Nizomiy nomidagi O‘zbekiston milliy pedagogika universiteti rektori lavozimi joriy etildi.

Will the employees of 13 universities transferring to the system of the Ministry of Preschool and School Education be laid off?
As is known, by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 28, 2025 No. UP-73 "On Measures for Further Improvement of the System of Training Pedagogical Personnel," 13 higher educational institutions are being transferred to the Ministry of Preschool and School Education.
The founder of the "Yuristkadr" project, lawyer Saydali Mukhtoraliyev, explained the fate of university employees based on labor legislation.
The current situation is the "change of departmental affiliation (subordination) of the organization" in part four of Article 156 of the Labor Code.
According to this, a change in the departmental subordination of the organization is not a basis for termination of labor relations with employees. Labor relations continue for all employees and even management.
Some may interpret the current situation as a "change in the owner of the organization" and believe that, based on part two of Article 156 and paragraph 1 of part one of Article 489 of the Labor Code, "if the owner of the organization changes, the head, his deputies, and chief accountants can be freely dismissed."
But this is a completely wrong idea. The transfer of 13 universities to the Ministry of Preschool and School Education is not considered a change of ownership of these organizations. Because all these universities are state organizations, and their owner here is the state itself. Despite the transfer to another ministry, the state as the owner has not changed. A change of ownership can only occur if these universities are privatized and acquired by private owners.
Now, however, the subordination of universities is simply changing, and in this situation, everyone from ordinary employees to rectors and vice-rectors will continue their work.
It should be recalled that the National Pedagogical University of Uzbekistan named after Nizami was established on the basis of the Tashkent State Pedagogical University named after Nizami, and it was determined that the University, as a leading higher educational institution for training pedagogical personnel, will coordinate the processes of transforming educational programs based on international experience.
Also, the position of Deputy Minister of Preschool and School Education for the Development of Pedagogical Education - Rector of the National Pedagogical University of Uzbekistan named after Nizami has been introduced.
MMTVga bo‘ysinadigan oliygohlarda “Qalqon” patrullari tashkil etiladi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2026-yil 23-fevraldagi 76-sonli buyrug‘i bilan pedagogika oliy ta’lim tashkilotlarida “Qalqon” patrullarini tashkil etish to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi.
Starting in 2026, the republican competition "Most Innovative Idea" will be held annually to identify ideas with high potential for transformation into startup projects.
Ta’lim tizimi xodimlariga har 5 yillik ish staji uchun 2 kun qo‘shimcha ta’til beriladi
Mehnat ta’tili va qo‘shimcha ta’til berishda Tarmoq kelishuviga rioya etilmasa, bu qonun buzilish sifatida baholanadi va ish beruvchi uchun javobgarlikka sabab bo‘ladi.
In terms of the number of appeals for violations of the law, institutions of the preschool and school education system took second place - after construction organizations, before medical institutions.