Maktabgacha va maktab ta’lim vazirligi tizimiga o‘tayotgan 13 ta oliygoh xodimlari ishdan bo‘shatiladimi?
15:44 / 05.05.2025 4.93k
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 28-apreldagi “Pedagog kadrlar tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-73-sonli Farmoni bilan 13 ta oliy ta’lim muassasalari Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga o‘tkazilmoqda.
“Yuristkadr” loyihasi asoschisi, advokat Saydali Muxtoraliyev oliygoh xodimlari taqdir nima bo‘lishi haqida mehnat qonunchiligiga asoslangan holda tushuntirib berdi.
Mavjud holat Mehnat kodeksining 156-moddasi to‘rtinchi qismidagi “tashkilotning idoraviy taalluqliligi (bo‘ysunuvi) o‘zgarganligi” hisoblanadi.
Bunga ko‘ra, tashkilotning idoraviy bo‘ysunuvi o‘zgarganligi xodimlar bilan mehnat munosabatlarini bekor qilishga asos bo‘lmaydi. Barcha xodimlar va hatto rahbariyatgacha mehnat munosabatlari davom etaveradi.
Ayrimlar mavjud vaziyatni “tashkilot mulkdorining o‘zgarishi” deb tushunishi mumkin va ular MK 156-moddasi ikkinchi qismi va 489-moddasi birinchi qismi 1-bandiga asosan “tashkilot mulkdori o‘zgarsa, rahbarni, uning o‘rinbosarlari va bosh buxgalterlarni bemalol bo‘shatsa bo‘ladi” deb o‘ylashadi.
Lekin bu mutlaqo xato fikr bo‘ladi. 13 ta OTMning Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga o‘tkazilishi bu tashkilotlarning mulkdorlari almashishi hisoblanmaydi. Chunki, bu OTMlarning barchasi davlat tashkilotlari va ularning mulkdori bu yerda davlatning o‘zi.
Boshqa vazirlikka o‘tgani bilan, mulkdor sifatida davlat o‘zgargani yo‘q. Mabodo bu OTMlar xususiylashtirilsa va ularni xususiy mulkdorlar sotib olsa, ana o‘shandagina mulkdor almashishi yuz berishi mumkin.
Hozir esa shunchaki OTMlarning bo‘ysunuvi o‘zgarmoqda xolos va bu vaziyatda oddiy xodimlardan tortib, rektor va prorektorlargacha o‘z ishini davom ettiraveradi.
Eslatib o‘tamiz, Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universiteti negizida Nizomiy nomidagi O‘zbekiston milliy pedagogika universiteti tashkil etilib, Universitet pedagog kadrlar tayyorlash bo‘yicha yetakchi oliy ta’lim tashkiloti sifatida ta’lim dasturlarini xalqaro tajriba asosida transformatsiya qilish jarayonlarini muvofiqlashtirishi belgilandi.
Shuningdek, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining pedagogik ta’limni rivojlantirish masalalari bo‘yicha o‘rinbosari -  Nizomiy nomidagi O‘zbekiston milliy pedagogika universiteti rektori lavozimi joriy etildi.

Как известно, Указом Президента Республики Узбекистан от 28 апреля 2025 года No УП-73 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы подготовки педагогических кадров" 13 высших учебных заведений передаются в ведение Министерства дошкольного и школьного образования.
Основатель проекта "Юристкадр," адвокат Сайдали Мухтаралиев, ссылаясь на трудовое законодательство, объяснил, что происходит с судьбой сотрудников вуза.
Существующим обстоятельством является "изменение ведомственной подчиненности (подчиненности) организации" в части четвертой статьи 156 Трудового кодекса.
Соответственно, изменение ведомственной подчиненности организации не является основанием для прекращения трудовых отношений с работниками. Трудовые отношения продолжаются для всех сотрудников и даже для руководства.
Некоторые могут понимать сложившуюся ситуацию как "смену собственника организации" и полагать, что на основании части второй ст. 156 и пункта 1 части первой ст. 489 ТК "при смене собственника организации вполне можно освободить руководителя, его заместителей и главных бухгалтеров."
Но это совершенно ошибочное мнение. Передача 13 вузов Министерству дошкольного и школьного образования не считается сменой собственников этих организаций. Потому что все эти вузы являются государственными организациями, а их собственником здесь является само государство. Несмотря на переход в другое министерство, государство как собственник не изменилось. Смена собственников возможна только в том случае, если эти вузы будут приватизированы и приобретены частными собственниками.
Сейчас меняется только подчинение вузов, и в этой ситуации все, от рядовых сотрудников до ректоров и проректоров, продолжат свою работу.
Напоминаем, что на базе Ташкентского государственного педагогического университета имени Низами был создан Национальный педагогический университет Узбекистана имени Низами, который, как ведущая высшая образовательная организация по подготовке педагогических кадров, координирует процессы трансформации образовательных программ на основе международного опыта.
Также введена должность заместителя министра дошкольного и школьного образования по вопросам развития педагогического образования - ректора Национального педагогического университета Узбекистана имени Низами.