Nihoyat, vazirlik “So‘nggi qo‘ng‘iroq” bo‘yicha rasmiy ko‘rsatma berdi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi bu yil “So‘nggi qo‘ng‘iroq” tadbirini o‘tkazish haqidagi ko‘rsatma xatni negadir jamoatchilikdan sir tutish maqsadida faqatgina xizmat doirasida foydalanilish shaklida imzoladi. Bu haqda xalqtaliminfo.uz manbasi xabar berdi.
2025-yil 21-may kuni Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida 2024-2025-o‘quv yilini yakunlash va “Ilm – eng buyuk sharaf!” shiori ostida “So‘nggi qo‘ng‘iroq” tadbirlarini tashkil etish to‘g‘risida 592-xdfu xati imzolandi.
Vazirlikning ushbu ko‘rsatma xatida aytilishicha, “So‘nggi qo‘ng‘iroq” tadbirlarini o‘tkazish Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 20-may kungi VM-21/25-93-sonli bayoniga asosan tashkil etilmoqda.
Ushbu ko‘rsatmada umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida “So‘nggi qo‘ng‘iroq” tadbirlarini joriy yilning 24-may kuni ertalab soat 8:00 dan 9:00ga qadar tashkil etish belgilangan.
Shuningdek, ko‘rsatmada quyidagilar nazarda tutilgan:
- tadbirlar davomida namunali xulqli va a’lo baholarga o‘qigan iqtidorli o‘quvchilarni rag‘batlantirish, o‘quvchilarning ota-onalariga “Minnatdorchilik xat”larini topshirish;
- tadbirlarni xavfsizlik qoidalariga rioya qilgan holda maktab hovlisidagi soya, salqin va ochiq maydonlarda tashkil etish;
- maktab rahbariyati, sinf rahbarlari hamda o‘quvchilar ota-onalarga restoran, kafe va xonadonlarda “Bitiruv oqshomlari”ni o‘tkazmaslik, turli maqsadlar uchun pul yig‘maslik to‘g‘risida tushuntirish va qat’iy ogohlantirish berish.
Shu bilan birga joriy yil 24-30-may kunlari barcha hududlarda “Xayr bog‘cha - salom maktab!” shiori ostida maktabgacha ta’lim tashkilotlari bitiruvchilari uchun bog‘chalarda tantanali bayram tadbirlarini tashkil etish.
Vazirlik “So‘nggi qo‘ng‘iroq” tadbirlarini tashkil etish to‘g‘risidagi ko‘rsatma xatni aynan nima uchun ommadan yashirin tarzda imzolagani mavhumligicha qolmoqda. Aslida bu tadbir ommaviy, rasmiy va yillik an’ana bo‘lganiga qaramay, ushbu yondashuv shaffoflik va ochiqlik tamoyillariga ziddek ko‘rinmoqda.
Balki, vazirlik imzolagan 592-sonli xdfu xatda “So‘nggi qo‘ng‘iroq” tadbirlarini tashkil etishga oid yana boshqa yashirin normalar bo‘lishi ham mumkin. Masalaning bu tomoni esa bizga qorong‘i.
Chunki, avvalroq O‘zbekiston maktablarida 24-may kuni bo‘lib o‘tadigan “So‘nggi qo‘ng‘iroq” tadbirlarida vals tushish taqiqlanishi haqida xabar taralgandi. Shundan so‘ng vazirlik matbuot xizmati “So‘nggi qo‘ng‘iroq” tadbirlarida vals tushish taqiqlanishi borasida hech qanday hujjat yo‘qligini aytgandi.
Eslatib o‘tamiz, so‘nggi paytlarda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan ommaga ochiq tarqatilmaydigan hujjatlarni imzolash holatlari ko‘paymoqda.
Masalan, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 29-avgustdagi 270-son buyrug‘i ham vazirlikning xdfu buyrug‘i bilan bekor qilib yuborilgan.
Mazkur buyruq bilan esa “Direktorlar kengashi to‘g‘risida” nizom, “Direktor lavozimiga ochiq tanlov o‘tkazish to‘g‘risida”gi tartib hamda umumiy o‘rta ta’lim muassasalari direktorlarining malaka tavsiflari belgilangandi.
Vazirlikning 2023-yil 29-avgustdagi 270-son buyrug‘i bir yil ham “yashamadi”. Masalaning yomon tomoni shundaki, maktab direktorlarini ochiq tanlov asosida lavozimga tayinlash haqidagi asosiy hujjat bu safar xdfu tarzida imzolandi.
24-may, “So‘nggi qo‘ng‘iroq” kuni o‘quvchilar tomonidan avtomobil boshqarish bilan bog‘liq 256 ta holat aniqlandi. Achinarlisi, o‘quvchilar orasida ushbu tadbirga spirtli ichimliklar iste’mol qilib borganlari ham topildi.

Проводится ли "Последний звонок" в школах по воскресеньям?
Министерство дошкольного и школьного образования почему-то подписало директивное письмо о проведении мероприятия "Последний звонок" в этом году только для служебного пользования, чтобы сохранить его в тайне от общественности.
То есть, 21 мая 2025 года было подписано письмо Министерства дошкольного и школьного образования No 592 о завершении 2024-2025 учебного года в общеобразовательных учреждениях и организации мероприятий "Последний звонок" под девизом "Наука - величайшая честь!."
В данном письме-инструкции говорится, что мероприятия "Последний звонок" организуются в соответствии с постановлением Кабинета Министров No 21 / 25-93 от 20 мая 2025 года.
Данная инструкция предусматривает организацию мероприятий "Последний звонок" в общеобразовательных учреждениях 24 мая текущего года с 8:00 до 9:00.
Также в предписании предусмотрено:
- поощрение одаренных учащихся с образцовым поведением и отличными оценками в ходе мероприятий, вручение "Благодарственных писем" родителям учащихся;
- организация мероприятий в тенистых, прохладных и открытых пространствах во дворе школы с соблюдением правил безопасности;
- разъяснять и строго предупреждать администрацию школы, классных руководителей и учащихся, а также родителей, не проводить "Выпускные вечера" в ресторанах, кафе и домах, не собирать деньги на различные цели.
Вместе с тем организовать 24-30 мая текущего года во всех регионах торжественные праздничные мероприятия в детских садах для выпускников дошкольных образовательных организаций под девизом "Прощай, детский сад - привет, школа!."
Остается неясным, почему министерство тайно подписало директивное письмо об организации мероприятий "Последний звонок." Несмотря на то, что это мероприятие является массовым, официальным и ежегодной традицией, такой подход, похоже, противоречит принципам прозрачности и открытости.
Возможно, в письме No 592, подписанном министерством, содержатся и другие скрытые нормы, касающиеся организации мероприятий "Последний звонок." Эта сторона вопроса нам неясна.
Ранее сообщалось, что вальс будет запрещен на мероприятиях "Последний звонок," которые пройдут в школах Узбекистана 25 мая. После этого пресс-служба министерства заявила, что нет никаких документов, запрещающих вальс на мероприятиях "Последний звонок."
В последнее время участились случаи подписания Министерством дошкольного и школьного образования документов, которые не распространяются публично.
Например, приказ Министра дошкольного и школьного образования No 270 от 29 августа 2023 года также был отменен приказом министерства.
Данным приказом были определены положение "О совете директоров," порядок проведения открытого конкурса на должность директора, а также квалификационные характеристики директоров общеобразовательных учреждений.
Это означает, что приказ министерства No 270 от 29 августа 2023 года "не прожил и года." Плохая сторона вопроса заключается в том, что основной документ о назначении директоров школ на должности на основе открытого конкурса на этот раз был подписан в формате xdfu.