Aslida, ushbu tartib avvalroq joriy etilgan bo‘lib, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi aralashuvi bilan B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lish talabi ortga surilgandi.
Bu safar vazirlikning qarori qat’iymi?
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining Daryo.uz nashriga ma’lum qilishicha, hozirgi kunda raqamlar tahlil qilinib, o‘rganib chiqilyapti. Iyul–avgust oylarida ko‘p o‘qituvchilar til sertifikati olish uchun arizalar topshirgan, javoblar sentyabrga yaqin chiqadi.
Yangi o‘quv yilidan boshlab kamida B2 sertifikati bo‘lmagan chet tili o‘qituvchisi bilan mehnat shartnomasi bekor qilinishi mumkin. Sertifikat talabi qo‘yilishi sifatli ta’limga erishish ekani bir necha bor aytilgan. Xorijiy tilda dars beruvchi o‘qituvchi chet tilini eng kamida B2, ya’ni oliy ta’limni bitirganda bakalavrga qo‘yilgan darajada bilishi kerakligi nazarda tutilmoqda.
Xorijiy til o‘qituvchilariga ogohlantirish berish boshlandi
Xalqtaliminfo.uz manbasining xabar berishicha, barcha hududiy maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmalariga vazirlik tomonidan tegishli sertifikatga ega bo‘lmagan xorijiy til o‘qituvchilarini yana bir bor ogohlantirish bo‘yicha og‘zaki ko‘rsatma berilgan.
Shundan so‘ng, barcha hududiy boshqarmalar tomonidan umumiy o‘rta ta’lim maktabi direktorlariga ham rasmiy ko‘rsatmalar berilib, maktablarda faoliyat yuritayotgan xorijiy til o‘qituvchilari to‘g‘risida tahliliy ma’lumotlarni taqdim etish so‘ralgan.
Shuningdek, ko‘plab ta’lim muassasalari direktorlari tomonidan xorijiy til o‘qituvchilariga rasmiy ogohlantirish xatlari ham berilmoqda.
Umumiy holatdan kelib chiqib aytadigan bo‘lsak, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi bu safar masalaga yanada qat’iy yondashayotganini ko‘rishimiz mumkin. Endilikda, 2025/2026-o‘quv yiliga qadar sertifikat talabiga javob bermagan pedagoglar bilan mehnat shartnomasi bekor qilinishi mumkin.

Известно, что это английский, французский, немецкий, испанский, итальянский, арабский, китайский, японский, корейский, турецкий, персидский, пушту, дари, урду и хинди. То есть педагоги, которые преподают именно эти языки, считаются учителями иностранных языков.
На самом деле, эта процедура была введена ранее, и требование о наличии национального или эквивалентного ему международного сертификата уровня B2 было отложено благодаря вмешательству Министерства дошкольного и школьного образования.
На этот раз решение министерства окончательное?
Как сообщили изданию Daryo.uz в Министерстве дошкольного и школьного образования, в настоящее время анализируются и изучаются данные. В июле-августе многие учителя подали заявки на получение языкового сертификата, и результаты будут получены ближе к сентябрю.
С нового учебного года трудовой договор может быть расторгнут с преподавателем иностранного языка, не имеющим не менее сертификата B2. Неоднократно говорилось, что требование сертификата - это достижение качественного образования. Преподаватель иностранного языка должен владеть иностранным языком как минимум на уровне B2, то есть на уровне бакалавра при окончании высшего образования.
Началось предупреждение учителей иностранных языков
Как сообщает источник Xalqtaliminfo.uz, все региональные управления дошкольного и школьного образования получили устные указания от министерства еще раз предупредить учителей иностранных языков, не имеющих соответствующего сертификата.
После этого все региональные управления дали официальные указания директорам общеобразовательных школ и попросили их предоставить аналитическую информацию об учителях иностранных языков, работающих в школах.
Директора многих учебных заведений также выдают официальные письма-предупреждения учителям иностранных языков.
Требование к преподавателям иностранных языков иметь языковой сертификат уровня не ниже В2 оценивается общественностью как одно из важных решений, направленных на повышение качества образования.
Министерство дошкольного и школьного образования уже начало процесс предупреждения в этом отношении, и на этот раз мы видим, что оно подходит к этому вопросу более строго.
На этот раз трудовой договор с педагогами, не отвечающими требованиям сертификата, может быть расторгнут до 2025/2026 учебного года.