Aslida, ushbu tartib avvalroq joriy etilgan bo‘lib, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi aralashuvi bilan B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lish talabi ortga surilgandi.
Bu safar vazirlikning qarori qat’iymi?
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining Daryo.uz nashriga ma’lum qilishicha, hozirgi kunda raqamlar tahlil qilinib, o‘rganib chiqilyapti. Iyul–avgust oylarida ko‘p o‘qituvchilar til sertifikati olish uchun arizalar topshirgan, javoblar sentyabrga yaqin chiqadi.
Yangi o‘quv yilidan boshlab kamida B2 sertifikati bo‘lmagan chet tili o‘qituvchisi bilan mehnat shartnomasi bekor qilinishi mumkin. Sertifikat talabi qo‘yilishi sifatli ta’limga erishish ekani bir necha bor aytilgan. Xorijiy tilda dars beruvchi o‘qituvchi chet tilini eng kamida B2, ya’ni oliy ta’limni bitirganda bakalavrga qo‘yilgan darajada bilishi kerakligi nazarda tutilmoqda.
Xorijiy til o‘qituvchilariga ogohlantirish berish boshlandi
Xalqtaliminfo.uz manbasining xabar berishicha, barcha hududiy maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmalariga vazirlik tomonidan tegishli sertifikatga ega bo‘lmagan xorijiy til o‘qituvchilarini yana bir bor ogohlantirish bo‘yicha og‘zaki ko‘rsatma berilgan.
Shundan so‘ng, barcha hududiy boshqarmalar tomonidan umumiy o‘rta ta’lim maktabi direktorlariga ham rasmiy ko‘rsatmalar berilib, maktablarda faoliyat yuritayotgan xorijiy til o‘qituvchilari to‘g‘risida tahliliy ma’lumotlarni taqdim etish so‘ralgan.
Shuningdek, ko‘plab ta’lim muassasalari direktorlari tomonidan xorijiy til o‘qituvchilariga rasmiy ogohlantirish xatlari ham berilmoqda.
Umumiy holatdan kelib chiqib aytadigan bo‘lsak, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi bu safar masalaga yanada qat’iy yondashayotganini ko‘rishimiz mumkin. Endilikda, 2025/2026-o‘quv yiliga qadar sertifikat talabiga javob bermagan pedagoglar bilan mehnat shartnomasi bekor qilinishi mumkin.

It is known that English, French, German, Spanish, Italian, Arabic, Chinese, Japanese, Korean, Turkish, Persian, Pashto, Dari, Urdu, and Hindi are considered languages. That is, teachers who teach these languages are considered foreign language teachers.
In fact, this procedure was introduced earlier, and with the intervention of the Ministry of Preschool and School Education, the requirement to obtain a national or equivalent international certificate of the B2 level was postponed.
Is the ministry's decision final this time?
The Ministry of Preschool and School Education informed Daryo.uz that the figures are currently being analyzed and studied. In July-August, many teachers applied for a language certificate, and the results will be received closer to September.
Starting from the new academic year, the employment contract may be terminated with a foreign language teacher who does not have at least a B2 certificate. It has been repeatedly stated that the requirement for a certificate is an achievement of quality education. It is envisaged that a foreign language teacher must know a foreign language at least at the level of B2, that is, at the level of a bachelor's degree upon graduation from higher education.
A warning has been issued to foreign language teachers
According to the source of Xalqtaliminfo.uz, all regional departments of preschool and school education have been given an oral instruction by the ministry to once again warn foreign language teachers who do not have the appropriate certificate.
After that, all regional departments gave official instructions to the directors of general education schools and asked them to provide analytical information about foreign language teachers working in schools.
Official warning letters are also issued to foreign language teachers by the directors of many educational institutions.
The requirement for foreign language teachers to have at least a B2 level language certificate is being assessed by the public as one of the important decisions aimed at improving the quality of education.
The Ministry of Preschool and School Education has already started warning processes in this regard, and this time we can see that they are approaching the issue more strictly.
This time, the employment contract may be terminated with teachers who do not meet the certificate requirement until the 2025/2026 academic year.