Xorijiy til o‘qituvchilariga B2 sertifikati uchun avgust oyida qo‘shimcha imtihon o‘tkaziladigan bo‘ldi
B2 sertifikati mavjud bo‘lmagan o‘qituvchilarni ishdan bo‘shatish haqidagi ko‘rsatmalardan so‘ng, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika Kengashiga rasmiy javob xati yo‘llagandi.
Unda o‘quvchilarga sifatli ta’lim berilishi va til bilish ko‘nikmalarini lozim darajada egallashlari uchun ularga ta’lim beradigan pedagoglarning bilim darajasi (shu bilan birga til bilish darajasining asosi sifatida tegishli sertifikatga ega bo‘lishi) yetarli bo‘lishini ta’minlash maqsadida chet tili bo‘yicha milliy sertifikat imtihonlarini avgust oyida ham tashkil etish reja qilinayotgani aytilgandi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Bilimni baholash agentligi tomonidan joriy yil sentyabr, oktyabr, noyabr va dekabr oylarida o‘tkazilishi rejalashtirilgan chet tili bo‘yicha milliy sertifikat imtihonlari avgust oyida ham o‘tkazilishi belgilandi.
Navbatdan tashqari tashkil etilayotgan avgust oyidagi imtihonda ingliz, nemis, fransuz tillaridan test sinovlari bo‘lib o‘tadi.
Bunda pedagoglar 15–18-avgust kunlari my.gov.uz portali orqali onlayn ro‘yxatdan o‘tib, 19-avgust kuni tegishli to‘lovlarni amalga oshirib, 28-avgust kuni imtihonlarda ishtirok etishi mumkin bo‘ladi.
Talabgorlar ro‘yxatdan o‘tishda o‘zlariga qulay hududni tanlab, imtihonda aynan shu hududda ishtirok etishlari mumkin.

После указаний об увольнении учителей без сертификата B2, Министерство дошкольного и школьного образования направило официальное письмо в Республиканский совет профсоюза работников образования и науки Узбекистана.
В нем говорилось, что в августе также планируется организовать экзамены национального сертификата по иностранному языку, чтобы обеспечить качественное образование учащихся и достаточный уровень знаний преподавателей (включая наличие соответствующего сертификата в качестве основы уровня владения языком), чтобы они могли приобрести языковые навыки на должном уровне.
Согласно информации, экзамены на национальный сертификат по иностранному языку, запланированные Агентством по оценке знаний в сентябре, октябре, ноябре и декабре текущего года, также будут проведены в августе.
В ходе внеочередного августовского экзамена пройдут тестовые испытания по английскому, немецкому и французскому языкам.
При этом педагоги должны будут пройти онлайн-регистрацию через портал my.gov.uz с 15 по 18 августа, произвести соответствующие платежи 19 августа и принять участие в экзаменах 28 августа.
Кандидаты могут выбрать удобный для себя регион для регистрации и принять участие в экзамене именно в этом регионе.