Bu yil rahbar xodimlarga dars berilmaydimi?
“Rayono” boshlig‘imiz bu yil birorta ham direktor, “zavuch” va “zamdirektor”ga dars berilmasligi, buni shaxsan o‘zi nazorat qilishi haqida ko‘rsatma beryapti.
Uning bu talabi qanchalik to‘g‘ri? Bu haqda qonunchilikda aynan nima deyilgan?
Maktablardagi dars taqsimoti “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizomga (ro‘yxat raqami 3271) 15-bandiga asosan amalga oshiriladi.
Nizomning 15-bandidagi ko‘rsatgichlarga muvofiq dars soatlarini taqsimlashda o‘qituvchining erishgan yutuqlari (bunda o‘quvchilarining olimpiadalarda olgan o‘rinlari, chet tili bo‘yicha olingan sertifikatlar, ko‘rik tanlovlarda ishtiroki va boshqalar) hamda malaka toifasi, ma’lumoti kabilar inobatga olinishi lozim.
Ketma-ketlikning eng oxirida oliy ma’lumotli o‘qituvchilar bilan ta’minlanguniga qadar umumta’lim muassasasining tegishli mutaxassisligi bo‘yicha rahbar xodimlariga dars berilishi mumkinligi ko‘rsatilgan.
Nizomning 16-bandida ko‘rsatkichlar ketma-ketlik asosida ustunlikka ega bo‘lgan o‘qituvchilarga dars soatlarining maksimal miqdorlari belgilanishi tavsiya etilgan.
Dars soatlarini taqsimlashda maktabda shu fan bo‘yicha mavjud dars soatlariga, shu fandan dars beruvchi o‘qituvchilar soniga, ularning ko‘rsatkichlariga qaraladi.
Jami dars soatlari o‘qituvchilar o‘rtasida taqsimlab bo‘lingach, rahbar xodimlarga asosiy lavozimning bir haftada 10 soatgacha hajmda o‘qituvchi lavozimi bilan qo‘shib olib borilishiga (o‘quv yuklamasi yuritilishiga) yo‘l qo‘yiladi.
Demak, bundan shunday xulosa qilish mumkinki, rahbar xodimlarga dars berilmasin, degan taqiqlovchi qoida yo‘q.
Ya’ni, ta’lim muassasasi oliy ma’lumotli o‘qituvchilar bilan ta’minlanguniga qadar umumta’lim muassasasining tegishli mutaxassisligi bo‘yicha rahbar xodimlariga dars berilishi mumkin.
Yuqoridagi vaziyatda maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi boshlig‘ining ko‘rsatmasi mutlaqo noto‘g‘ri.

В этом году руководящим работникам не будут давать уроки?
Наш начальник "Районо" даёт указание, чтобы в этом году ни одному директору, "завучу" и "заместителю директора" не давали уроков, и чтобы он лично контролировал это.
Насколько справедливо его требование? Что именно об этом говорится в законодательстве?
Распределение уроков в школах осуществляется в соответствии с пунктом 15 Положения "О порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях" (рег.
При распределении учебных часов в соответствии с показателями пункта 15 Положения должны учитываться достижения учителя (при этом места, занятые его учениками на олимпиадах, полученные сертификаты по иностранному языку, участие в смотрах-конкурсах и другие), а также квалификационная категория и образование.
В самом конце последовательности указана возможность преподавания руководящим работникам общеобразовательного учреждения по соответствующей специальности до укомплектования преподавателями с высшим образованием.
В пункте 16 Положения рекомендовано устанавливать максимальное количество учебных часов учителям, имеющим преимущество на основе последовательности показателей.
При распределении учебных часов учитываются имеющиеся в школе учебные часы по этому предмету, количество учителей, преподающих этот предмет, и их показатели.
После распределения общего количества учебных часов между преподавателями, руководящим работникам допускается совмещение основной должности с должностью преподавателя (ведение учебной нагрузки) в объеме до 10 часов в неделю.
Следовательно, можно сделать вывод, что нет запрещающего правила, гласящего, что руководящим работникам не следует давать уроки.
То есть, до того, как образовательное учреждение будет укомплектовано преподавателями с высшим образованием, руководящие работники общеобразовательного учреждения могут преподавать по соответствующей специальности.
В вышеуказанной ситуации указания начальника отдела дошкольного и школьного образования абсолютно неверны.