Bu yil pensioner o‘qituvchilarga dars berilmaydimi?
Yaqinda ‘‘Rayono’’da bo‘lib o‘tgan majlisda bu yil pensioner o‘qituvchilarga umuman dars berilmasligi aytilibdi. Bu qanchalik qonuniy topshiriq?
O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 4-moddasida har kim mehnat huquqlarini amalga oshirish va himoya qilishda teng imkoniyatlarga ega ekanligi qayd etilgan.
Shuningdek, mehnat va mashg‘ulotlar sohasida kamsitish taqiqlangan bo‘lib, jinsi, yoshi, irqi, millati, tili, ijtimoiy kelib chiqishi, mulkiy holati va mansab mavqeyi, yashash joyi, dinga bo‘lgan munosabati, e’tiqodi, jamoat birlashmalariga mansubligi, shuningdek xodimlarning ishchanlik sifatlari va mehnati natijalari bilan bog‘liq bo‘lmagan boshqa jihatlariga qarab mehnat va mashg‘ulotlar sohasida biror-bir to‘g‘ridan-to‘g‘ri yoki bilvosita cheklovlar belgilash, xuddi shuningdek biror-bir to‘g‘ridan-to‘g‘ri yoki bilvosita imtiyozlar berish kamsitish hisoblanishi alohida qayd etib o‘tilgan.
Shuni alohida qayd etish lozimki, dars taqsimotida o‘qituvchining yoshi rol o‘ynamaydi. Bunda o‘qituvchining ta’lim sifatiga hamda u erishgan natijalariga e’tibor qaratiladi. Har qanday holatda ham o‘qituvchilarga dars soatlari “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida” nizom bilan belgilab berilgan ustuvor ketma-ketlik asosida taqsimlanadi.
O‘qituvchi pensioner ekan, unga kamroq dars berish yoki umuman dars bermaslik kerak degan qoida yo‘q. Lekin pensioner xodimning hech qanday yutuqlari bo‘lmasa, u dars beradigan sinfning ta’lim sifati past bo‘lsa, yetarlicha ko‘rsatgichlari mavjud bo‘lmasa bu vaziyatda o‘z fanining mutaxassisi, bir qancha natijalarga erishib, malaka toifasiga ega bo‘lgan xodimga ko‘proq dars soatlari berish mumkin.
Aksincha xodim pensioner bo‘lishiga qaramay, bir qancha yutuq hamda malaka toifasiga ega bo‘lsa, u holda nafaqa yoshidagi o‘qituvchiga ko‘proq dars berish ham mumkin.

Разве в этом году не будут проводиться занятия для учителей-пенсионеров?
На недавнем собрании в "Районо" было заявлено, что в этом году учителя-пенсионеры вообще не будут получать уроки. Насколько это законно?
Статья 4 Трудового кодекса Республики Узбекистан гласит, что каждый имеет равные возможности в осуществлении и защите трудовых прав.
Также запрещается дискриминация в сфере труда и занятий, а установление каких-либо прямых или косвенных ограничений в сфере труда и занятий в зависимости от пола, возраста, расы, национальности, языка, социального происхождения, имущественного положения и должностного положения, места жительства, отношения к религии, убеждений, принадлежности к общественным объединениям, а также других аспектов, не связанных с деловыми качествами и результатами труда работников, а также предоставление каких-либо прямых или косвенных льгот считается дискриминацией.
Следует особо отметить, что возраст учителя не играет роли в распределении уроков. При этом обращается внимание на качество образования преподавателя и достигнутые им результаты. В любом случае, учителям распределяются учебные часы в соответствии с приоритетной последовательностью, установленной Положением "О порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях."
Нет правила, гласящего, что учитель, будучи пенсионером, должен преподавать меньше или вообще не преподавать. Но если у работника-пенсионера нет никаких достижений, если качество образования в классе, в котором он преподает, низкое, если нет достаточных показателей, то в этой ситуации работнику, специализирующемуся в своей области, добившемуся ряда результатов и имеющему квалификационную категорию, можно дать больше учебных часов.
И наоборот, если работник, несмотря на то, что является пенсионером, имеет ряд достижений и квалификационных категорий, то учителю пенсионного возраста можно преподавать больше.