Direktor o‘rinbosari shtatini qisqartirish hisobiga maktab maslahatchisi lavozimi joriy etiladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Maktabdan tashqari ta’lim tizimini yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori (PQ–277-son, 08.09.2025 y.) imzolandi.
Qarorga ko‘ra, 2025-yil 1-oktyabrdan boshlab maktabgacha va maktab ta’limi tizimidagi umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlaridagi ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari lavozimini har bir umumiy o‘rta ta’lim tashkilotiga 1 ta shtat birligida ajratish hisobiga bo‘shaydigan 3 400 ta shtat birliklari hisobiga maktab maslahatchisi lavozimi shtat birligi joriy qilinadi.
2025-yil yakuniga qadar ta’lim muassasalarida maqbullashtiriladigan va 2026-yil 1-yanvardan boshlab ajratiladigan shtat birliklari hisobiga maktab maslahatchisi lavozimi shtat birligi joriy qilinadi.
Ma’lumki, hozirgi kunga qadar direktorning ma’naviy- ma’rifiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari lavozimi sinflar komplektlar soniga qarab belgilangan. Maktablarda sinflar soni oshib borganda 0.5 shtat birlikda ma’naviy- ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari shtati ajratib kelingan.
Endilikda, respublikadagi barcha maktablardagi 0.5 shtat birlikdagi ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari lavozimi maqbullashtirilib, maktab maslahatchisi lavozimi shtat birligi joriy qilinmoqda. Ya’ni, 2025-yil 1-oktyabrdan boshlab maktablarda 0.5 stavkada ishlaydigan o‘rinbosarlar bo‘lmaydi.
Maktab maslahatchisi lavozim maoshi umumiy o‘rta ta’lim tashkiloti direktori o‘rinbosari lavozim maoshiga tenglashtiriladi. Menejerlik sertifikatiga ega bo‘lgan maktab maslahatchilariga 2026-yil 1-sentyabrdan boshlab sertifikatning amal qilish muddati davomida lavozim maoshiga tegishlicha har oylik 30 foiz miqdorida qo‘shimcha ustamalar to‘lanadi.
Umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlari o‘quvchilari bilan ishlashda ularning ijtimoiy ko‘nikmalarini rivojlantirish maqsadida mahalla, maktab, oila va jamoat tashkilotlari hamkorligiga asoslangan tizim joriy etiladi.
Bunda umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlaridagi ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari va psixolog tomonidan barcha o‘quvchilarning xulq-atvori ilg‘or xorijiy tajriba asosida ishlab chiqiladigan indikatorlar asosida tizimli tahlil qilinadi.
O‘tkazilgan tahlil natijalariga ko‘ra va o‘quvchilarning shaxsiy rivojlanish ehtiyojidan kelib chiqqan holda ular bilan ishlashning maqsadli yo‘nalishlari belgilanib, har bir yo‘nalish bo‘yicha mas’ullar va individual ish rejalar tasdiqlanadi.
O‘quvchilarning yetakchilik, ijodiy va tashabbuskorlik qobiliyatlarini rivojlantirish, ijtimoiy va ekologik loyihalar, to‘garaklarga jalb qilish ishlari maktab maslahatchilari tomonidan muvofiqlashtiriladi.
Xulq-atvorida muayyan murakkabliklar kuzatilgan o‘quvchilar bilan maqsadli ishlash ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarlari, maktab psixologlari, yoshlar yetakchilari hamda mahalla va ota-onalar kengashi bilan hamkorlikda amalga oshiriladi.
Izohlar 47
Nega maktab maslahatchisi lavozimiga talabalar qabul qilinyapti? “Kelajak” markazi izoh berdi
Maktab maslahatchisi lavozimiga oliy, bakalavr diplomiga ega bo‘lgan nomzodlar qabul qilinishi belgilangan bo‘lsa-da, talabalariga ham maktab maslahatchisi lavozimi uchun nomzod sifatida ariza yuborishga rozilik bergani haqida xabar bergandik.
Respublika “Kelajak” markazi bosh mutaxassisi Nodirbek Murodovning xabar berishicha, ayni vaqtda oliy ta’lim tashkilotlarining 4-bosqich (kunduzgi) hamda sirtqi ta’lim shaklida tahsil olayotgan 5-bosqich talabalari ham maktab maslahatchisi lavozimiga ishga qabul qilinmoqda.
Maktab maslahatchisi qanday tartibda lavozimga tayinlanadi?
2025-yil 9-sentyabrda Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida har bir maktabda maslahatchi lavozimi joriy qilinishi tashabbusi ilgari surilgandi.

Ранее мы сообщали о введении должности консультанта в каждой школе. Указ президента о введении этой должности был подписан.
Согласно ему, с 1 октября 2025 года вводится должность заместителя директора по духовно-просветительской работе в организациях общего среднего образования в системе дошкольного и школьного образования за счет 3 400 штатных единиц, высвобождаемых за счет выделения 1 штатной единицы каждой организации общего среднего образования.
До конца 2025 года в образовательных учреждениях вводится штатная единица должности школьного консультанта за счет штатных единиц, оптимизируемых и выделяемых с 1 января 2026 года.
Известно, что должность заместителя директора по духовно-просветительской работе определяется количеством комплектов классов. При увеличении количества классов некоторым школам выделяется 0,5 штатной единицы должности заместителя директора по духовно-просветительской работе.
Теперь за счет оптимизации должности заместителя директора по духовно-просветительской работе со штатной единицей 0,5 во всех школах республики вводится штатная единица должности школьного консультанта. То есть, в школах больше не будет заместителей, работающих на 0,5 ставки.
Должностной оклад советника школы приравнивается к должностному окладу заместителя директора общеобразовательной организации. С 1 сентября 2026 года консультантам школ, имеющим сертификат менеджера, будут выплачиваться ежемесячные надбавки к должностному окладу в размере 30 процентов в течение срока действия сертификата.
В целях развития социальных навыков учащихся общеобразовательных учреждений будет внедрена система, основанная на сотрудничестве махалли, школы, семьи и общественных организаций.
При этом заместителем директора по духовно-просветительской работе и психологом общеобразовательных организаций проводится системный анализ поведения всех учащихся на основе индикаторов, разработанных на основе передового зарубежного опыта.
По результатам проведенного анализа и исходя из потребностей учащихся в личностном развитии определяются целевые направления работы с ними, утверждаются ответственные лица и индивидуальные планы работы по каждому направлению.
Работа по развитию лидерских, творческих и инициативных способностей учащихся, привлечению их к социальным и экологическим проектам, кружкам координируется консультантами школы.
Целенаправленная работа с учащимися, у которых наблюдаются определенные сложности в поведении, осуществляется в сотрудничестве с заместителями директора по духовно-просветительской работе, школьными психологами, лидерами молодежи, а также советом махалли и родителей.