Direktor o‘rinbosari shtatini qisqartirish hisobiga maktab maslahatchisi lavozimi joriy etiladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Maktabdan tashqari ta’lim tizimini yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori (PQ–277-son, 08.09.2025 y.) imzolandi.
Qarorga ko‘ra, 2025-yil 1-oktyabrdan boshlab maktabgacha va maktab ta’limi tizimidagi umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlaridagi ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari lavozimini har bir umumiy o‘rta ta’lim tashkilotiga 1 ta shtat birligida ajratish hisobiga bo‘shaydigan 3 400 ta shtat birliklari hisobiga maktab maslahatchisi lavozimi shtat birligi joriy qilinadi.
2025-yil yakuniga qadar ta’lim muassasalarida maqbullashtiriladigan va 2026-yil 1-yanvardan boshlab ajratiladigan shtat birliklari hisobiga maktab maslahatchisi lavozimi shtat birligi joriy qilinadi.
Ma’lumki, hozirgi kunga qadar direktorning ma’naviy- ma’rifiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari lavozimi sinflar komplektlar soniga qarab belgilangan. Maktablarda sinflar soni oshib borganda 0.5 shtat birlikda ma’naviy- ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari shtati ajratib kelingan.
Endilikda, respublikadagi barcha maktablardagi 0.5 shtat birlikdagi ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari lavozimi maqbullashtirilib, maktab maslahatchisi lavozimi shtat birligi joriy qilinmoqda. Ya’ni, 2025-yil 1-oktyabrdan boshlab maktablarda 0.5 stavkada ishlaydigan o‘rinbosarlar bo‘lmaydi.
Maktab maslahatchisi lavozim maoshi umumiy o‘rta ta’lim tashkiloti direktori o‘rinbosari lavozim maoshiga tenglashtiriladi. Menejerlik sertifikatiga ega bo‘lgan maktab maslahatchilariga 2026-yil 1-sentyabrdan boshlab sertifikatning amal qilish muddati davomida lavozim maoshiga tegishlicha har oylik 30 foiz miqdorida qo‘shimcha ustamalar to‘lanadi.
Umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlari o‘quvchilari bilan ishlashda ularning ijtimoiy ko‘nikmalarini rivojlantirish maqsadida mahalla, maktab, oila va jamoat tashkilotlari hamkorligiga asoslangan tizim joriy etiladi.
Bunda umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlaridagi ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari va psixolog tomonidan barcha o‘quvchilarning xulq-atvori ilg‘or xorijiy tajriba asosida ishlab chiqiladigan indikatorlar asosida tizimli tahlil qilinadi.
O‘tkazilgan tahlil natijalariga ko‘ra va o‘quvchilarning shaxsiy rivojlanish ehtiyojidan kelib chiqqan holda ular bilan ishlashning maqsadli yo‘nalishlari belgilanib, har bir yo‘nalish bo‘yicha mas’ullar va individual ish rejalar tasdiqlanadi.
O‘quvchilarning yetakchilik, ijodiy va tashabbuskorlik qobiliyatlarini rivojlantirish, ijtimoiy va ekologik loyihalar, to‘garaklarga jalb qilish ishlari maktab maslahatchilari tomonidan muvofiqlashtiriladi.
Xulq-atvorida muayyan murakkabliklar kuzatilgan o‘quvchilar bilan maqsadli ishlash ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarlari, maktab psixologlari, yoshlar yetakchilari hamda mahalla va ota-onalar kengashi bilan hamkorlikda amalga oshiriladi.
Izohlar 47
Nega maktab maslahatchisi lavozimiga talabalar qabul qilinyapti? “Kelajak” markazi izoh berdi
Maktab maslahatchisi lavozimiga oliy, bakalavr diplomiga ega bo‘lgan nomzodlar qabul qilinishi belgilangan bo‘lsa-da, talabalariga ham maktab maslahatchisi lavozimi uchun nomzod sifatida ariza yuborishga rozilik bergani haqida xabar bergandik.
Respublika “Kelajak” markazi bosh mutaxassisi Nodirbek Murodovning xabar berishicha, ayni vaqtda oliy ta’lim tashkilotlarining 4-bosqich (kunduzgi) hamda sirtqi ta’lim shaklida tahsil olayotgan 5-bosqich talabalari ham maktab maslahatchisi lavozimiga ishga qabul qilinmoqda.
Maktab maslahatchisi qanday tartibda lavozimga tayinlanadi?
2025-yil 9-sentyabrda Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida har bir maktabda maslahatchi lavozimi joriy qilinishi tashabbusi ilgari surilgandi.

The position of school advisor will be introduced by reducing the staff of the deputy director.
We previously reported on the introduction of a consultant position in every school. A presidential decree on the introduction of this position was signed.
According to the decree, starting from October 1, 2025, the position of Deputy Director for Spiritual and Educational Work in general secondary education organizations within the preschool and school education system will be allocated to each general secondary education organization at the expense of 3,400 vacant staff positions.
By the end of 2025, a staff unit for the position of school advisor will be introduced in educational institutions at the expense of staff units that will be optimized and allocated from January 1, 2026.
As is known, the position of Deputy Director for Spiritual and Educational Work is determined by the number of class sets. As the number of classes increased, some schools were allocated 0.5 staff positions for deputy directors for spiritual and educational work.
Now, due to the optimization of the position of deputy director for spiritual and educational work in 0.5 staff units in all schools of the republic, the position of school consultant is being introduced. That is, from now on, there will be no substitute in schools working at a 0.5 rate.
The official salary of a school advisor is equal to the official salary of the deputy director of a general secondary education organization. From September 1, 2026, school consultants holding a management certificate will be paid additional monthly bonuses to their official salary in the amount of 30 percent, respectively, during the validity period of the certificate.
In order to develop social skills in working with students of general education institutions, a system based on the interaction of mahalla, school, family, and public organizations will be introduced.
At the same time, the deputy director for spiritual and educational work in general secondary educational organizations and the psychologist conduct a systematic analysis of the behavior of all students based on indicators developed on the basis of advanced foreign experience.
Based on the results of the analysis and the needs of students for personal development, targeted areas of work with them are determined, and responsible persons and individual work plans for each area are approved.
The development of students' leadership, creative, and initiative abilities, as well as their involvement in social and environmental projects and clubs, is coordinated by school consultants.
Targeted work with students experiencing certain behavioral difficulties is carried out in cooperation with deputy directors for spiritual and educational work, school psychologists, youth leaders, and the mahalla and parent councils.