Pedagoglar uchun pensiya yoshini 50 yoshgacha qisqartirish taklifi berildi
“50 yoshdan keyin o‘qituvchiga beraylik pensiya, dedik, aytdik. Nimaga? O‘qituvchi tamom bo‘ladi. “Lyotchikka” berasiz, 45 yoshdan keyin, maxsus xizmat xodimlariga berasiz, 45 yoshdan keyin. Pensiyani berib yuborasiz. [Ijtimoiy agentlik, sizlarni qiziqtiradigan narsa]
Nimaga? Ular og‘ir sharoitda ishlagani uchun. Pedagog og‘ir sharoitda ishlamaydimi? Pedagogga sharoitini yaratib bermagansiz. 50 ta bolani qarshisiga qo‘yib qo‘ygansiz. U uch yil yashaganda, 30 yil yashagandek bo‘ladi. Nimaga unga pensiya 50 yoshdan yo‘q?”, degan partiya yetakchisi.
Bu Alisher Qodirovning o‘qituvchilar uchun pensiya yoshini kamaytirish borasidagi birinchi tashabbusi emas, avvalroq u pensioner o‘qituvchilarni bolalar bilan bevosita ishlashini cheklash kerakligi haqida aytgandi. Uning fikricha, bu bolalar xavfsizligi uchun zarurat, shu bilan birga, sohada qon almashinuvini tezlatish, tarbiya va ta’limga zamonaviy qarashlarni tezroq kirishi uchun ham kerak.
Eslatib o‘tamiz, Mehnat kodeksiga ko‘ra xodimning pensiya yoshiga yetganligi munosabati bilan ish beruvchining tashabbusiga ko‘ra mehnat shartnomasini bekor qilish taqiqlangan.

The retirement age for teachers may be reduced to 50 years.
The leader of the "Milliy Tiklanish" party, Alisher Kadyrov, puts forward a proposal to reduce the retirement age to 50 years, based on the difficult work in educational institutions.
"We said, let's give a teacher a pension after 50. Why? The teacher is finished. You give it to "Lyotchik," after 45, to special service employees, after 45. You will pay the pension. [Social agency, what interests you] Why? Because they worked in difficult conditions.
Does the teacher not work in difficult conditions? You haven't created proper conditions for the teacher. You've placed 50 children in front of them. When he lives for three years, it feels like he has lived for 30 years. Why doesn't he get a pension at 50 years old?," said the party leader.
This is not the first initiative of Alisher Kadyrov to reduce the retirement age for teachers; he previously stated that it is necessary to limit the direct work of retired teachers with children. In his opinion, this is necessary for the safety of children, as well as to accelerate blood circulation in the sphere, to accelerate the introduction of modern approaches to upbringing and education.
Recall that, according to the Labor Code, termination of an employment contract at the initiative of the employer in connection with the employee reaching retirement age is prohibited.