Pedagoglar uchun pensiya yoshini 50 yoshgacha qisqartirish taklifi berildi
“50 yoshdan keyin o‘qituvchiga beraylik pensiya, dedik, aytdik. Nimaga? O‘qituvchi tamom bo‘ladi. “Lyotchikka” berasiz, 45 yoshdan keyin, maxsus xizmat xodimlariga berasiz, 45 yoshdan keyin. Pensiyani berib yuborasiz. [Ijtimoiy agentlik, sizlarni qiziqtiradigan narsa]
Nimaga? Ular og‘ir sharoitda ishlagani uchun. Pedagog og‘ir sharoitda ishlamaydimi? Pedagogga sharoitini yaratib bermagansiz. 50 ta bolani qarshisiga qo‘yib qo‘ygansiz. U uch yil yashaganda, 30 yil yashagandek bo‘ladi. Nimaga unga pensiya 50 yoshdan yo‘q?”, degan partiya yetakchisi.
Bu Alisher Qodirovning o‘qituvchilar uchun pensiya yoshini kamaytirish borasidagi birinchi tashabbusi emas, avvalroq u pensioner o‘qituvchilarni bolalar bilan bevosita ishlashini cheklash kerakligi haqida aytgandi. Uning fikricha, bu bolalar xavfsizligi uchun zarurat, shu bilan birga, sohada qon almashinuvini tezlatish, tarbiya va ta’limga zamonaviy qarashlarni tezroq kirishi uchun ham kerak.
Eslatib o‘tamiz, Mehnat kodeksiga ko‘ra xodimning pensiya yoshiga yetganligi munosabati bilan ish beruvchining tashabbusiga ko‘ra mehnat shartnomasini bekor qilish taqiqlangan.

Пенсионный возраст для педагогов может быть снижен до 50 лет
Лидер партии "Миллий тикланиш" Алишер Кадыров, исходя из сложности работы в образовательных учреждениях, предлагает снизить пенсионный возраст до 50 лет.
"Мы сказали, давайте дадим учителям пенсию после 50 лет. Почему? Учитель кончен. "Лётчику" отдаете, после 45 лет, сотрудникам спецслужб отдаете, после 45 лет. Вы отдадите пенсию. [Социальное агентство, что вас интересует] Почему? Потому что они работали в тяжелых условиях. Не работает ли педагог в трудных условиях?
Вы не создали условия для педагога. Вы поставили 50 детей напротив них. Если бы он прожил три года, это было бы как 30 лет. Почему у него нет пенсии в 50 лет?," - сказал лидер партии.
Это не первая инициатива Алишера Кадырова по снижению пенсионного возраста для учителей, ранее он говорил о необходимости ограничить работу учителей-пенсионеров непосредственно с детьми. По его мнению, это необходимо для безопасности детей, а также для ускорения кровообращения в сфере, скорейшего внедрения современных взглядов в воспитание и образование.
Напомним, Трудовой кодекс запрещает расторжение трудового договора по инициативе работодателя в связи с достижением работником пенсионного возраста.