11:16 / 11.10.2025 3.23k
Avvalroq, Jizzax viloyatining Forish tumanidagi maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limiga qarashli 1, 3, 5 va 7-sonli davlat maktabgacha ta’lim muassasalarining 3 yoshdan 7 yoshgacha bo‘lgan 37 nafar tarbiyalanuvchilari ovqatdan zaharlangani haqida xabar berilgandi.
Bolalar ombudsmani 1, 3, 5 va 7-sonli davlat maktabgacha ta’lim tashkilotlarida bo‘lib, monitoring o‘rganishi o‘tkazdi. Mazkur holatni o‘rganish uchun Bolalar ombudsmani Surayyo Rahmonovaning shaxsan o‘zi Jizzaxga yetib bordi.
Monitoring o‘rganishida viloyat sog‘liqni saqlash boshqarmasi, Ijtimoiy himoya milliy agentligi viloyat boshqarmasi mas’ullari hamda Forish tumani hokimi o‘rinbosari qatnashdi.
Bolalar salomatligi buzilishi kuzatilgan bog‘chalarning barchasida tarbiyalanuvchilarni ovqatlantirishga oid belgilangan standartlarga rioya etish shart-sharoitlari ko‘zdan kechirildi, tegishli hujjatlar o‘rganildi.
Ma’lum qilinishicha, o‘rganish davomida qator kamchilik va muammolar aniqlanib, ularni bartaraf etish yuzasidan mutasaddilarga ko‘rsatmalar berilgan.
Bolalar ombudsmani monitoring davomida Forish tumani Tibbiyot birlashmasi Bolalar bo‘limida bo‘lib, 9-10-oktyabr kunlari sog‘lig‘idan shikoyat bilan murojaat etgan bog‘cha tarbiyalanuvchilarni davolash jarayoni va holatga oid hujjatlarni o‘rgandi.
10-oktyabr kechki soat 21:00 holatiga tuman tibbiyot birlashmasida 4 nafar bola ( 4-6 yoshdagi 2 nafar qiz, 2 nafar o‘g‘il) shifokorlar kuzatuvida bo‘lib, ularga barcha zarur tibbiy muolajalar ko‘rsatilmoqda. Bolalar ahvoli qoniqarli, og‘ir ahvoldagi bemorlar yo‘q.

11:16 / 11.10.2025 3.23k
Ранее сообщалось о пищевом отравлении 37 воспитанников государственных дошкольных образовательных учреждений No 1, 3, 5 и 7 Фаришского района Джизакской области в возрасте от 3 до 7 лет.
Детский омбудсман посетил государственные дошкольные образовательные организации No1,3,5 и 7 и провел мониторинг. Детский омбудсман Сурайё Рахмонова лично прибыла в Джизак для изучения данной ситуации.
В мониторинговом изучении приняли участие ответственные лица областного управления здравоохранения, областного управления Национального агентства социальной защиты, а также заместитель хокима Фаришского района.
Во всех детских садах, где наблюдались нарушения здоровья детей, были осмотрены условия соблюдения установленных стандартов питания воспитанников, изучены соответствующие документы.
Сообщается, что в ходе изучения был выявлен ряд недостатков и проблем, и ответственным лицам даны указания по их устранению.
В ходе мониторинга Детский омбудсман посетил Детское отделение Фаришского районного медицинского объединения и изучил документы, касающиеся процесса лечения и состояния воспитанников детского сада, обратившихся с жалобами на состояние здоровья 9-10 октября.
По состоянию на 21:00 10 октября в районном медицинском объединении 4 ребенка (2 девочки и 2 мальчика в возрасте 4-6 лет) находятся под наблюдением врачей и получают все необходимые медицинские процедуры. Состояние детей удовлетворительное, больных в тяжелом состоянии нет.
Детский омбудсман подчеркнул, что в данной ситуации в вышестоящие организации, уполномоченные на нарушение прав ребенка, будет внесен соответствующий документ воздействия.