Keyinroq Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi ham xalqtaliminfo.uz bilan bog‘lanib, vazirlikning 2025-yil 25-avgustda imzolagan 308-sonli buyrug‘i 5-ilovasiga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritish bo‘yicha tegishli choralar ko‘rilishini ma’lum qilgandi.
Bugun vazirlikning xalqtaliminfo.uz'ga xabar berishicha, Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri E’zoza Karimovaning 2025-yil 23-oktabrdagi 398-sonli buyrug‘i bilan sinf rahbarlariga qo‘yilgan oliy pedagogik ma’lumotga ega bo‘lish talabi butunlay bekor qilindi.
Endilikda, o‘rta maxsus ma’lumotli boshlang‘ich ta’lim o‘qituvchilarga sinf rahbarlik qilish uchun hech qanday taqiq mavjud emas. Shu sababli, ularni ishdan bo‘shatish, shuningdek sentyabr oyidagi sinf rahbarlik uchun amalga oshirilgan to‘lovlarni davlat budjetiga qaytarish bo‘yicha berilgan topshiriqlar ham bekor qilindi.
Shu o‘rinda, mazkur muammoni o‘z vaqtida nazoratga olib, uning ijobiy hal etilishiga yordam bergan O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika Kengashi hamda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga o‘z minnatdorchiligimizni bildiramiz.

12:14 / 24.10.2025 31.09k
As soon as the article was published, the Republican Council of the Trade Union of Education and Science Workers of Uzbekistan informed xalqtaliminfo.uz that this situation is under strict control.
Later, the Ministry of Preschool and School Education also contacted xalqtaliminfo.uz and announced that appropriate measures would be taken to amend and supplement Appendix 5 to Order No. 308, signed by the ministry on August 25, 2025.
According to the Ministry's message to xalqtaliminfo.uz, the requirement for class teachers to have a higher pedagogical education has been completely abolished by order No. 398 of the Minister of Preschool and School Education, Ezoza Karimova, dated October 23, 2025.
Now there are no restrictions on classroom management for primary school teachers with secondary specialized education. In this regard, the instructions on their dismissal, as well as the return to the state budget of payments made for class management in September, were also canceled.
In this regard, we express our gratitude to the Republican Council of the Trade Union of Education and Science Workers of Uzbekistan and the Ministry of Preschool and School Education for taking the issue under control in a timely manner and helping to resolve it positively.