Keyinroq Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi ham xalqtaliminfo.uz bilan bog‘lanib, vazirlikning 2025-yil 25-avgustda imzolagan 308-sonli buyrug‘i 5-ilovasiga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritish bo‘yicha tegishli choralar ko‘rilishini ma’lum qilgandi.
Bugun vazirlikning xalqtaliminfo.uz'ga xabar berishicha, Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri E’zoza Karimovaning 2025-yil 23-oktabrdagi 398-sonli buyrug‘i bilan sinf rahbarlariga qo‘yilgan oliy pedagogik ma’lumotga ega bo‘lish talabi butunlay bekor qilindi.
Endilikda, o‘rta maxsus ma’lumotli boshlang‘ich ta’lim o‘qituvchilarga sinf rahbarlik qilish uchun hech qanday taqiq mavjud emas. Shu sababli, ularni ishdan bo‘shatish, shuningdek sentyabr oyidagi sinf rahbarlik uchun amalga oshirilgan to‘lovlarni davlat budjetiga qaytarish bo‘yicha berilgan topshiriqlar ham bekor qilindi.
Shu o‘rinda, mazkur muammoni o‘z vaqtida nazoratga olib, uning ijobiy hal etilishiga yordam bergan O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika Kengashi hamda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga o‘z minnatdorchiligimizni bildiramiz.

12:14 / 24.10.2025 31.10k
Как только статья была опубликована, Республиканский совет профсоюза работников образования и науки Узбекистана сообщил xalqtaliminfo.uz, что ситуация находится под строгим контролем.
Позже Министерство дошкольного и школьного образования также связалось с xalqtaliminfo.uz и сообщило, что будут приняты соответствующие меры по внесению дополнений и изменений в Приложение 5 к приказу No308, подписанному министерством 25 августа 2025 года.
Как сообщили xalqtaliminfo.uz в министерстве, приказом министра дошкольного и школьного образования Эъзозы Каримовой No398 от 23 октября 2025 года полностью отменено требование к классным руководителям иметь высшее педагогическое образование.
Теперь нет запретов на классные руководители для учителей начальных классов со средним специальным образованием. В связи с этим отменены и поручения по их увольнению, а также возврату в государственный бюджет произведенных в сентябре выплат за классное руководство.
В этой связи мы выражаем благодарность Республиканскому совету профсоюза работников образования и науки Узбекистана и Министерству дошкольного и школьного образования за своевременный контроль и содействие его положительному решению.