10:44 / 27.10.2025 35.97k
Unda Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligidan Laziz Qarshiyev, Adliya vazirligi vakillari, O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika Kengashidan Lazokat Turikova hamda “Yuristkadr” advokatlik firmasi rahbari Saidali Muxtoraliyevlar ishtirok etdi.
Uchrashuv Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining birinchi o‘rinbosari Sherzod Karimov raisligida o‘tkazilgan. Bu haqda O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika Kengashi ma’lum qildi.
Ma’lumki, xorijiy til o‘qituvchilari uchun majburiy B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan xalqaro sertifikat talabi ta’lim tizimidagi eng dolzarb masalalardan biri bo‘lib qolmoqda. Yaqinda O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika kengashining aralashuvi bilan sertifikat talabi muddati uzaytirilgandi.
O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika kengashining O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga yuborgan rasmiy xati natijasida, B2 sertifikatiga ega bo‘lmaganligi sababli mehnat shartnomasi bekor qilinishi xavfi ostida qolgan 20 mingdan ziyod pedagogning huquqlari himoya qilinib, joylardagi keskinlik bartaraf etilgan.
Biroq, ushbu pedagoglarga 2026-yil 1-yanvariga qadar sertifikat olish uchun muhlat berilishi ortidan yangi savollar, murojaatlar va muammolar kelib chiqa boshladi. Muhlatning cheklangani va sertifikat olish jarayonlari bilan bog‘liq qator omillar o‘qituvchilar orasida yana xavotir uyg‘otgan.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda tomonlar masalaning yechimi yuzasidan o‘zlarining dastlabki takliflarini, joylardagi haqiqiy muammolarni va ularning yechimlari bo‘yicha fikrlarini o‘rtaga tashladi.
O‘z navbatida, Kasaba uyushmasi Respublika kengashi vakillari o‘qituvchilarning manfaatlaridan kelib chiqqan holda qat’iy pozitsiyani bildirgan. Xususan, muammoni vaqtinchalik yoki qisman hal etish o‘rniga, Vazirlar Mahkamasining tegishli qaroriga aniq va to‘g‘ridan-to‘g‘ri qo‘shimcha o‘zgartirish kiritish, ya’ni masalani tubdan hal qiladigan aniq norma qabul qilish maqsadga muvofiq ekanligi ta’kidlandi.
“Xo‘sh, berilgan imkoniyatdan foydalanmagan va uzaytirilgan muddat ichida ham sertifikat olmagan chet tili o‘qituvchilari ishdan bo‘shatiladimi yoki yo‘qmi? Bir tomonda Hukumat qarorining ijrosi turibdi, ikkinchi tomonda 10.000 ga yaqin o‘qituvchilar.
Adliya vazirligi, Bandlik vazirligi, Ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi kengashi vakillari, shu jumladan, biz ham o‘z takliflarimizni berdik. Masala qariyb 2 soat qizg‘in muhokama qilindi.  Kelayotgan haftada yana bir bor uchrashib, yakuniy fikrga keladigan bo‘ldik.
Shu o‘rinda, vazirlik bu kabi ommaviy mehnat munosabatlarini shoshmasdan, mutasaddi idoralar va  mustaqil ekspertlar bilan kengashib hal qilayotgani e’tirofga loyiq”, - deydi “Yuristkadr” advokatlik firmasi rahbari Saidali Muxtoraliyev.
Uchrashuv yakunida tomonlar ushbu masala bo‘yicha doimiy muloqotni davom ettirishga va tez kunlarda barchani qanoatlantiradigan aniq huquqiy yechimni ishlab chiqishga kelishib oldi.

В нем приняли участие представители Министерства занятости и сокращения бедности Лазиз Каршиев, Министерства юстиции, Республиканского совета профсоюза работников образования и науки Узбекистана Лазокат Турикова и руководитель адвокатской фирмы "Юристкадр" Саидали Мухтаралиев.
Встреча прошла под председательством первого заместителя министра дошкольного и школьного образования Шерзода Каримова. Об этом сообщил Республиканский совет профсоюза работников образования и науки Узбекистана.
Известно, что требование обязательного национального или приравненного к нему международного сертификата уровня B2 для учителей иностранных языков остается одним из самых актуальных вопросов в системе образования. Недавно, благодаря вмешательству Республиканского совета профсоюза работников образования и науки Узбекистана, срок требования к сертификату был продлен.
В результате официального письма Республиканского совета профсоюза работников образования и науки Узбекистана, направленного в Министерство дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан, были защищены права более 20 000 педагогов, находящихся под угрозой расторжения трудовых договоров из-за отсутствия сертификата B2, и локальная напряженность была устранена.
Однако после того, как этим педагогам был предоставлен срок для получения сертификата до 1 января 2026 года, начали возникать новые вопросы, обращения и проблемы. Ограниченные сроки и ряд факторов, связанных с процессом получения сертификата, вновь вызвали обеспокоенность среди учителей.
На встрече, состоявшейся в Министерстве дошкольного и школьного образования, стороны высказали свои первоначальные предложения по решению вопроса, реальные проблемы на местах и мнения по их решению.
В свою очередь, представители Республиканского совета профсоюза выразили твердую позицию, исходя из интересов учителей. В частности, вместо того, чтобы временно или частично решить проблему, было отмечено, что целесообразно внести конкретное и прямое дополнение в соответствующее постановление Кабинета Министров, то есть принять конкретную норму, которая коренным образом решит вопрос.
"Будут ли уволены учителя иностранных языков, которые не воспользовались предоставленной возможностью и не получили сертификат в течение продленного срока? С одной стороны - исполнение постановления правительства, с другой - около 10 000 учителей.
Представители Министерства юстиции, Министерства занятости, Совета профсоюзов работников образования и науки, в том числе и мы, внесли свои предложения. Вопрос горячо обсуждался почти 2 часа. Мы договорились встретиться ещё раз на следующей неделе, чтобы прийти к окончательному решению.
В этой связи заслуживает признания то, что министерство решает подобные массовые трудовые отношения не торопясь, советуясь с ответственными ведомствами и независимыми экспертами," - говорит руководитель адвокатской фирмы "Юристкадр" Саидали Мухтаралиев.
По итогам встречи стороны договорились продолжить постоянный диалог по данному вопросу и в ближайшее время разработать конкретное правовое решение, удовлетворяющее всех.