O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 28-noyabrdagi “Ichki ishlar organlarining qo‘riqlash sohasidagi faoliyatini samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-360-sonli qarori imzolandi.
Qarorga ko‘ra, Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Qo‘riqlash departamenti tomonidan shartnoma asosida ta’lim muassasalariga qo‘riqlash signalizatsiyalari, tashvish tugmalari, videokuzatuv moslamalari o‘rnatiladi va ularga texnik xizmatlar ko‘rsatiladi.
Shuningdek, davlat ta’lim muassasalari, nodavlat ta’lim tashkilotlari va xorijiy davlatlar ta’lim tashkilotlari filiallarining xavfsizligi shartnoma asosida jismoniy va texnik qo‘riqlash tizimlari orqali ta’minlanadi.
Bunda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi bir oy muddat ichida tegishli vazirliklar bilan birgalikda "Xavfsiz ta’lim" konsepsiyasini 2026/2027-yillar mobaynida amalga oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturini hamda ta’lim muassasalarida qo‘riqlash-qorovullik faoliyatini tartibga soluvchi Hukumat qarori loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritadi.
2026-yil 1-yanvardan boshlab ta’lim muassasalarining idoraviy qorovullik bo‘linmalari ishchi va xizmatchilarini mintaqaviy o‘quv markazlarida shartnoma asosida Davlat budjeti hisobidan tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish tizimi yo‘lga qo‘yiladi.

Security and security activities in educational institutions are regulated.
The concept of "Safe Education" will be introduced, and a government resolution will be adopted regulating security and security activities in educational institutions.
Presidential Decree No. PP-360 of November 28, 2025, "On Measures for the Effective Organization of the Activities of Internal Affairs Bodies in the Field of Security," has been signed.
According to the decree, the Department of Security under the Ministry of Internal Affairs, on a contractual basis, will install security alarms, alarm buttons, video surveillance devices in educational institutions and provide them with technical services.
Also, the security of state educational institutions, non-state educational organizations, and branches of educational organizations of foreign countries is ensured through physical and technical security systems on a contractual basis.
In this case, the Ministry of Preschool and School Education, within a month, together with the relevant ministries, shall submit to the Cabinet of Ministers a Program of Measures for the Implementation of the "Safe Education" Concept during 2026/2027 and a draft Government Resolution regulating security and guard activities in educational institutions.
Starting January 1, 2026, a system for training, retraining, and advanced training of employees of departmental security units of educational institutions will be established in regional training centers on a contractual basis at the expense of the State budget.