O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 28-noyabrdagi “Ichki ishlar organlarining qo‘riqlash sohasidagi faoliyatini samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-360-sonli qarori imzolandi.
Qarorga ko‘ra, Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Qo‘riqlash departamenti tomonidan shartnoma asosida ta’lim muassasalariga qo‘riqlash signalizatsiyalari, tashvish tugmalari, videokuzatuv moslamalari o‘rnatiladi va ularga texnik xizmatlar ko‘rsatiladi.
Shuningdek, davlat ta’lim muassasalari, nodavlat ta’lim tashkilotlari va xorijiy davlatlar ta’lim tashkilotlari filiallarining xavfsizligi shartnoma asosida jismoniy va texnik qo‘riqlash tizimlari orqali ta’minlanadi.
Bunda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi bir oy muddat ichida tegishli vazirliklar bilan birgalikda "Xavfsiz ta’lim" konsepsiyasini 2026/2027-yillar mobaynida amalga oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturini hamda ta’lim muassasalarida qo‘riqlash-qorovullik faoliyatini tartibga soluvchi Hukumat qarori loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritadi.
2026-yil 1-yanvardan boshlab ta’lim muassasalarining idoraviy qorovullik bo‘linmalari ishchi va xizmatchilarini mintaqaviy o‘quv markazlarida shartnoma asosida Davlat budjeti hisobidan tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish tizimi yo‘lga qo‘yiladi.

16:21 / 01.12.2025 2.97k
Будет внедрена концепция "Безопасного образования," и будет принято постановление правительства, регулирующее охранно-сторожевую деятельность в образовательных учреждениях.
Подписано постановление Президента Республики Узбекистан от 28 ноября 2025 года No ПП-360 "О мерах по эффективной организации деятельности органов внутренних дел в сфере охраны."
Согласно постановлению, Департамент охраны при Министерстве внутренних дел на договорной основе устанавливает в образовательных учреждениях охранную сигнализацию, тревожные кнопки, устройства видеонаблюдения и оказывает им техническое обслуживание.
Кроме того, безопасность государственных образовательных учреждений, негосударственных образовательных организаций и филиалов образовательных организаций иностранных государств обеспечивается посредством систем физической и технической охраны на договорной основе.
При этом Министерство дошкольного и школьного образования в месячный срок совместно с соответствующими министерствами внесет в Кабинет Министров программу мер по реализации Концепции "Безопасное образование" в течение 2026/2027 годов, а также проект правительственного решения, регулирующего охранно-сторожевую деятельность в образовательных учреждениях.
С 1 января 2026 года в региональных учебных центрах на договорной основе за счет Государственного бюджета будет налажена система подготовки, переподготовки и повышения квалификации рабочих и служащих ведомственных сторожевых подразделений образовательных учреждений.