Qozog‘istonlik o‘qituvchilar ommaviy ravishda attestatsiya natijalaridan norozi bo‘lganidan so‘ng, ta’lim vaziri xato va kamchiliklarni tan olib, pedagoglarni attestatsiyadan o‘tkazish qoidalarini qayta ko‘rib chiqilishini ma’lum qildi.
Avvalroq, Sharqiy Qozog‘iston viloyatida o‘qituvchilar ommaviy ravishda attestatsiya natijalaridan norozi bo‘lib murojaat bilan chiqishgan.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, joriy yilda viloyatda qariyb 200 nafar pedagog attestatsiyadan o‘ta olmagan. O‘qituvchilar fikricha, baholash mezonlarining keskin o‘zgarishi va “mualliflik dasturini ishlab chiqish” bo‘yicha yuklatilgan talab mantiqan ham, amalda ham bajarilishi qiyin bo‘lgan.
Qozog‘istondagi tartibga ko‘ra, o‘qituvchilarning toifasi tushirilsa, ularning maoshi qisqarishi, shuningdek, so‘nggi uch oy davomida olingan ustamalarni davlatga qaytarib berishlari kerak bo‘ladi. Shundan so‘ng, attestatsiyadan o‘ta olmagan pedagoglar vazirlikni sudga berish niyatida ekanini bildirgan.
Shundan so‘ng, mazkur e’tirozlarni inobatga olgan holda Qozog‘iston ta’lim vaziri Juldiz Suleymenova pedagoglarni himoya qilish va ularni qo‘llab-quvvatlash maqsadida o‘qituvchilarni attestatsiyadan o‘tkazish tartibi qayta ko‘rib chiqilishini ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, pedagoglarni himoya qilish va ularni qo‘llab-quvvatlash maqsadida bugungi kunda “Pedagog maqomi to‘g‘risida”gi Qonunga o‘zgartirishlar kiritilmoqda. Vazirlik pedagoglar takliflarini inobatga olgan holda, o‘qituvchilar attestatsiyasi qoidalarini qayta ko‘rib chiqish masalasini ko‘rib chiqmoqda.
“Eng dolzarb mavzulardan biri – o‘qituvchilar tomonidan mualliflik ta’lim dasturlarini ishlab chiqishdir”, - dedi Juldiz Suleymenova.
Shuningdek, o‘qituvchilar magistraturani tamomlagan pedagoglarga malaka toifasini avtomatik ravishda berish taklifini ilgari surgan, biroq vazir bu tashabbusni qo‘llab-quvvatlamagan.
“Umumiy o‘rta ta’lim tizimida pedagoglar malakasini uning kasbiy mahorati va ta’lim sifatiga qarab baholash zarur”, – deya ta’kidladi Juldiz Suleymenova.
Qozog‘iston ta’lim vazirligining ma’lum qilishicha, hozirda ta’lim tizimida qariyb 600 ming nafar pedagog faoliyat yuritmoqda. Qayd etilishicha, pedagoglar tomonidan attestatsiya qoidalarini takomillashtirish bo‘yicha ko‘plab takliflar kelib tushishda davom etmoqda.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq O‘zbekistonda ham bir guruh o‘qituvchilar attestatsiya natijalaridan norozi bo‘lgandi. Undan tashqari pedagoglar tomonidan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi bir necha bor sudga berilgandi.

После того, как казахстанские учителя массово недовольны результатами аттестации, министр образования признал ошибки и недостатки и объявил, что правила аттестации педагогов будут пересмотрены.
Ранее в Восточно-Казахстанской области учителя массово обращались с жалобами на результаты аттестации.
По официальным данным, в этом году около 200 педагогов области не прошли аттестацию. По мнению преподавателей, резкое изменение критериев оценки и требование "разработки авторской программы" было сложно выполнить как логически, так и на практике.
Согласно правилам в Казахстане, если учителя будут понижены в категории, их зарплата будет сокращена, и они должны будут вернуть государству надбавки, полученные за последние три месяца. Многие педагоги заявили о своем намерении обратиться в суд на министерство после того, как не прошли аттестацию.
После этого, учитывая эти возражения, министр образования Казахстана Жулдыз Сулейменова сообщила, что в целях защиты и поддержки педагогов будет пересмотрен порядок аттестации учителей.
По его словам, в целях защиты и поддержки педагогов в настоящее время вносятся изменения в Закон "О статусе педагога." Министерство рассматривает вопрос о пересмотре правил аттестации учителей с учетом предложений педагогов.
"Одна из самых актуальных тем - разработка авторских образовательных программ учителями," - сказала Жулдыз Сулейменова.
Учителя также предложили автоматически присваивать квалификационную категорию педагогам, окончившим магистратуру, но министр не поддержал эту инициативу.
"Необходимо оценивать квалификацию педагогов в системе общего среднего образования по их профессиональному мастерству и качеству образования," - подчеркнула Жулдыз Сулейменова.
По данным Министерства образования Казахстана, в настоящее время в системе образования работают около 600 тысяч педагогов. Отмечается, что со стороны педагогов продолжают поступать многочисленные предложения по совершенствованию правил аттестации.
Напомним, что ранее в Узбекистане группа учителей была недовольна результатами аттестации и направила обращение министру и администрации президента. Кроме того, педагоги неоднократно подавали в суд на Министерство дошкольного и школьного образования.
Министерство дошкольного и школьного образования продлило платежи за аттестацию до 10 марта 2026 года.