Qozog‘istonlik o‘qituvchilar ommaviy ravishda attestatsiya natijalaridan norozi bo‘lganidan so‘ng, ta’lim vaziri xato va kamchiliklarni tan olib, pedagoglarni attestatsiyadan o‘tkazish qoidalarini qayta ko‘rib chiqilishini ma’lum qildi.
Avvalroq, Sharqiy Qozog‘iston viloyatida o‘qituvchilar ommaviy ravishda attestatsiya natijalaridan norozi bo‘lib murojaat bilan chiqishgan.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, joriy yilda viloyatda qariyb 200 nafar pedagog attestatsiyadan o‘ta olmagan. O‘qituvchilar fikricha, baholash mezonlarining keskin o‘zgarishi va “mualliflik dasturini ishlab chiqish” bo‘yicha yuklatilgan talab mantiqan ham, amalda ham bajarilishi qiyin bo‘lgan.
Qozog‘istondagi tartibga ko‘ra, o‘qituvchilarning toifasi tushirilsa, ularning maoshi qisqarishi, shuningdek, so‘nggi uch oy davomida olingan ustamalarni davlatga qaytarib berishlari kerak bo‘ladi. Shundan so‘ng, attestatsiyadan o‘ta olmagan pedagoglar vazirlikni sudga berish niyatida ekanini bildirgan.
Shundan so‘ng, mazkur e’tirozlarni inobatga olgan holda Qozog‘iston ta’lim vaziri Juldiz Suleymenova pedagoglarni himoya qilish va ularni qo‘llab-quvvatlash maqsadida o‘qituvchilarni attestatsiyadan o‘tkazish tartibi qayta ko‘rib chiqilishini ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, pedagoglarni himoya qilish va ularni qo‘llab-quvvatlash maqsadida bugungi kunda “Pedagog maqomi to‘g‘risida”gi Qonunga o‘zgartirishlar kiritilmoqda. Vazirlik pedagoglar takliflarini inobatga olgan holda, o‘qituvchilar attestatsiyasi qoidalarini qayta ko‘rib chiqish masalasini ko‘rib chiqmoqda.
“Eng dolzarb mavzulardan biri – o‘qituvchilar tomonidan mualliflik ta’lim dasturlarini ishlab chiqishdir”, - dedi Juldiz Suleymenova.
Shuningdek, o‘qituvchilar magistraturani tamomlagan pedagoglarga malaka toifasini avtomatik ravishda berish taklifini ilgari surgan, biroq vazir bu tashabbusni qo‘llab-quvvatlamagan.
“Umumiy o‘rta ta’lim tizimida pedagoglar malakasini uning kasbiy mahorati va ta’lim sifatiga qarab baholash zarur”, – deya ta’kidladi Juldiz Suleymenova.
Qozog‘iston ta’lim vazirligining ma’lum qilishicha, hozirda ta’lim tizimida qariyb 600 ming nafar pedagog faoliyat yuritmoqda. Qayd etilishicha, pedagoglar tomonidan attestatsiya qoidalarini takomillashtirish bo‘yicha ko‘plab takliflar kelib tushishda davom etmoqda.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq O‘zbekistonda ham bir guruh o‘qituvchilar attestatsiya natijalaridan norozi bo‘lgandi. Undan tashqari pedagoglar tomonidan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi bir necha bor sudga berilgandi.

After the mass dissatisfaction of Kazakhstani teachers with the results of the certification, the Minister of Education acknowledged the errors and shortcomings and announced that the rules for the certification of teachers would be reviewed.
Earlier, teachers in the East Kazakhstan region publicly complained about the results of the certification.
According to official data, about 200 teachers in the region failed certification this year. According to the teachers, the sharp change in assessment criteria and the imposed requirement for "development of the author's program" were difficult to fulfill both logically and practically.
According to the rules in Kazakhstan, if teachers' categories are lowered, their salaries will be reduced, and they will have to return the allowances received over the past three months to the state. Many teachers expressed their intention to appeal to the court against the ministry after failing certification.
Then, taking into account these objections, the Minister of Education of Kazakhstan, Zhuldyz Suleimenova, announced that the procedure for the certification of teachers will be reviewed in order to protect and support teachers.
According to him, in order to protect and support teachers, amendments are currently being made to the Law "On the Status of Teachers." The Ministry is considering the revision of the rules for teacher certification, taking into account the proposals of teachers.
"One of the most pressing topics is the development of author's educational programs by teachers," said Zhuldiz Suleimenova.
Teachers also put forward a proposal to automatically assign a qualification category to teachers who have completed their master's degree, but the minister did not support this initiative.
"It is necessary to assess the qualifications of teachers in the general secondary education system based on their professional skills and the quality of education," said Zhuldiz Suleimenova.
According to the Ministry of Education of Kazakhstan, about 600 thousand teachers are currently working in the education system. It is noted that many proposals for improving the rules of certification continue to be received from teachers.
It should be recalled that earlier in Uzbekistan, a group of teachers were dissatisfied with the results of the certification and sent an appeal to the minister and the presidential administration. In addition, teachers have repeatedly sued the Ministry of Preschool and School Education.