13:33 / 11.12.2025 6.81k
Maktabimiz 2 smenali, ikkinchi smena juda cho‘zilib ketgani uchun, qorong‘i tushib qolyapti, shunga dars vaqtlarini qisqartirsak bo‘ladimi?
Agar darslarni 45 daqiqadan 40 daqiqaga tushirib, tanaffuslar vaqtini 5 daqiqadan qilib belgilasak, o‘quvchilar ham, o‘qituvchilar ham ertaroq uyga ketsa bo‘lar ekan. Shuning qonuniy yo‘li bormi?
Amaldagi tartibga ko‘ra, dars mashg‘ulotining davomiyligi 45 daqiqa etib belgilangan. Bu normani yuqori turuvchi tashkilotning maxsus ko‘rsatmasi bo‘lmay turib, mutlaqo o‘zgartirib bo‘lmaydi.
Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 15-martdagi 140-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim to‘g‘risida Nizom”ning 25-bandida ta’lim muassasalarida o‘quv-tarbiya jarayonini tashkil etishdagi aniq muddatlar belgilab berilgan.
Ya’ni, ta’lim muassasalarida o‘quv-tarbiya jarayonini tashkil etishda quyidagi muddatlarga to‘liq amal qilinadi:
• o‘quv yilining davomiyligi — 34 hafta (I sinflar uchun 33 hafta);
• o‘quv haftasining davomiyligi — 6 kun (pedagogik kengashning qaroriga ko‘ra I-IV sinflar uchun 5 kun);
• dars mashg‘ulotining davomiyligi — 45 daqiqa;
• dars mashg‘ulotlari oralig‘idagi tanaffusning davomiyligi — 5-10 daqiqa (o‘quv kuni o‘rtasidagi tanaffusning davomiyligi — 15-30 daqiqa).
Maktab ma’muriyati yuqorida belgilab berilgan muddatlarga to‘liq rioya qilishi zarur.
Xulosa qilib aytganda, dars jarayoni vaqtini 45 daqiqadan 40 daqiqaga qisqartirish mumkin emas. Ammo dars mashg‘ulotlari oralig‘idagi tanaffuslarning davomiyligini 5 daqiqagacha qisqartirish mumkin.

13:33 / 11.12.2025 6.81k
В нашей школе 2 смены, и так как вторая смена слишком затянулась, становится темно, можем ли мы сократить время занятий?
Если мы сократим продолжительность уроков с 45 минут до 40 минут и установим 5-минутные перерывы, то и ученики, и учителя смогут уйти домой раньше. Есть ли законный способ сделать это?
Согласно действующему порядку, продолжительность занятия установлена в 45 минут. Эту норму невозможно изменить без специального указания вышестоящей организации.
В пункте 25 "Положения об общем среднем образовании," утвержденного постановлением Кабинета Министров No 140 от 15 марта 2017 года, определены конкретные сроки организации учебно-воспитательного процесса в образовательных учреждениях.
То есть при организации учебно-воспитательного процесса в образовательных учреждениях полностью соблюдаются следующие сроки:
• продолжительность учебного года - 34 недели (33 недели для I классов);
• продолжительность учебной недели - 6 дней (по решению педагогического совета - 5 дней для I-IV классов);
• продолжительность занятия - 45 минут;
• продолжительность перерыва между занятиями - 5-10 минут (продолжительность перерыва между учебным днем - 15-30 минут).
Администрация школы должна полностью соблюдать вышеуказанные сроки.
В заключение следует отметить, что сократить время урока с 45 минут до 40 минут невозможно. Однако продолжительность перерывов между занятиями можно сократить до 5 минут.