13:33 / 11.12.2025 6.81k
Maktabimiz 2 smenali, ikkinchi smena juda cho‘zilib ketgani uchun, qorong‘i tushib qolyapti, shunga dars vaqtlarini qisqartirsak bo‘ladimi?
Agar darslarni 45 daqiqadan 40 daqiqaga tushirib, tanaffuslar vaqtini 5 daqiqadan qilib belgilasak, o‘quvchilar ham, o‘qituvchilar ham ertaroq uyga ketsa bo‘lar ekan. Shuning qonuniy yo‘li bormi?
Amaldagi tartibga ko‘ra, dars mashg‘ulotining davomiyligi 45 daqiqa etib belgilangan. Bu normani yuqori turuvchi tashkilotning maxsus ko‘rsatmasi bo‘lmay turib, mutlaqo o‘zgartirib bo‘lmaydi.
Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 15-martdagi 140-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim to‘g‘risida Nizom”ning 25-bandida ta’lim muassasalarida o‘quv-tarbiya jarayonini tashkil etishdagi aniq muddatlar belgilab berilgan.
Ya’ni, ta’lim muassasalarida o‘quv-tarbiya jarayonini tashkil etishda quyidagi muddatlarga to‘liq amal qilinadi:
• o‘quv yilining davomiyligi — 34 hafta (I sinflar uchun 33 hafta);
• o‘quv haftasining davomiyligi — 6 kun (pedagogik kengashning qaroriga ko‘ra I-IV sinflar uchun 5 kun);
• dars mashg‘ulotining davomiyligi — 45 daqiqa;
• dars mashg‘ulotlari oralig‘idagi tanaffusning davomiyligi — 5-10 daqiqa (o‘quv kuni o‘rtasidagi tanaffusning davomiyligi — 15-30 daqiqa).
Maktab ma’muriyati yuqorida belgilab berilgan muddatlarga to‘liq rioya qilishi zarur.
Xulosa qilib aytganda, dars jarayoni vaqtini 45 daqiqadan 40 daqiqaga qisqartirish mumkin emas. Ammo dars mashg‘ulotlari oralig‘idagi tanaffuslarning davomiyligini 5 daqiqagacha qisqartirish mumkin.

Is it possible to reduce the time of school lessons?
Our school has 2 shifts, and since the second shift is too long, it's getting dark, so can we reduce class time?
If we reduce lessons from 45 minutes to 40 minutes and set break times to 5 minutes, both students and teachers could go home earlier. Is there a legal way for this?
According to the current procedure, the duration of the lesson is set at 45 minutes. This norm cannot be changed at all without a special instruction from a higher organization.
Clause 25 of the "Regulations on General Secondary Education," approved by Cabinet of Ministers Resolution No. 140 of March 15, 2017, defines specific deadlines for organizing the educational process in educational institutions.
That is, when organizing the educational process in educational institutions, the following deadlines are fully observed:
- duration of the academic year - 34 weeks (33 weeks for grades I);
- duration of the academic week - 6 days (5 days for grades I-IV by decision of the pedagogical council);
- duration of the lesson - 45 minutes;
- duration of the break between classes - 5-10 minutes (duration of the break between classes - 15-30 minutes).
The school administration must fully comply with the above-mentioned deadlines.
In conclusion, it is impossible to reduce the lesson time from 45 minutes to 40 minutes. However, the duration of breaks between lessons can be reduced to 5 minutes.
Their powers to investigate the activities of schools have been terminated
Can parents watch the teacher's lesson in the camera?
Dars jarayoniga aralashish mumkin emas
It is strictly forbidden to request reports and additional information on other pedagogical tasks of teachers, except for the organization of lessons and club activities and keeping a class journal.
Is it correct to draw up a round-year work plan in advance?
As a recommendation, the work plan for dealing with gifted and absent-minded students should be formulated during the lesson.