22:32 / 29.12.2025 3.50k
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining ma’lum qilishicha, 2025-yilda sababsiz dars qoldirgan 94 738 nafar o‘quvchining ota-onalari ma’muriy javobgarlikka tortildi.
Shuningdek, maktab rahbariyati, mahalla faollari hamda ispektor-psixologlar bilan birgalikda 265 ming nafardan ortiq o‘quvchi va ularning ota-onalari bilan suhbat o‘tkazildi.
2025-yil 7-may kuni Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Mudofaa vazirligi hamda Mahallalar uyushmasining 0806/17-sonli qo‘shma qarori imzolangandi.
Unga ko‘ra, surunkali (muntazam) dars qoldiruvchi o‘quvchilarning ota-onasiga “Mahalla yettiligi” a’zolarining biri tomonidan ikki marotaba rasmiy ogohlantirish xati taqdim etilib, o‘zgarish bo‘lmagan hollarda Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 47-moddasiga muvofiq ota-onani (ularning o‘rnini bosuvchi shaxsni) javobgarlikka tortish chorasi ko‘rilishi belgilangan.

22:32 / 29.12.2025 3.46k
Министерство дошкольного и школьного образования сообщило, что в 2025 году к административной ответственности привлечены родители 94 738 учащихся, пропустивших занятия без уважительной причины.
Кроме того, совместно с руководством школы, активистами махаллей и психологами-инспекторами были проведены беседы с более чем 265 тысячами учащихся и их родителей.
7 мая 2025 года было подписано совместное постановление Министерства дошкольного и школьного образования, Министерства внутренних дел, Министерства обороны и Ассоциации махаллей No 0806/17.
Согласно ему, родителям учащихся, хронически (регулярно) пропускающих занятия, один из членов "махаллинской семерки" дважды представляет официальное письмо-предупреждение, и в случае отсутствия изменений, в соответствии со статьей 47 Кодекса об административной ответственности, принимаются меры по привлечению родителей (лиц, их заменяющих) к ответственности.