09:37 / 01.01.2025 29.21k
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 26-dekabr kungi Murojaatnomasida “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini qayta ko‘rib chiqish vazifasi belgilangan edi. Mazkur topshiriqqa muvofiq, “O‘zbekiston – 2030” strategiyasining takomillashtirilgan loyihasi ishlab chiqilgan.
Mazkur strategiyada ta’lim sohasini rivojlantirish, xususan, pedagog xodimlarning mehnatini munosib rag‘batlantirish masalasiga alohida e’tibor qaratilgan. Hujjatda 2030-yilga qadar o‘qituvchilar oylik maoshini bosqichma-bosqich oshirib borish maqsadi belgilangan.
Loyihaga ko‘ra, pedagoglar ish haqi bir vaqtning o‘zida emas, balki yillar davomida oshirib boriladi. Jumladan, 2026-yilda ish haqi oshirilish darajasi 1,35 baravarni, 2027-yilda 1,49 baravarni, 2028-yilda 1,64 baravarni, 2029-yilda 1,8 baravarni tashkil etadi. 2030-yilga kelib esa o‘qituvchilar maoshi umumiy hisobda 2 baravarga yetkazilishi rejalashtirilgan.

09:37 / 01.01.2025 29.21k
В Послании Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева от 26 декабря текущего года была поставлена задача пересмотреть Стратегию "Узбекистан - 2030." В соответствии с этим поручением разработан и вынесен на общественное обсуждение усовершенствованный проект Стратегии "Узбекистан - 2030."
В проекте стратегии особое внимание уделено развитию сферы образования, в частности, достойному стимулированию труда педагогических работников. Документом поставлена цель поэтапного повышения заработной платы учителей до 2030 года.
Согласно проекту, заработная плата педагогов будет повышаться не одновременно, а на протяжении многих лет. В частности, в 2026 году уровень повышения заработной платы составит 0,4 раза, в 2027 году - 0,8 раза, в 2028 году - 1,2 раза, в 2029 году - 1,6 раза. Планируется, что к 2030 году заработная плата учителей в общей сложности удвоится.