09:37 / 01.01.2025 29.21k
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 26-dekabr kungi Murojaatnomasida “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini qayta ko‘rib chiqish vazifasi belgilangan edi. Mazkur topshiriqqa muvofiq, “O‘zbekiston – 2030” strategiyasining takomillashtirilgan loyihasi ishlab chiqilgan.
Mazkur strategiyada ta’lim sohasini rivojlantirish, xususan, pedagog xodimlarning mehnatini munosib rag‘batlantirish masalasiga alohida e’tibor qaratilgan. Hujjatda 2030-yilga qadar o‘qituvchilar oylik maoshini bosqichma-bosqich oshirib borish maqsadi belgilangan.
Loyihaga ko‘ra, pedagoglar ish haqi bir vaqtning o‘zida emas, balki yillar davomida oshirib boriladi. Jumladan, 2026-yilda ish haqi oshirilish darajasi 1,35 baravarni, 2027-yilda 1,49 baravarni, 2028-yilda 1,64 baravarni, 2029-yilda 1,8 baravarni tashkil etadi. 2030-yilga kelib esa o‘qituvchilar maoshi umumiy hisobda 2 baravarga yetkazilishi rejalashtirilgan.

In the Address of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev dated December 26 of this year, the task of revising the "Uzbekistan - 2030" Strategy was set. In accordance with this instruction, an improved draft of the "Uzbekistan - 2030" Strategy has been developed and submitted for public discussion.
In the draft strategy, special attention is paid to the development of the education sector, in particular, to the issue of decent incentives for the work of pedagogical workers. The document sets the goal of gradually increasing teachers' salaries by 2030.
According to the project, teachers' salaries will be increased not at once, but over the years. In particular, the rate of increase in wages in 2026 will be 0.4 times, in 2027 - 0.8 times, in 2028 - 1.2 times, and in 2029 - 1.6 times. By 2030, it is planned to double the salaries of teachers.