2026-yilda xorijlik pedagoglar soni 2000 nafarga yetkazilib, turar joy bilan ta’minlanadi
Bunda xorijdan kelgan mutaxassislar turarjoylarga joylashtiriladi va zarur sharoitlar bilan ta’minlanadi. Turarjoy uchun ijara to‘lovlari esa mahalliy budjetdan ajratilgan mablag‘lar doirasida har oy kechiktirmasdan amalga oshirib boriladi.
Xorijlik pedagoglarni jalb qilish maqsadida vazirlikning ijtimoiy tarmoqlardagi rasmiy sahifalari va veb-saytlar orqali mavjud ish o‘rinlari to‘g‘risida e’lonlar beriladi.
Kelib tushgan arizalarni ko‘rib chiqilib, saralashdan o‘tgan nomzodlar bilan suhbatlar tashkil etiladi hamda suhbatdan muvaffaqiyatli o‘tgan nomzodlarni umumta’lim maktablariga jalb etish choralarini ko‘riladi.
Eslatib o‘tamiz, 2026-yilda “til egalari” uchun davlat budjetidan 700 mlrd so‘m mablag‘ ajratilib, avvalgi yilga nisbatan ushbu xarajatlar 3 karra oshirildi.
2026-yilda “til egalari”ni jalb qilish xarajatlari 2,8 karra oshirilishi reja qilingan, 2025-yilda buning uchun Davlat budjetidan 210 mlrd so‘m mablag‘ yo‘naltirilgandi.

К 2026 году число иностранных педагогов будет увеличено до 2000 человек и они будут обеспечены жильем.
К декабрю 2026 года количество иностранных специалистов, привлекаемых в общеобразовательные учреждения, будет доведено до 2 тысяч. Об этом говорится в проекте указа президента.
При этом специалисты, прибывшие из-за рубежа, размещаются в жилых помещениях и обеспечиваются необходимыми условиями. Арендная плата за жилье будет производиться ежемесячно без промедления в рамках средств, выделенных из местного бюджета.
В целях привлечения иностранных педагогов на официальных страницах и веб-сайтах министерства в социальных сетях будут размещаться объявления об имеющихся рабочих местах.
Будут рассмотрены поступившие заявки, организованы собеседования с кандидатами, прошедшими отбор, и приняты меры по привлечению кандидатов, успешно прошедших собеседование, в общеобразовательные школы.
Напомним, что в 2026 году из государственного бюджета для "носителей языка" было выделено 700 млрд сумов, что в 3 раза больше, чем в предыдущем году.