12:38 / 02.03.2026 634
Avvalroq, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan hali muddati tugamagan malaka toifa sertifikatlarining amal qilish muddati kutilmaganda, hech qanday ogohlantirishlarsiz o‘zgartirib qo‘yilgani haqida xabar bergandik.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi holat bo‘yicha rasmiy bayonot berib, pedagoglar huquqlari kafolatlanishini ma’lum qildi.
Bayonotda aytilishicha, 2021-yilgacha bo‘lgan davrda pedagoglarga attestatsiya natijalariga ko‘ra malaka toifalarini tasdiqlovchi sertifikatlar qog‘oz shaklida hududiy boshqarmalar tomonidan rasmiylashtirilgan va pedagoglarga topshirilgan.
Mazkur sertifikatlar respublika bo‘ylab turli sanalarda berilganligi sababli, ularning besh yillik amal qilish muddatining tugashi 2026-yilning turli oylariga to‘g‘ri kelib qolgan.
Ma’lumki, bahorgi attestatsiya jarayoni odatda yanvar–iyun oylarida o‘tkaziladi va natijalarga ko‘ra yangi sertifikatlar iyun oyida beriladi. Shu bois, 2021-yilning iyul–avgust oylarida sertifikat olgan ayrim pedagoglar sertifikatlarining amal qilish muddati yangi o‘quv yili boshlanishidan oldin yakuniga yetadi.
Vazirlikning ta’kidlashicha, malaka toifasi sertifikatlarining amal qilish muddati bo‘yicha hech qanday qisqartirish yoki o‘zboshimchalik bilan o‘zgartirish amalga oshirilmagan.
Pedagoglarga malaka toifasi sertifikatlari muddatlarida uzilish yuzaga kelishining oldini olish maqsadida, sertifikat muddati yangi o‘quv yili boshlanguniga qadar tugaydigan pedagoglarga bahorgi attestatsiyada majburiy attestatsiya turi bo‘yicha, hech qanday to‘lov undirilmagan holda qatnashish imkoniyati  berilgan.
Bunda pedagoglar kuzgi attestatsiyani kutmasdan, bahorgi attestatsiya jarayonlarida ishtirok etishlari mumkin bo‘ladi. Pedagoglarning amaldagi sertifikatlari muddati yakuniga yetmaguniga qadar malaka toifasi (lavozimi) tushirilmaydi va amaldagi toifa bo‘yicha haq to‘lanishi davom etadi.
Vazirlik holat bo‘yicha izoh bergan bo‘lsa-da, ammo bir qancha savollarga aniq javob bermagan.
Vazirlik izohidan shuni tushunish mumkinki, malaka toifa sertifikati 2021-yil iyunda berilgan bo‘lsa, 2026-yil iyunda ana shu 5 yillik muddat tugaydi. Ammo texnik xatoga ko‘ra shu vaqtga qadar 2021-yilda malaka toifasi olgan pedagoglarning sertifikatining amal qilish muddati tizimda 2026-yil 31-dekabrligicha bo‘lib qolavergan.
Keyinroq esa vazirlik fevral oyi o‘rtalariga kelib, ana shu muddatni iyun oyiga o‘zgartirib qo‘ygan. Aslida, vazirlik muddatlar masalasida to‘g‘ri yondashuv qilgan bo‘lishi mumkin. Ammo xatoga yo‘l qo‘ygan. Chunki, juda kech harakat qilingan.
Shu sababli, vazirlik quyidagi bir nechta savollarga javob berishi kerak
• Ayrim o‘qituvchilarning malaka toifasi sertifikati muddati tutli oylarida tugaydigan bo‘lsa, bu haqida pedagoglar vaqtliroq ogohlantirilib, platformadagi muddat nega o‘z vaqtida o‘zgartirilmadi?
• Nima uchun sertifikat muddati iyun oyida tugaydigan pedagoglarga platformada majburiy attestatsiyaga ariza topshirish qismi ochib qo‘yilmadi?
• Nima uchun vazirlik tomonidan yo‘l qo‘yilgan texnik xatolik tufayli asli majburiy attestatsiya uchun ariza topshirishi kerak bo‘lgan pedagoglar arizani navbatdan tashqari shaklida yuborishga majbur bo‘ldi? Bunga kim javob beradi?
• Vazirlik xatosi tufayli navbatdan tashqari attestatsiya uchun ariza topshirishga majbur bo‘lgan hamda tegishli to‘lovlarni amalga oshirgan pedagoglarga ushbu mablag‘lar qachon va qay tartibda qaytariladi?
• Vazirlik tomonidan kech axborot berilishi oqibatida ariza topshirishga ulgurmay qolgan pedagoglar taqdiri nima bo‘ladi?
• 2026-yil 31-dekabrda umrbodlik malaka toifasi sertifikati berilishi reja qilingan, ya’ni 2022-yilga qadar oliy toifa hamda 15 yillik ish stajiga ega bo‘lgan, umrbod attestatsiyaga jalb qilinmaydigan pedagoglar masalasi qanday hal qilinadi?
O‘ylaymizki, vazirlik ko‘pchilik pedagoglar manfaatlarini inobatga olgan holda ushbu savollarga ham javob beradi va texnik xatolik tufayli yuzaga kelgan vaziyatni hisobga olgan holda pedagoglarga qo‘shimcha imkoniyatlar yaratish choralarini ko‘radi.

Министерство объяснило, почему изменились сроки сертификата квалификационной категории.
Ранее мы сообщали, что Министерство дошкольного и школьного образования неожиданно, без каких-либо предупреждений, изменило срок действия сертификатов квалификационной категории, срок действия которых еще не истек.
Министерство дошкольного и школьного образования выступило с официальным заявлением по данному инциденту, заявив, что права педагогов будут гарантированы.
В заявлении говорится, что в период до 2021 года сертификаты, подтверждающие квалификационные категории педагогов по результатам аттестации, оформлялись в бумажном виде территориальными управлениями и вручались педагогам.
Поскольку эти сертификаты были выданы в разные даты по всей республике, окончание их пятилетнего срока действия приходится на разные месяцы 2026 года.
Как известно, весенняя аттестация обычно проводится в январе-июне, а новые сертификаты выдаются в июне.
Поэтому срок действия сертификатов некоторых педагогов, получивших сертификаты в июле-августе 2021 года, истекает до начала нового учебного года.
В министерстве отметили, что никаких сокращений или произвольных изменений в сроках действия сертификатов квалификационной категории не проводилось.
Педагогам, срок действия сертификата которых истекает до начала нового учебного года, предоставлена возможность участвовать в весенней аттестации по обязательному виду аттестации без взимания какой-либо платы.
При этом педагоги смогут участвовать в процессах весенней аттестации, не дожидаясь осенней аттестации.
До истечения срока действия действующих сертификатов педагогов квалификационная категория (должность) не снижается, а оплата по действующей категории продолжается.
Хотя Министерство прокомментировало ситуацию, оно не дало четких ответов на ряд вопросов.
Из комментария министерства можно понять, что если сертификат квалификационной категории был выдан в июне 2021 года, то в июне 2026 года этот 5-летний срок истекает. Однако из-за технической ошибки срок действия сертификата педагогов, получивших квалификационную категорию в 2021 году, оставался в системе до 31 декабря 2026 года.
Позже, в середине февраля, министерство изменило этот срок на июнь. На самом деле, министерство, возможно, подошло к вопросу сроков правильно. Но он допустил ошибку. Потому что это было сделано слишком поздно.
Поэтому министерство должно ответить на несколько вопросов
Если срок действия сертификата квалификационной категории некоторых учителей истекает в июне, почему он не предупредил об этом педагогов раньше и не изменил срок действия на платформе?
Почему для педагогов, срок действия сертификата которых истекает в июне, на платформе не открыт раздел для подачи заявлений на обязательную аттестацию?
Почему из-за технической ошибки, допущенной министерством, педагоги, которые должны были подать заявление на обязательную аттестацию, были вынуждены подать заявление вне очереди? Кто ответит за это?
Когда и в каком порядке эти средства будут возвращены педагогам, которые были вынуждены подать заявление на внеочередную аттестацию из-за ошибки Министерства и осуществили соответствующие платежи?
Что будет с педагогами, которые не успели подать заявление из-за позднего предоставления информации Министерством?
Как будет решаться вопрос о педагогах, имеющих высшую категорию и 15-летний стаж работы до 2022 года, не привлекаемых к пожизненной аттестации, сертификат пожизненной квалификационной категории, который планируется выдать 31 декабря 2026 года?
Мы считаем, что министерство ответит на эти вопросы с учетом интересов большинства педагогов и примет меры по созданию дополнительных возможностей для педагогов с учетом ситуации, возникшей из-за технической ошибки.