O‘qituvchidan qog‘oz ko‘rinishdagi yillik taqvim-mavzu reja talab qilinishi to‘g‘rimi?
Direktor jamg‘armasidan ustama olish uchun hujjat topshirgandim. Ish faoliyatim davomida bo‘sh o‘zlashtiruvchi va iqtidorli o‘quvchilar bilan ishlab to‘garak o‘tganman. Ammo “zavuch” bilan direktor unga hech qanday ball berilmaydi deyapti, shu to‘g‘rimi?
Endi maktablarda “Halollik to‘garagi” o'tiladi
“Halollik to‘garaklari” faoliyatini yo‘lga qo‘yishdan asosiy maqsad korrupsiyaga qarshi kurashish, yoshlar ongida halollik, adolat va shaffoflik tamoyillarini mustahkamlashga qaratilgan davlat siyosatini amalga oshirishdan iborat.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 10-dekabrdagi 776-sonli qarori bilan “Kelajak” markazlari faoliyati tartibga solindi.
Maktabdagi darslar vaqtini qisqartirsa bo‘ladimi?
Dars jarayoni vaqtini 45 daqiqadan 40 daqiqaga qisqartirish mumkin emas. Ammo dars mashg‘ulotlari oralig‘idagi tanaffuslarning davomiyligini 5 daqiqagacha qisqartirish mumkin.

Is it correct to ask the teacher for a paper annual calendar-subject plan?
Our director is demanding a paper version of the calendar-topic work plan. However, I uploaded the calendar-subject work plan to the eMaktab.uz platform. In this case, is the director's demand appropriate? Thanks in advance for the answer, please don't ignore it.
According to paragraph 15 of the instruction "On the procedure for forming a model annual work plan for pedagogical specialties of general secondary educational institutions" It is strictly forbidden to request reports and additional information on other pedagogic workloads, except for the organization of special classes and keeping a class journal.
According to paragraph 2 of Clause 15, only class journals (printed or electronic) are kept by pedagogues of general secondary educational institutions.
If the annual calendar-subject plan is uploaded by the teacher to the eMaktab.uz platform, we believe that there is no need to keep this plan in paper form. Therefore, it is an illegal act to demand a paper annual calendar-subject plan from a teacher.