O‘qituvchidan qog‘oz ko‘rinishdagi yillik taqvim-mavzu reja talab qilinishi to‘g‘rimi?
Direktor jamg‘armasidan ustama olish uchun hujjat topshirgandim. Ish faoliyatim davomida bo‘sh o‘zlashtiruvchi va iqtidorli o‘quvchilar bilan ishlab to‘garak o‘tganman. Ammo “zavuch” bilan direktor unga hech qanday ball berilmaydi deyapti, shu to‘g‘rimi?
Endi maktablarda “Halollik to‘garagi” o'tiladi
“Halollik to‘garaklari” faoliyatini yo‘lga qo‘yishdan asosiy maqsad korrupsiyaga qarshi kurashish, yoshlar ongida halollik, adolat va shaffoflik tamoyillarini mustahkamlashga qaratilgan davlat siyosatini amalga oshirishdan iborat.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 10-dekabrdagi 776-sonli qarori bilan “Kelajak” markazlari faoliyati tartibga solindi.
Maktabdagi darslar vaqtini qisqartirsa bo‘ladimi?
Dars jarayoni vaqtini 45 daqiqadan 40 daqiqaga qisqartirish mumkin emas. Ammo dars mashg‘ulotlari oralig‘idagi tanaffuslarning davomiyligini 5 daqiqagacha qisqartirish mumkin.

Правильно ли просить у учителя бумажный годовой календарно-предметный план?
Наш директор требует бумажный вариант календарно-темового плана работы. Однако календарно-предметный план работы я загрузил на платформу eMaktab.uz. В таком случае правомерно ли требование директора? Заранее спасибо за ответ, не игнорируйте.
Согласно пункту 15 инструкции «О порядке формирования типового годового плана работы по педагогическим специальностям общеобразовательных средних образовательных учреждений» категорически запрещается запрашивать отчеты и дополнительную информацию по другим педагогическим нагрузкам, за исключением организации специальных занятий и ведение классного журнала.
Согласно абзацу 2 статьи 15 педагоги средних общеобразовательных учреждений ведут только классные журналы (печатные или электронные).
Если годовой календарно-предметный план загружается учителем на платформу eMaktab.uz, мы считаем, что нет необходимости хранить этот план в бумажном виде. Поэтому требование бумажного годового календарно-предметного плана от учителя является незаконным.
13:17 / 02.09.2026
09:00 / 30.08.2026
15:43 / 28.08.2026
12:16 / 27.08.2026
Maktablarda “Halollik to‘garaklari” faoliyati yo‘lga qo‘yiladi
“Halollik to‘garaklari” faoliyatini yo‘lga qo‘yishdan asosiy maqsad korrupsiyaga qarshi kurashish, yoshlar ongida halollik, adolat va shaffoflik tamoyillarini mustahkamlashga qaratilgan davlat siyosatini amalga oshirishdan iborat.
18:17 / 12.06.2026
Можно ли сократить время занятий в школе?
Нельзя сокращать время урока с 45 минут до 40 минут. Однако продолжительность перерывов между занятиями можно сократить до 5 минут.