"Milliy tiklanish" partiyasi rahbari Alisher Qodirov kam sonli rus vatandoshlar uchun rus tilli maktab va telekanallar nomutanosib darajada ko‘pligini ta’kidladi.
Partiya rahbari O‘zbekistonda boshlang‘ich ta’limni ona tilida o‘qitilishi bo‘yicha normani qonuniylashtirishni taklif qilib, fraksiyaning yaqin majlislarida bu masalalar muhokama qilinishini bildirdi.
"So‘nggi vaqtlarda rus tilida shovinistik bayonotlardan boshqa narsa eshitmayapmiz… Bu holatda munosabatlar o‘z yo‘liga, amaliy choralar haqida o‘ylashimiz kerak. Masalan, 3 foizga ham bormaydigan rus vatandoshlar uchun ta’lim va televideniyada rus tili nomutanosib darajada ko‘p! Bu nomutanosiblik tuzatilishi kerak", – deydi Qodirov.

Предлагалось сократить русские школы
Лидер партии "Национальное возрождение" Алишер Кадыров отметил, что для небольшого числа граждан России непропорционально много русскоязычных школ и телеканалов.
Лидер партии предложил узаконить норму преподавания начального образования на родном языке в Узбекистане и сообщил, что эти вопросы будут обсуждаться на ближайших заседаниях фракции.
«В последнее время мы не слышим ничего, кроме шовинистических высказываний на русском языке... В этом случае нужно думать о практических мерах. Например, русский язык непропорционально используется в образовании и на телевидении среди граждан России, которые не составляют 3% населения. Этот дисбаланс необходимо исправлять", - сказал Кадыров.