Sinf rahbari o‘quvchilar davomati pastligi sababli jarimaga tortilishi to‘g‘rimi?
Sinfdagi o‘quvchilar davomati pastligi sababli mening oylik ish haqimdan 30% foizi jarima sifatida ushlab qolinishi aytildi. Sinf rahbariga nisbatan bunday jazo chorasi ko‘rilishi qanchalik to‘g‘ri?
Sinfdagi o‘quvchilar davomati bilan ishlash sinf rahbarining asosiy vazifalaridan biri hisoblanadi. Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2023-yil 27-iyundagi 190-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan "Sinf rahbari faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida"gi yo‘riqnomada sinf rahbarlari o‘quvchilar davomati bo‘yicha qanday vazifalarni bajarishi lozimligi qayd etilgan.
Nizomga ko‘ra:
sinf rahbari darslarga surunkali va muntazam kelmaydigan, tarbiyasi og‘ir o‘quvchilar bilan ishlashda ularning ota-onalari va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari bilan hamkorlik qilishi, natijalari bo‘yicha direktor huzuridagi yig‘ilishlarga ma’lumot kiritib borishi;
sinf o‘quvchilarining davomatini nazorat qilishi, sababsiz darsga kelmagan o‘quvchilarning ota-onalari bilan (telefon orqali) bog‘lanib, darsga kelmaganlik sabablarini o‘rganishi, natijalari bo‘yicha maktab rahbariyatiga axborot (zarur hollarda yozma) kiritishi lozim.
E’tibor bering, agar sinf rahbari o‘z vakolati doirasida yuqoridagi amallarni bajargan bo‘lsa, ularni javobgarlikka tortish noto‘g‘ri bo‘ladi. Davomat pastligi uchun faqatgina harakatsiz, hech qanday choralar ko‘rmagan sinf rahbarlargagina chora ko‘rish mumkin.
Misol uchun, 5-6 nafar o‘quvchi ko‘rilayotgan ta’sirchan choralarga qaramay muntazam darslarga kelmayotgan bo‘lsa, sinf rahbari bu haqda maktab rahbariyatiga hech qanday og‘zaki yoki yozma axborot kiritmagan bo‘lsa, bunda sinf rahbariga chora ko‘riladi.
Agar aksincha bo‘lsa, unda sinf rahbari o‘z vakolati doiarsida barcha ishlarni amalga oshirgan deb baholanadi va unga nisbatan hech qanday jazo chorasi qo‘llanilmaydi.

Is it right for the class teacher to be fined for poor attendance?
I was told that 30% of my monthly salary will be deducted as a penalty due to poor attendance. How correct is it to take such a punishment against the head of the class?
Working with the attendance of students in the class is one of the main tasks of the head of the class. In the instruction "On organizing the activities of the head of the class" approved by the order of the Ministry of Preschool and School Education dated June 27, 2023 No. 190, what tasks should the head of the class perform in relation to the attendance of students recorded.
According to the regulation:
The head of the class should cooperate with their parents and self-governing bodies of citizens in working with students who are chronically and regularly absent from classes, and should bring information to meetings with the director based on the results. ;
It is necessary to control the attendance of students of the class, to contact (by phone) the parents of students who did not come to class for no reason, to learn the reasons for their absence, and to submit information (in writing, if necessary) to the school management based on the results.
Please note that if the head of the class has performed the above actions within the scope of his authority, it will be wrong to hold them accountable. Actions can be taken only against class leaders who are inactive and have not taken any measures for low attendance.
For example, if 5-6 students are not coming to regular classes despite the effective measures being taken, and the head of the class has not given any verbal or written information about it to the school management, then take action to the head of the class. will be
If it is the other way around, then the class leader is considered to have done all the work within the scope of his authority, and no punishment will be applied to him.