Sinf rahbari o‘quvchilar davomati pastligi sababli jarimaga tortilishi to‘g‘rimi?
Sinfdagi o‘quvchilar davomati pastligi sababli mening oylik ish haqimdan 30% foizi jarima sifatida ushlab qolinishi aytildi. Sinf rahbariga nisbatan bunday jazo chorasi ko‘rilishi qanchalik to‘g‘ri?
Sinfdagi o‘quvchilar davomati bilan ishlash sinf rahbarining asosiy vazifalaridan biri hisoblanadi. Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2023-yil 27-iyundagi 190-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan "Sinf rahbari faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida"gi yo‘riqnomada sinf rahbarlari o‘quvchilar davomati bo‘yicha qanday vazifalarni bajarishi lozimligi qayd etilgan.
Nizomga ko‘ra:
sinf rahbari darslarga surunkali va muntazam kelmaydigan, tarbiyasi og‘ir o‘quvchilar bilan ishlashda ularning ota-onalari va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari bilan hamkorlik qilishi, natijalari bo‘yicha direktor huzuridagi yig‘ilishlarga ma’lumot kiritib borishi;
sinf o‘quvchilarining davomatini nazorat qilishi, sababsiz darsga kelmagan o‘quvchilarning ota-onalari bilan (telefon orqali) bog‘lanib, darsga kelmaganlik sabablarini o‘rganishi, natijalari bo‘yicha maktab rahbariyatiga axborot (zarur hollarda yozma) kiritishi lozim.
E’tibor bering, agar sinf rahbari o‘z vakolati doirasida yuqoridagi amallarni bajargan bo‘lsa, ularni javobgarlikka tortish noto‘g‘ri bo‘ladi. Davomat pastligi uchun faqatgina harakatsiz, hech qanday choralar ko‘rmagan sinf rahbarlargagina chora ko‘rish mumkin.
Misol uchun, 5-6 nafar o‘quvchi ko‘rilayotgan ta’sirchan choralarga qaramay muntazam darslarga kelmayotgan bo‘lsa, sinf rahbari bu haqda maktab rahbariyatiga hech qanday og‘zaki yoki yozma axborot kiritmagan bo‘lsa, bunda sinf rahbariga chora ko‘riladi.
Agar aksincha bo‘lsa, unda sinf rahbari o‘z vakolati doiarsida barcha ishlarni amalga oshirgan deb baholanadi va unga nisbatan hech qanday jazo chorasi qo‘llanilmaydi.

Правильно ли, что классного руководителя штрафуют за плохую посещаемость?
Мне сказали, что 30% моей месячной зарплаты будут удержаны в качестве штрафа за неуход за посещаемостью. Насколько правильно понести такое наказание в отношении старосты класса?
Работа с посещаемостью учащихся в классе – одна из основных задач руководителя класса. В инструкции «Об организации деятельности руководителя класса», утвержденной приказом Министерства дошкольного и школьного образования от 27 июня 2023 года № 190, какие задачи должен выполнять руководитель класса в связи с посещаемостью студентов записано.
Согласно регламенту:
Руководитель класса должен сотрудничать с родителями и органами самоуправления граждан в работе с учащимися, хронически и регулярно пропускающими занятия, и по результатам доводить информацию до встреч с директором;
Необходимо контролировать посещаемость учащихся класса, связываться (по телефону) с родителями учащихся, не пришедших на занятия без причины, узнавать причины их отсутствия, а также предоставлять информацию (в письменной форме, если необходимо) руководству школы по результатам.
Обратите внимание, что если руководитель класса совершил вышеуказанные действия в пределах своих полномочий, привлекать его к ответственности будет неправильно. Действия могут быть предприняты только в отношении классных руководителей, которые бездействуют и не приняли никаких мер по низкой посещаемости.
Например, если 5-6 учеников, несмотря на принимаемые действенные меры, не приходят на обычные занятия, а руководитель класса не дал об этом ни устной, ни письменной информации руководству школы, то принять меры к руководителю школы. класс. будет
Если наоборот, то классный руководитель считается выполнившим всю работу в пределах своих полномочий, и никакого наказания к нему применять не будут.