O‘quvchilar sochining uzunligi hatto qonunchilik bilan belgilab qo‘yilgan
Navoiy shahridagi 2-umumta’lim maktabida o‘g‘il bola o‘quvchilarning ommaviy ravishda sochi olinishi keng muhokamalarga sabab bo‘ldi. Biz esa o‘quvchilar sochi uzunligi bo‘yicha qonunchilikda belgilab qo‘yilgan ayrim normalarni o‘rganishga harakat qildik.
Aslida sochning uzun yoki kaltaligi ta’lim sifatiga bog‘liq bo‘lmasada, lekin ayrim amaldorlarimiz o‘quvchilar sochi o‘sib ketishiga katta xavotir bilan qaraydi. Aksariyat hollarda sochi uzun o‘quvchilarga tartibsiz, maktab tartib-qoidalariga bo‘ysinmaydigan, ta’lim olishdan bo‘yin tovlaydigan boladek munosabatda bolishadi. Vaziyat shu darajagacha yetganki, o‘quvchilar sochining uzunligi hatto qonunchilik bilan belgilab qo‘yilgan.
Xabaringiz bo‘lsa, 2018-yil 15-avgustda Vazirlar Mahkamasining 666-son qarori bilan “Davlat umumiy o‘rta ta’lim muassasalari o‘quvchilari uchun zamonaviy yagona maktab formasini joriy etish tartibi to‘g‘risidagi” nizom tasdiqlangandi.
Mazkur nizomning 7-bandida o‘g‘il bola o‘quvchilarning sochi 2-3 santimetrdan uzun bo‘lmasligi nazarda tutilgan. Undan tashqari o‘g‘il bola o‘quvchilar nizom talablariga ko‘ra soqol qo‘ygan va sochini yorqin ranglarga bo‘yagan holda ta’lim muassasasiga kelishlariga taqiq qo‘yilgan. Shuningdek, barcha o‘quvchilar ta’lim muassasasi binosi ichida bosh kiyimsiz yurishlari lozimigi belgilangan.
Nizomda o‘quvchilar tomonidan maktab formasini kiyishda ham alohida talablar belgilangan bo‘lib, kiyimlarning o‘ta tor yoki o‘ta keng bichimda bo‘lmasligi, qizlar uchun yubkaning uzunligi tizzadan kamida 5-15 santimetrdan pastda bo‘lishi, oyoq kiyimlar poshnasining 3 santimetrdan baland bo‘lmasligi hatto ko‘ylakning eng yuqoridagi faqat bitta tugmasidan tashqari boshqa tugmalarning qadalgan bo‘lishi ham belgilab berilgan.
Vazirlar Mahkamasining 666-son qarori imzolanishi jamoatchilik tomonidan salbiy qarshi olindi. Natijada esa yagona maktab formasi bo‘yicha hukumat to‘rt marotaba qaror qabul qilishga majbur boldi.
2019-yil may oyida o‘sha davrda Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi direktori o‘rinbosari lavozimida ishlagan Saida Mirziyoyeva maktab formasini majburiy qilishdan ko‘ra maktablardagi boshqa muammolarga e’tibor qaratish kerakligini ta’kidlab, majburiy maktab formasi talab qilinishiga hali erta deb aytdi.
Shundan so‘ng 2019-yil 19-iyun kuni Vazirlar Mahkamasining 666-sonli qaroriga o‘zgartirishlar kiritish haqida 509-sonli qarori qabul qilinib, yagona maktab formasi 2019/2020-o‘quv yilidan emas, 2024/2025-o‘quv yilidan boshlab joriy etiladigan bo‘ldi.
2022-yilning 19-may kuni esa hukumatning 271-sonli qarori bilan maktab formasi 2024/2025-o‘quv yilidan emas balki, 2022/2023-o‘quv yilidan boshlab majburiy bo‘lishi haqida qaror qabul qilindi.
Keyinchalik esa ota-onalar va keng jamoatchilik tomonidan maktab formasining joriy qilinishi bo‘yicha turli-xil e’tirozlar bildirildi. Bildirilgan fikr-mulohazalar inobatga olinib, Vazirlar Mahkmasining 2022-yil 3-oktyabrdagi 558-sonli qarori bilan 2022/2023-o‘quv yilidan boshlab davlat umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida o‘quvchilar uchun tasdiqlangan shakllardagi yagona maktab formasini joriy etish talabi rasman bekor qilindi va yagona forma 2025-yilga qadar bosqichma-bosqich joriy etiladigan bo
ldi.
Vazirlar Mahkamasining 666-son qarori ko‘pchilikning e’tirozlariga sabab bo‘lgan bo‘lsada, uning asosiy bandlari hali ham o‘z kuchida. Balki qonunchilikda o‘g‘il bola o‘quvchilarning sochi uzunligiga qo‘yilgan bu kabi talablar hali ham mavjudligi talim muassasalarida olib borilayotgan “sochga qarshi kurash”ga sabab bolayotgandir.
Eslatib o‘tamiz, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 31-avgustdagi 282-son buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasasining takomillashtirilgan namunaviy odob-axloq qoidalari”da o‘quvchilar sochi uzunli bo‘yicha hech qanday talablar belgilanmagan. Mazkur odob-axloq qoidalarida o‘quvchilarga sochlarini ozoda va tartibga keltirgan holda tutish talabi belgilangan xolos.

The length of students' hair is even determined by law
Mass shaving of male students in the 2nd secondary school in the city of Navoi caused wide discussions. And we tried to study some of the requirements set by the law regarding the length of students' hair.
In fact, long or short hair does not depend on the quality of education, but some of our officials are very concerned about the growth of hair of students. Allegedly, students with long hair are treated as unruly, disobeying school rules and evading education. The situation has reached such a level that the length of students' hair is even determined by law.
As you know, on August 15, 2018, by the decision of the Cabinet of Ministers No. 666, the regulation "On the procedure for introducing a modern uniform school uniform for students of state general secondary education institutions" was approved.
Clause 7 of this regulation stipulates that the hair of male students should not be longer than 2-3 centimeters. In addition, according to the requirements of the regulations, it is forbidden for male students to come to the educational institution with a beard and dyed hair in bright colors. Also, all students must walk without headgear inside the building of the educational institution.
The regulation also sets special requirements for students to wear school uniforms, such as clothes not being too tight or too loose, for girls the length of the skirt should be at least 5-15 centimeters below the knee, the heel of the shoes should be 3 It is specified that the height of the shirt should not be higher than one centimeter, except for the top button of the shirt, other buttons should be fastened.
As soon as the decision of the Cabinet of Ministers No. 666 was signed, it caused many objections from the public. As a result, the government had to make decisions on uniform school uniforms four times.
In May 2019, Saida Mirziyoyeva, who worked as the deputy director of the Information and Mass Communications Agency at that time, emphasized that instead of making school uniforms mandatory, attention should be paid to other problems in schools, and said that it is still too early to require mandatory school uniforms. .
After that, on June 19, 2019, the decision of the Cabinet of Ministers No. 509 on amendments to the decision No. 666 was adopted, and the uniform school uniform is not from the 2019/2020 school year, but from the 2024/2025 school year. will be introduced from On May 19, 2022, by the decision of the government No. 271, it was decided that the school uniform will be mandatory not from the 2024/2025 academic year, but from the 2022/2023 academic year.
Later, parents and the general public raised various objections to the introduction of school uniforms. Taking into account the opinions expressed, by the decision of the Cabinet of Ministers No. 558 of October 3, 2022, the requirement to introduce a uniform school uniform in the approved forms for students in public general secondary educational institutions starting from the 2022/2023 academic year officially canceled and the uniform uniform will be phased in until 2025.
Although the decision of the Cabinet of Ministers No. 666 caused many objections, its main clauses are still in force. Perhaps the existence of such requirements for the length of the hair of male students by legislation is the cause of the "fight against hair" in educational institutions.
We remind you that in the "Improved model rules of conduct of the general secondary education institution" approved by the order of the Minister of Preschool and School Education No. 282 dated August 31, 2023, students have long hair no requirements have been set. These rules of etiquette only require students to keep their hair neat and tidy.