O‘quvchilarga dars vaqtida telefondan foydalanishiga qonuniy taqiq qo‘yildi — Qozog‘iston
Qozog‘istonda maktab o‘quvchilarining dars vaqtida smartfondan foydalanishiga qonuniy taqiq joriy qilinmoqda. Tegishli qonunni Prezident Qosim-Jomart Toqayev imzoladi, deb xabar bermoqda Tengrinews.kz.
“Taʼlim, tarbiya va bolalar xavfsizligi masalalari toʻgʻrisida”gi qaror bilan Qozog‘istonning “Taʼlim toʻgʻrisida”gi Qonuniga yangi norma kiritilmoqda. Endilikda o‘quvchilarning huquqlari va majburiyatlari bandiga quyidagi norma qo‘shilmoqda:
“Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida o‘quvchilarning dars jarayonida uyali aloqa qurilmasidan foydalanishiga yo‘l qo‘yilmaydi, qisqa muddatli o‘quv rejalarida ta’lim maqsadlarida nazarda tutilgan hollar bundan mustasno”.
O‘quvchilarga dars vaqtida smartfonlardan foydalanish taqiqlanishi dars davomida o‘quvchilarning ham, o‘qituvchining ham chalg‘imasligi uchun zarur deya asoslangan. O‘tgan yilning dekabr oyida Qozog‘iston Xalq ta’lim vaziri G‘ani Beysembayev smartfonlar bolalarni ta’lim jarayonidan chalg‘itishini ta’kidlagandi.
“Bu ota-onalar va oʻqituvchilarning ariza va shikoyatlari natijasida koʻrilgan chora. Yana shuni taʼkidlab oʻtamizki, smartfondan faqat dars vaqtida foydalanish taqiqlanadi. Darsdan darsdan tashqari vaqtlarda o‘quvchi ota-onasi bilan mobil telefon orqali bog‘lanishi mumkin. Bu dars davomidagi cheklov xolos”, deb tushuntirdi vazir G‘ani Beysembaev.
Eslatib o‘tamiz,
O‘zbekiston Respublikasi Prezident Administratsiyasi tomonidan joriy yilning 22-yanvar kuni taʻlim muassasalarida oʻquvchi va
oʻqituvchilar tomonidan mobil telefonlardan foydalanish tartibiga rioya
etilishini qatʻiy nazorat qilish boʻyicha topshiriq berilgandi.
Izohlar 5
O‘quvchilardan olib qo‘yilgan telefon kimga qaytarilishi kerak?