Malaka oshirishga chiqmagan pedagog xodim ishdan bo‘shatiladimi?
Pedagog xodimlar egallab turgan lavozimlari, mutaxassisligi yoki dars beradigan fanlari bo‘yicha kasbiy va pedagogik mahoratini doimiy ravishda oshirib borishi uchun asosiy ish joyi bo‘yicha belgilangan muddatda malaka oshirishga chiqishi zarur.
Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 17-yanvardagi 25-sonli qarori bilan tasdiqlangan nizomning 19-bandiga muvofiq pedagog xodimlar asosiy ish joyi bo‘yicha belgilangan muddatda malaka oshirish kurslaridan uzrli sabablarsiz o‘tmagan taqdirda, ular bilan tuzilgan mehnat shartnomasi amal qilish muddatidan qat’i nazar, belgilangan tartibda ikki oy mobaynida bekor qilinadi.
Soddaroq tilda tushintiradigan bo‘lsak, pedagog xodim o‘z vaqtida malaka oshirish kurslariga chiqmagan bo‘lsa, ularga 2 oy avval ishdan bo‘shatish to‘g‘risida ogohlantirish xati beriladi.
Xodim maktabdagi ish joyini saqlab qolmoqchi bo‘lsa, ixtisoslashtirilgan ta’lim tashkiloti bilan bevosita tuzilgan shartnoma asosida o‘z malakasini oshirishi kerak bo‘ladi.
Faqat bu safar xodim ixtisoslashtirilgan ta’lim tashkiloti bilan bevosita tuzilgan shartnoma asosida o‘z malakasini oshirayotgan vaqtda ularning o‘rtacha ish haqi saqlanmaydi.
Bunda bir haftalik malaka oshirshga chiqib ketgan vaqtdagina o‘qituvchining o‘rtacha ish haqi saqlanmasligi nazarda tutilmoqda.

Можно ли уволить педагогического работника, не проходящего повышение квалификации?
Чтобы преподавателю постоянно повышать свое профессионально-педагогическое мастерство по преподаваемым должностям, специальностям или предметам, необходимо в установленный срок пройти квалификационную подготовку по основному месту работы.
В соответствии с пунктом 19 положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 17 января 2022 года № 25, в случае непрохождения педагогическими работниками в установленный срок повышения квалификации по основному месту работы без уважительных причин, независимо от срока действия трудового договора, заключенного с ними в установленном порядке, он аннулируется в течение двух месяцев.
Если объяснить более простым языком, если педагогический работник не пойдет на курсы повышения квалификации вовремя, ему выдадут предупреждение об увольнении за 2 месяца вперед.
Если работник желает сохранить свое место в школе, ему придется повышать свою квалификацию на основании договора, заключенного непосредственно со специализированной образовательной организацией.
Только в этот раз, пока работник совершенствует свою квалификацию на основании договора, заключенного непосредственно со специализированной образовательной организацией, его средняя заработная плата сохранена не будет.
Предполагается, что средняя зарплата учителя не будет сохраняться только в течение недельного обучения. То есть не сохранится ни недельная зарплата, ни 2 месяца.