17-martdan – 17 aprelga qadar 5-8-sinf o‘quvchilari o‘rtasida informatika fan olimpiadasi o‘tkaziladi
10:00 / 12.03.2024
10.56k
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2024-yil 7-martdagi 70-sonli buyrug‘i bilan “Umumiy o‘rta ta’1im tashkilotlarining 5-8-sinf o‘quvchi1ari o‘rtasida informatika yo‘na1ishi bo‘yicha fan olimpiadasini tashkil etish va uni o‘tkazish tartibi to‘g‘risida” Nizom tasdiqlandi.
Unga ko‘ra mart-aprel oylarida 5-, 6-, 7- va 8-sinf o‘quvchilari o‘rtasida informatika yo‘nalishi bo‘yicha fan olimpiadasi o‘tkaziladi. Olimpiada “maktab - tuman (shahar) - viloyat - respublika” bosqichlarida tashkil qilinadi.
Olimpiada to‘rt bosqichda quyidagi muddatlarda o‘tkaziladi:
birinchi bosqich — davlat va nodavlat ta’lim muassasalari o‘quvchilari o‘rtasida maktab bosqichi mart oyida;
ikkinchi bosqich — tuman (shahar) miqyosida birinchi bosqichda g‘olib bo‘lgan o‘quvchilar o‘rtasida mart oyida;
uchinchi bosqich — Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahri miqyosida ikkinchi bosqich g‘oliblari hamda Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi tasarrufıdagi maktablar o‘quvchilari o‘rtasida aprel oyida;
to‘rtinchi bosqich — respublika miqyosida uchinchi bosqichda g‘olib bo‘lgan o‘quvchilar o‘rtasida aprel oyida o‘tkaziladi.
Olimpiadaning maktab bosqichi davlat va nodavlat ta’lim muassasalarida mart oyida o‘tkaziladi. Maktablarda har bir sinf kesimida ishtirokchilar orasidan ballar ketma- ketligida 3 nafargacha g‘olib aniqlanadi va maktab pedagogik kengashining (yoki nodavlat ta’lim tashkiloti rahbarining) qarori bilan ikkinchi bosqichda ishtirok etish uchun tavsiya etiladi.
Olimpiadaning tuman (shahar) bosqichi olimpiadaning maktab bosqichida g‘olib bo‘lgan davlat va nodavlat ta’lim muassasalari o‘quvchilari o‘rtasida mart oyida o‘tkaziladi. Olimpiada uchun nazorat materiallari Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan tuziladi hamda maxfıyligi ta’minlangan holda hududlarga yetkaziladi.
Olimpiadaning viloyat bosqichida olimpiadaning tuman (shahar) bosqichida 1-, 2- va 3-o‘rinlarni egallagan o‘quvchilar, ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi tomonidan har bir sinf va hudud kesimida tavsiya etilgan 15 nafargacha o‘quvchilar ishtirok etadi. Olimpiadaning mazkur bosqichi aprel oyida o‘tkaziladi.
Olimpiadaning respublika bosqichida olimpiadaning viloyat bosqichida sinflar kesimida 1-5-o‘rinlarni egallagan o‘quvchilari ishtirok etadi. Olimpiadaning mazkur bosqichi aprel oyida o‘tkaziladi.

С 17 марта по 17 апреля пройдет олимпиада по информатике среди учащихся 5-8 классов.
Согласно приказу Министра дошкольного и школьного образования № 70 от 7 марта 2024 года «Организация научной олимпиады в области информатики среди учащихся 5-8 классов организаций среднего общего образования о порядке получения и его осуществление» Положение утверждено.
По его данным, в марте-апреле среди учащихся 5, 6, 7 и 8 классов пройдет олимпиада по информатике. Олимпиада организуется по этапам «школа – район (город) – область – республика».
Олимпиада будет проводиться в четыре этапа в следующие периоды:
первый этап - школьный этап между учащимися государственных и негосударственных образовательных учреждений в марте;
второй тур - в марте среди студентов, победивших в первом туре районного (городского) уровня;
третий этап - между победителями второго этапа на уровне Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента и учащимися школ, подведомственных Агентству профильных образовательных учреждений в апреле;
четвертый этап - пройдет в апреле среди студентов, победивших в третьем этапе республиканского уровня.
Школьный этап олимпиады пройдет в государственных и негосударственных образовательных учреждениях в марте. В школах из числа участников каждого класса в порядке набранных баллов определяются до 3-х победителей и рекомендуются к участию во втором этапе решением педагогического совета школы (или руководителя негосударственной образовательной организации).
Районный (городской) этап олимпиады пройдет в марте между учащимися государственных и негосударственных образовательных учреждений, победившими на школьном этапе олимпиады. Контрольные материалы к олимпиаде формируются Министерством дошкольного и школьного образования и с соблюдением конфиденциальности доставляются в регионы.
В региональном этапе олимпиады примут участие учащиеся, занявшие 1, 2 и 3 места на районном (городском) этапе олимпиады, до 15 учащихся, рекомендованных агентством профильных образовательных учреждений в каждом классе и регионе. Этот этап Олимпиады пройдет в апреле.
Студенты, занявшие 1-5 места на региональном этапе олимпиады, примут участие в республиканском этапе олимпиады. Этот этап Олимпиады пройдет в апреле.