09:00 / 25.03.2024 20.83k
Maʼlumki, “Xavfsiz maktab” konsepsiyasini keng joriy etish, “Oila-mahalla-maktab” uzviy tizimi asosida voyaga yetmaganlar bilan manzilli ishlashni yo‘lga qo‘yish maqsadida 2024-yil 26-fevralda Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi hamda Milliy gvardiya o‘rtasida 4-k/k va 5-k/k sonli qo‘shma qaror imzolangan.
Mazkur qo‘shma qaror bilan tasdiqlangan konsepsiyaga muvofiq endilikda maktablardagi davomat quyidagi tartibda yuritilishi belgilangan:
har kuni fan o‘qituvchilari (sinf rahbarlari) tomonidan o‘quvchilarning davomatini e-Maktab elektron platformada qayd etiladi;
maʼnaviy-maʼrifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari sababsiz darsga kelmagan o‘quvchilarni aniqlab, ro‘yxatini shakllantiradi va inspektor-psixolog, biriktirilgan Milliy gvardiya xodimlariga taqdim etadi;
maktab maʼmuriyati, inspektor-psixolog va biriktirilgan Milliy gvardiya hamkorligida o‘quvchilarning taʼlim olish jarayoniga taʼsir qilmagan holda ularning davomatini yuritadi;
o‘quvchilar davomatini tahlil qilish uchun e-Maktab elektron platformasi orqali maʼlumotlar olinadi, dars jarayonlarini buzishga yo‘l  qo‘yilmaydi;
Milliy gvardiya xodimi sababsiz darsga kelmagan o‘quvchilar to‘g‘risidagi maʼlumotni “Mahalla yettiligi” va mahallada tashkil etilgan ishchi guruhlarga yetkazadi;
“Mahalla yettiligi” va Milliy gvardiya xodimi sababsiz dars qoldirgan o‘quvchilarning yashash manziliga borib, ota-ona bilan profilaktik suhbat o‘tkazadi va bolani darsga qaytarish chorasini ko‘radi;
zaruratga ko‘ra, farzandining taʼlim olishiga to‘sqinlik qilgan va majburiyatini bajarmagan ota-onaga maʼmuriy chora ko‘riladi;
har hafta “Mahalla yettiligi” va Milliy gvardiya xodimi o‘quvchilarni darsga qaytarish bo‘yicha ko‘rilgan choralar yuzasidan muvofiqlashtiruvchi shtabga va maktab maʼmuriyatiga maʼlumot kiritib boradi;
har bir maktab bo‘yicha surunkali ravishda dars qoldiruvchi o‘quvchilar ro‘yxati tuzilib, ular toifalarga ajratiladi (dars mashg‘ulotiga 3 kundan ortiq sababsiz qatnashmagan o‘quvchilar surunkali dars qoldirgan hisoblanadi);
darsda surunkali (muntazam) qatnashmaydigan o‘quvchilar “qizil” toifaga, kechikib keluvchilar “sariq” toifaga ajratiladi;
maktab maʼmuriyati, inspektor-psixolog tomonidan “Mahalla yettiligi” aʼzolarining biri ishtirokida “qizil” va “sariq” toifalarga ajratilgan o‘quvchining yashash manziliga borib, ota-onasi bilan farzandining surunkali maktabga kelmaganlik holati bo‘yicha profilaktik suhbat o‘tkaziladi va sabablariga aniqlik kiritiladi;
surunkali (muntazam) dars qoldiruvchi o‘quvchilarning ota-onasiga “Mahalla yettiligi” aʼzolarining biri tomonidan ikki marotaba rasmiy ogohlantirish xati taqdim etiladi, o‘zgarish bo‘lmagan hollarda Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 47-moddasiga muvofiq ota-onani (ularning o‘rnini bosuvchi shaxsni) javobgarlikka tortish chorasi ko‘riladi.

Какой сейчас порядок посещения школы?
Известно, что 26 февраля 2024 года между Министерством дошкольного и школьного образования и Национальной гвардией в целях широкого внедрения концепции «Безопасная школа» наладить адресную работу с несовершеннолетними по принципу «Семья-соседство-школа». «Органическая система» Подписано совместное решение № 4-к/к и 5-к/к.
Согласно утвержденной этим совместным решением концепции, посещение школ теперь будет осуществляться в следующем порядке:
ежедневная посещаемость учащихся фиксируется учителями-предметниками (классными руководителями) на электронной платформе е-Мактаб;
заместитель директора по духовно-воспитательной работе определяет и формирует список обучающихся, отсутствующих на занятиях без причин, и представляет его инспектору-психологу и прикрепленным к нему сотрудникам Национальной гвардии;
во взаимодействии с администрацией школы, инспектором-психологом и приданной Национальной гвардией контролирует посещаемость учащихся, не влияя на учебный процесс;
сбор данных осуществляется через электронную платформу «Электронная школа» для анализа посещаемости учащихся, не допускается нарушение процессов уроков;
Сотрудник Нацгвардии передает информацию об учениках, отсутствующих в школе без причины, в «Семерку квартала» и организованные в микрорайоне рабочие группы;
«Семерка» и сотрудник Нацгвардии выезжают по адресу проживания учащихся, пропустивших занятия без причины, проводят профилактическую беседу с родителями и принимают меры по возвращению ребенка на занятия;
в случае необходимости к родителям, препятствовавшим обучению ребенка и не исполнившим свои обязанности, будет применена административная мера;
еженедельно «Махалла Йеттилиги» и сотрудник Нацгвардии будут информировать координирующий состав и администрацию школы о принятых мерах по возвращению учащихся на занятия;
по каждой школе составляется список хронически прогуливающих учащихся, и они делятся на категории (хронически прогуливающими считаются учащиеся, отсутствующие на занятиях более 3-х дней без причины);
учащиеся, хронически (регулярно) не посещающие занятия, делятся на «красную» категорию, а опоздавшие – на «желтую» категорию;
администрация школы, инспектор-психолог при участии одного из членов «Соседской семерки» выезжают в общежитие ученика, разделенного на «красную» и «желтую» категории, проводят профилактическое собеседование с родителями о хронических пропусках ребенка в школу и выяснении причин включено;
Родителям хронических (регулярных) прогульщиков учащихся вручается официальное предупреждение дважды одним из членов «Махаллинской семерки», при отсутствии изменений в соответствии со статьей 47 Кодекса об административной ответственности родители (лицо кто их заменяет) будут привлечены к ответственности.