17:00 / 25.03.2024 15.98k
O‘qituvchiman. 4–15 dekabr kunlari o‘tkazilgan diagnostika testi natijalarimga ko‘ra onlinedu.uz platformasida onlayn shaklda malaka oshirishim belgilangan. Lekin onlayn malaka oshirish kurslari hali boshlanmabdi. Offlayn tarzda malaka oshirishga ruxsat yo‘q ekan. Lekin o‘z vaqtida malaka oshirmasam, bu ustama balim past chiqishiga sabab bo
ladi. Savolim shuki, onlayn malaka oshirish kurslari qachondan boshlanadi?
Maʼlumki, 4–15 dekabr kunlari maktablarda faoliyat ko‘rsatayotgan fan o‘qituvchilarning bilim va ko‘nikmalari diagnostika testidan o‘tkazilgandi.
Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirining 2023-yil 28-dekabrdagi 577-sonli buyrug‘i bilan rahbar va pedagog xodimlarning 2024-yil uchun malaka oshirish kurslarida o‘qitish rejasi tasdiqlangan.
Mazkur buyruq bilan o‘qituvchilarning diagnostika testida yiqqan ballariga ko‘ra malaka oshirish shakli quyidagicha belgilangan:
• 76-100 ball natija ko‘rsatgan pedagoglar birinchi tabaqaga mansub o‘quv dasturi asosida 3 yil ishdan ajralmagan holda (onlayn);
• 56-75 ball natija ko‘rsatgan pedagoglar ikkinchi tabaqaga mansub o‘quv dastur asosida 1 yili ishdan ajralmagan holda (onlayn), 2 yili ishdan ajralgan holda (offlayn), 3 yili esa ishdan ajralmagan holda (onlayn);
• 31-55 ball natija ko‘rsatgan pedagoglar uchinchi tabaqaga mansub o‘quv dasturi asosida 1 yili ishdan ajralgan holda (offlayn), 2 yili ishdan ajralmagan holda (onlayn), 3 yili ishdan ajralgan holda (offlayn);
• 0-30 ball natija ko‘rsatgan pedagoglar to‘rtinchi tabaqaga mansub o‘quv dasturi asosida 3 yil ishdan ajralgan holda (offlayn) malaka oshiradi.
Shu sababli, bu yil onlayn tarzda malaka oshirishi kerak bo‘lgan pedagoglarga offlayn tarzda malaka oshirishiga ruxsat berilmasligi mumkin. Sababi, vazirlikning tegishli buyrug‘i bilan pedagog xodimlarning 2024-yil uchun malaka oshirish kurslarida o‘qitish rejasi tasdiqlanib bo‘lgan.
Unda onlayn malaka oshirish kurslari qachondan boshlanadi?
Bu yili onlinedu.uz platformasi orqali malaka oshirish kurslari biroz kechikmoqda. Chunki, onlayn malaka oshirish kurslariga start berish uchun avval platformaga joylanadigan kontent materiallarini ishlab chiqish kerak bo‘ladi.
Joriy yilning 12-mart kuni Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligining Maktab taʼlimi tizimidagi taʼlim tashkilotlarining rahbar, mutaxassis va pedagog kadrlarini uzluksiz kasbiy rivojlantirish ishlarini samarali tashkil etish to‘g‘risidagi 77-sonli buyrug‘i imzolangan.
Mazkur buyruq bilan kontent materiallarini ishlab chiqish reja-grafigi tasdiqlangan bo‘lib, kontent materiallarini ishlab chiqib, har yili 10-martga qadar onlinedu.uz platformasiga joylashtirish belgilangan.
Xalqtaliminfo.uz tahririyati manbasiga ko‘ra ayni vaqtda A.Avloniy nomidagi milliy-tadqiqot instituti tomonidan kontent materiallarini ishlab chiqish ishlari boshlangan. Lekin bu yana biroz vaqt talab qiladigan jarayon hisoblanadi. Ayni vaqtda onlayn malaka oshirish kurslari uchun kontent tayyorlashni tezlashtirish masalalari koʻrib chiqilgan.
Albatta, har doimgidek yo‘nalishlar bo‘yicha kontent materiallar tayyor bo‘lishi bilan birin-ketinlikda malaka oshirish kurslariga start beriladi. Yaʼni, qaysi fan yo‘nalishi bo‘yicha kontent materiallar tayyor bo‘lsa, shu yo‘nalishda onlayn malaka oshirish kurslari boshlanadi.
Pedagog o‘z vaqtida malaka oshirmasa, bu uning ustama baliga taʼsir qiladimi?
Maʼlumki, Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta taʼlim muassasalarining o‘rnak ko‘rsatgan xodimlarini rag‘batlantirishning direktor jamg‘armasini tashkil etish va uning mablag‘laridan foydalanish tartibi to‘g‘risida”gi Nizomga 1-ilovaga ko‘ra pedagog o‘z vaqtida malaka oshirish kurslaridan o‘tib, tegishli sertifikatga ega bo‘lsa unga 10 ball, o‘z vaqtida malaka oshirish kurslarida qatnashmagan bo‘lsa ball berilmasligi belgilangan.
Lekin kontent materiallarning kechikkanligi sababli pedagog xodim o‘z vaqtida malaka oshirish kurslaridan o‘tolmasa, bunda pedagog xodim aybdor hisoblanmasligi kerak.
Shu sababli, bu kabi vaziyatlarda Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi mazkur holatning oldidni olish uchun qo‘shimcha ko‘rsatma berishi lozim deb hisoblaymiz.

Когда начнутся онлайн-курсы обучения?
Я преподаватель. По результатам моего диагностического обследования, проведенного 4-15 декабря, мне было назначено повышение квалификации онлайн на платформе onlinedu.uz. Но онлайн-курсы обучения еще не начались. Оффлайн обучение не допускается. Но если я не повышу рейтинг вовремя, это повлияет на мой кредитный рейтинг. У меня вопрос: когда начнутся онлайн-курсы повышения квалификации?
Известно, что 4-15 декабря проверялись знания и навыки учителей естественных наук, работающих в школах.
Приказом министра дошкольного и школьного образования №577 от 28 декабря 2023 года утвержден план подготовки руководителей и педагогов на курсах повышения квалификации на 2024 год.
Настоящим приказом форма повышения квалификации учителей по набранным в диагностическом тестировании баллам определяется следующим образом:
педагоги, набравшие 76-100 баллов, не отрываясь от работы за 3 года по учебной программе первого класса (онлайн);
Педагогам, набравшим 56-75 баллов, по учебной программе относятся ко второму классу, 1 год без отрыва от работы (онлайн), 2 года без отрыва от работы (офлайн), 3 года без отрыва от работы ( В сети);
Педагоги, показавшие результаты 31-55 баллов, на базе учебной программы третьего класса, 1 год без отрыва от работы (офлайн), 2 года без отрыва от работы (онлайн), 3 года без отрыва от работы (офлайн);
Педагоги, показавшие 0-30 баллов, получают 3 года очного (оффлайн) обучения на основе учебной программы четвертого класса.
Поэтому педагогам, которым в этом году предстоит пройти онлайн-обучение, могут не разрешить проводить офлайн-обучение. Причиной является то, что план подготовки педагогических кадров на курсах повышения квалификации на 2024 год утвержден соответствующим приказом министерства.
Так когда же начнутся онлайн-курсы обучения?
В этом году курсы обучения через платформу onlinedu.uz немного запаздывают. Потому что, чтобы запустить онлайн-курсы обучения, сначала необходимо разработать контентные материалы, которые будут размещены на платформе.
Для разработки содержательных материалов в первую очередь должен быть подписан соответствующий приказ Министерства дошкольного и школьного образования. Приказ министерства №77 был подписан 12 марта этого года.
Данным приказом утвержден график разработки контентных материалов, контентные материалы будут разрабатываться и размещаться на платформе onlinedu.uz до 10 марта каждого года.
По словам источника редакции Xalqtaliminfo.uz, в то же время Национальный исследовательский институт имени А.Авлони приступил к разработке контентных материалов. Но это все еще трудоемкий процесс.
Конечно, как всегда, как только будут готовы содержательные материалы, один за другим будут запускаться обучающие курсы. Другими словами, онлайн-курсы повышения квалификации будут запущены по тому предмету, по которому готовы содержательные материалы.
Если преподаватель вовремя не повысит свою квалификацию, повлияет ли это на его премиальный балл?
Как известно, утвержден постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года № 823 «О порядке создания директорского фонда поощрения образцовых работников общеобразовательных учреждений и использования его средств» согласно приложению 1 к Положению. 10 баллов начисляется педагогу, если он вовремя прошел курсы повышения квалификации и имеет соответствующий сертификат, и нет баллов, если он не прошел вовремя курсы повышения квалификации.
Однако если педагог не может своевременно пройти курсы повышения квалификации из-за задержки содержательных материалов, педагог не должен считаться виновным в этом.
Поэтому в таких ситуациях мы считаем, что Министерству дошкольного и школьного образования следует дать дополнительные указания для предотвращения подобной ситуации.