17:00 / 25.03.2024 15.98k
O‘qituvchiman. 4–15 dekabr kunlari o‘tkazilgan diagnostika testi natijalarimga ko‘ra onlinedu.uz platformasida onlayn shaklda malaka oshirishim belgilangan. Lekin onlayn malaka oshirish kurslari hali boshlanmabdi. Offlayn tarzda malaka oshirishga ruxsat yo‘q ekan. Lekin o‘z vaqtida malaka oshirmasam, bu ustama balim past chiqishiga sabab bo
ladi. Savolim shuki, onlayn malaka oshirish kurslari qachondan boshlanadi?
Maʼlumki, 4–15 dekabr kunlari maktablarda faoliyat ko‘rsatayotgan fan o‘qituvchilarning bilim va ko‘nikmalari diagnostika testidan o‘tkazilgandi.
Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirining 2023-yil 28-dekabrdagi 577-sonli buyrug‘i bilan rahbar va pedagog xodimlarning 2024-yil uchun malaka oshirish kurslarida o‘qitish rejasi tasdiqlangan.
Mazkur buyruq bilan o‘qituvchilarning diagnostika testida yiqqan ballariga ko‘ra malaka oshirish shakli quyidagicha belgilangan:
• 76-100 ball natija ko‘rsatgan pedagoglar birinchi tabaqaga mansub o‘quv dasturi asosida 3 yil ishdan ajralmagan holda (onlayn);
• 56-75 ball natija ko‘rsatgan pedagoglar ikkinchi tabaqaga mansub o‘quv dastur asosida 1 yili ishdan ajralmagan holda (onlayn), 2 yili ishdan ajralgan holda (offlayn), 3 yili esa ishdan ajralmagan holda (onlayn);
• 31-55 ball natija ko‘rsatgan pedagoglar uchinchi tabaqaga mansub o‘quv dasturi asosida 1 yili ishdan ajralgan holda (offlayn), 2 yili ishdan ajralmagan holda (onlayn), 3 yili ishdan ajralgan holda (offlayn);
• 0-30 ball natija ko‘rsatgan pedagoglar to‘rtinchi tabaqaga mansub o‘quv dasturi asosida 3 yil ishdan ajralgan holda (offlayn) malaka oshiradi.
Shu sababli, bu yil onlayn tarzda malaka oshirishi kerak bo‘lgan pedagoglarga offlayn tarzda malaka oshirishiga ruxsat berilmasligi mumkin. Sababi, vazirlikning tegishli buyrug‘i bilan pedagog xodimlarning 2024-yil uchun malaka oshirish kurslarida o‘qitish rejasi tasdiqlanib bo‘lgan.
Unda onlayn malaka oshirish kurslari qachondan boshlanadi?
Bu yili onlinedu.uz platformasi orqali malaka oshirish kurslari biroz kechikmoqda. Chunki, onlayn malaka oshirish kurslariga start berish uchun avval platformaga joylanadigan kontent materiallarini ishlab chiqish kerak bo‘ladi.
Joriy yilning 12-mart kuni Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligining Maktab taʼlimi tizimidagi taʼlim tashkilotlarining rahbar, mutaxassis va pedagog kadrlarini uzluksiz kasbiy rivojlantirish ishlarini samarali tashkil etish to‘g‘risidagi 77-sonli buyrug‘i imzolangan.
Mazkur buyruq bilan kontent materiallarini ishlab chiqish reja-grafigi tasdiqlangan bo‘lib, kontent materiallarini ishlab chiqib, har yili 10-martga qadar onlinedu.uz platformasiga joylashtirish belgilangan.
Xalqtaliminfo.uz tahririyati manbasiga ko‘ra ayni vaqtda A.Avloniy nomidagi milliy-tadqiqot instituti tomonidan kontent materiallarini ishlab chiqish ishlari boshlangan. Lekin bu yana biroz vaqt talab qiladigan jarayon hisoblanadi. Ayni vaqtda onlayn malaka oshirish kurslari uchun kontent tayyorlashni tezlashtirish masalalari koʻrib chiqilgan.
Albatta, har doimgidek yo‘nalishlar bo‘yicha kontent materiallar tayyor bo‘lishi bilan birin-ketinlikda malaka oshirish kurslariga start beriladi. Yaʼni, qaysi fan yo‘nalishi bo‘yicha kontent materiallar tayyor bo‘lsa, shu yo‘nalishda onlayn malaka oshirish kurslari boshlanadi.
Pedagog o‘z vaqtida malaka oshirmasa, bu uning ustama baliga taʼsir qiladimi?
Maʼlumki, Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta taʼlim muassasalarining o‘rnak ko‘rsatgan xodimlarini rag‘batlantirishning direktor jamg‘armasini tashkil etish va uning mablag‘laridan foydalanish tartibi to‘g‘risida”gi Nizomga 1-ilovaga ko‘ra pedagog o‘z vaqtida malaka oshirish kurslaridan o‘tib, tegishli sertifikatga ega bo‘lsa unga 10 ball, o‘z vaqtida malaka oshirish kurslarida qatnashmagan bo‘lsa ball berilmasligi belgilangan.
Lekin kontent materiallarning kechikkanligi sababli pedagog xodim o‘z vaqtida malaka oshirish kurslaridan o‘tolmasa, bunda pedagog xodim aybdor hisoblanmasligi kerak.
Shu sababli, bu kabi vaziyatlarda Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi mazkur holatning oldidni olish uchun qo‘shimcha ko‘rsatma berishi lozim deb hisoblaymiz.

I am a teacher. Based on the results of my diagnostic test conducted on December 4-15, I was scheduled to upgrade my qualifications online on the onlinedu.uz platform. But online training courses have not started yet. Offline training is not allowed. But if I don't upgrade on time, it will affect my credit score. My question is, when do the online refresher courses start?
It is known that on December 4-15, the knowledge and skills of science teachers working in schools were tested.
According to the order of the Minister of Preschool and School Education No. 577 of December 28, 2023, the training plan of the supervisors and pedagogues in the training courses for 2024 was approved.
With this order, the form of professional development of teachers according to the points scored in the diagnostic test is defined as follows:
pedagogues who have scored 76-100 points without leaving work for 3 years based on the curriculum of the first class (online);
The pedagogues who have scored 56-75 points, on the basis of the curriculum belonging to the second class, 1 year without separation from work (online), 2 years without separation from work (offline), and 3 years without separation from work (online);
The pedagogues who showed results of 31-55 points, on the basis of the curriculum of the third class, 1 year without separation from work (offline), 2 years without separation from work (online), 3 years without separation from work (offline);
The pedagogues who showed 0-30 points receive 3 years of off-line (offline) training on the basis of the curriculum of the fourth class.
Therefore, educators who are supposed to be trained online this year may not be allowed to do offline training. The reason is that the training plan for pedagogic staff in advanced training courses for 2024 has been approved by the appropriate order of the ministry.
So when do the online training courses start?
This year, training courses through the onlinedu.uz platform are a little late. Because, in order to start online training courses, it is first necessary to develop content materials that will be posted on the platform.
In order to develop content materials, first of all, the relevant order of the Ministry of Preschool and School Education must be signed. Order No. 77 of the Ministry was signed on March 12 of this year.
With this order, the schedule for the development of content materials has been approved, and content materials will be developed and placed on the onlinedu.uz platform by March 10 of each year.
According to the source of the Xalqtaliminfo.uz editorial office, at the same time, the National Research Institute named after A. Avloni started the development of content materials. But this is still a time-consuming process.
Of course, as always, as soon as the content materials are ready, training courses will be started one after the other. In other words, online professional development courses will be started in the subject in which the content materials are ready.
If a teacher does not improve his qualifications on time, will this affect his bonus score?
As it is known, approved by the Cabinet of Ministers Resolution No. 823 dated September 30, 2019 "On the procedure for establishing the director's fund for encouraging exemplary employees of general secondary education institutions and using its funds" According to Appendix 1 to the Regulation, 10 points are given to a pedagogue if he/she has passed professional development courses on time and has a relevant certificate, and no points if he/she has not participated in professional development courses on time.
However, if the pedagogue cannot take advanced training courses on time due to the delay of the content materials, the pedagogue should not be considered guilty of this.
Therefore, in such situations, we believe that the Ministry of Preschool and School Education should issue additional instructions to prevent this situation.