Maktab o‘quvchilari o‘rtasidagi janjal o‘lim bilan tugadi
Joriy yilning 20-mart kuni Toshkent viloyatining Angren shahrida maktab o‘quvchilari orasida yuzaga kelgan kelishmovchilik 11-sinf o‘quvchisining o‘limi bilan yakunlandi.
Holatga xalqtaliminfo.uz tahririyati Toshkent viloyati maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi axborot xizmati bilan bog‘lanib aniqlik kiritdi.
Ma’lum bo‘lishicha, 2024-yil 20-mart kuni soat tahminan 22:30 da Angren shahar “Navbahor” MFY, 13-daha 12-uy 24-xonadonda yashovchi, 41-sonli maktabning 9-sinf о‘quvchisi, 22.05.2008 yilda tug‘ilgan voyaga yetmagan Mavlonqulov Dadabek Ulug‘bek о‘g‘li Angren shahar “Ulug‘bek” MFYda joylashgan “Mono markaz”ning orqa eshigi oldida bо‘la turib, 03.12.2006 yilda tug‘ilgan voyaga yetmagan Abdurahimov Otabek Asqad о‘g‘li bilan о‘zaro kelishmovchilik natijasida janjallashib qolgan.
Janjal vaqtida O.Abdurahimovga urib, tan jarohati yetkazilgan. Natijada, O.Abdurahimov olgan tan jarohatlari oqibatida sog‘lig‘i yomonlashib, vafot etgan.
Mazkur holat yuzsidan О‘zbekiston Respublikasi JKning 104-moddasi 3-qismi “d” bandi bilan jinoyat ishi qо‘zg‘atilgan. Ayni vaqtda tergov jarayonlari davom etmoqda.
Eslatib o‘tamiz, holat darsdan tashqari, tungi vaqtda sodir bo‘lganligi uchun bunday vaziyatlarda maktab ma’muriyati javobgarlikka tortilmaydi. Amaldagi tartibga ko‘ra taʼlim muassasasidan tashqarida darsdan keyingi va taʼtil paytidagi oʻquvchilarning xatti-harakatlari uchun amaldagi qonunchilik hujjatlariga muvofiq ota-onalar javobgar hisoblanadi.

Драка школьников закончилась смертью
20 марта этого года в Ангрене Ташкентской области спор между школьниками закончился смертью 11-классника.
В редакции xalqtaliminfo.uz прояснили ситуацию, обратившись в информационную службу управления дошкольного и школьного образования Ташкентской области.
Известно, что 20 марта 2024 года примерно в 22:30 ученик 9 класса школы № 41, житель 13 и 12 корпуса, дома 24, МФУ «Навбахор», г. Ангрен, 22.05 Мавлонгулова Дадабек Улугбек, несовершеннолетний 2008 года рождения, стоит перед задней дверью «Моно Марказ», расположенного в МФУ Улугбека, г. Ангрен, Абдурахимов, несовершеннолетний, 12.03.2006 года рождения. Отабек Аскад поссорился с сыном в результате разногласие.
В ходе боя О.Абдурахимов получил ранение. В результате состояние здоровья О.Абдурахимова ухудшилось, и он скончался.
В связи с данной ситуацией возбуждено уголовное дело по статье 104 части 3 пункта «д» Уголовного кодекса Республики Узбекистан. В то же время расследование продолжается.
Напоминаем, что администрация школы не несет ответственности в подобных ситуациях, так как ситуация произошла во внеучебное время, в ночное время. Согласно действующим нормам, родители несут ответственность за поведение учащихся вне учебного заведения после занятий и во время каникул в соответствии с действующими правовыми документами.