Sinf rahbari lavozimini alohida shtat birligi sifatida joriy qilish kerak
Men Farg‘ona viloyati Rishton tumanidagi 20-maktabning o‘quv tarbiyaviy ishlari bo‘yicha direktori o‘rinbosari vazifasini 3 yildan buyon bajarib keluvchi, 8 yillik pedagogik ish stajga ega o‘qituvchi Mahmudov Ibrohim bo‘laman.
Taklifim shundan iboratki, mehnat faoliyatim davomida shuni bildimki, maktablarda ta’lim sifatiga ta’sir qiladigan kichik bo‘lsa ham og‘riqli nuqtasi bor. Bu ham bo‘lsa sinf rahbarlik. Nega desak 20 soat ya’ni, 1 stavka darsi bor o‘qituvchiga 1 ta sinf berilgan deylik, shuni ham dars berish bilan birgalikda bajarishga majbur bo‘ladi.
Muammoga kelsak, shu o‘qituvchi boshqa sinfga dars berayotgan paytda o‘zi sinf rahbarlik qiladigan sinfda qandaydir bir o‘quvchi tarbiyasizlik qilib, muammo keltirib chiqardi deylik, endi bu o‘qituvchini darsidan chaqirishadi. Sababi sinfidagi o‘quvchi ishkal chiqardi, darsi qolib ketib shu bilan shug‘illanadi, mana birinchi talim sifatini buzilishiga sabab, dars qolib ketadi.
Yana biri davomat, kelmagan o‘quvchingni top, uyiga telefon qil deyiladi, darsi qolib uni qidirishga tushadi telefon orqali bo‘lsa ham. Taklifim shundayki, pedagog yoki psixologiyaga bog‘liq birorta o‘qituvchiga 2, 3, 4 tagacha sinf rahbarlik berilsa, mutaxassisligi bo‘yicha dars berilmasa, faqat sinf bilan shug‘illansa, fan darslariga kirib sinfidagi o‘quvchilarni tarbiyasi darsda  o‘tirishi, darsga qiziqishi, qatnashishi bo‘yicha tahlil qilib, darsdan so‘ng 10-15 daqiqa har bir sinf o‘quvchilari bilan ishlasa yaxshiroq bo‘larmidi deb o‘ylayman.
Hozirda bir sinf rahbarligi 500 ming so‘m atrofida. Agar yuqoridagi taklif amalga oshsa o‘sha sinf rahbari 1,5-2 mln so‘mgacha oylik oladi. Balki, shunday yo‘l tutilsa keyinchalik sinf rahbarlik summasi yana oshirilar. Aytmoqchimanki, moliyaviy tomondan ham hozirgi holat bilan farq qilmaydi.
Fan o‘qituvchidan keyin faqat ta’lim sifati so‘ralgan bo‘lardi. Hozir faqat ta’lim sifati so‘ralmoqda deyilyapti, lekin mayda-chuyda shu narsalar ham dars beradigan fan o‘qituvchisiga ta’sir ko‘rsatmoqda deb o‘ylayman. Meni kichik, lekin zarur deb o‘ylagan taklifim shu edi. Iltimos, shu taklifim ko‘rib chiqilsa juda ham xursand bo‘lardim.
Yuqorida pedadagog xodim tomonidan juda o‘rinli taklif bildirildi. O‘tgan yili biz ham sinf rahbarlar oylik maoshini sezilarli darajada oshirish yoki bu lavozimni alohida shtat birligi sifatida qayta joriy qilish kerakligi haqida taklif bergandik.
Sinf rahbari eng kamida 30-40 nafar o‘quvchi uchun javobgar bo‘ladi. O‘quvchilar davomati uchun ham, elektron kundalik nazorati va o‘quv-qurollarining soz holatda yuritilshi uchun ham sinf rahbari javob beradi. Xullas, sinf o‘quvchilarining barcha xatti-haraktalari uchun ular mas’ul.
Maktablarda har yili avgust oyida sinf rahbarlik taqsimlanadi. Direktor o‘rinbosarlari sinf rahbarlik uchun nomzod qidirishni boshlaydi. Ko‘pchilik o‘qituvchilar sinf rahbarlik qilishni istamaydi. Negaki, sinf olgandan ko‘ra ular boshqa maktabdan 10 soat qo‘shimcha dars olishni afzal ko‘radi.
To‘g‘risini tan olaylik, baribir 300-400 ming so‘m maoshga 30-40 nafar bolaga javobgar bo‘lib, ular bilan tinmay ishlash sal mantiqqa ham to‘g‘ri kelmaydi-da. Yuqoridagi mas’ullar o‘zini sinf rahbari o‘rniga qo‘yib ko‘rib, shu oylikka o‘zim ishlarmidim degan savolni o‘ziga berib, keyin qaror qabul qilsa adolatdan bo‘lardi.

Должность классного руководителя должна быть введена в качестве отдельной штатной единицы.
Я Махмудов Ибрагим, учитель с 8-летним педагогическим стажем, 3 года работаю заместителем директора 20-й школы Риштонского района Ферганской области.
Я предполагаю, что за время своей карьеры я понял, что существует болевая точка, даже если она небольшая, которая влияет на качество образования в школах. Это классовое лидерство. Почему, допустим, преподавателю, у которого 20 часов, то есть 1 тарифный урок, дают 1 занятие, он должен это делать вместе с преподаванием.
Что касается проблемы, предположим, что пока этот учитель ведет другой класс, какой-то ученик в классе, которым он руководит, недисциплинирован и доставляет неприятности, и теперь этого учителя вызывают из класса. Причина в том, что ученик в классе допустил ошибку, пропустил урок и делает его, по этой причине нарушается качество первого обучения, урок пропускается.
Еще один - посещаемость, говорят, если найти своего ученика, который не пришел, и позвонить ему домой, он пропустит занятие и будет искать его, пусть даже по телефону.
Мое предложение состоит в том, что если педагогу или учителю, имеющему отношение к психологии, даются ответственные 2, 3, 4 классы, если он не преподает по своей специальности, если он занимается только классом, то он должен поступить в классы естественных наук и сидеть в классе. класс для обучения учеников своего класса.Я думаю, что лучше было бы поработать с учениками каждого класса в течение 10-15 минут после урока, анализируя их интерес и участие в уроке.
В настоящее время стоимость одного классного лидера составляет около 500 000 сумов. В случае реализации вышеуказанного предложения руководитель этого класса будет получать ежемесячную зарплату в размере до 1,5-2 миллионов сумов. Возможно, если это будет сделано, то количество классового руководства снова увеличится. Я имею в виду, что в финансовом отношении это ничем не отличается от нынешней ситуации.
После учителя естествознания спросят только качество образования. Сейчас говорят, что спрашивают только о качестве образования, но я думаю, что даже эти мелочи влияют на преподавателя естественных наук, который преподает. Это было мое предложение, которое я считал небольшим, но необходимым. Пожалуйста, буду очень рад, если это предложение будет рассмотрено.
Очень подходящее предложение было сделано учителем выше. В прошлом году мы также предлагали существенно повысить зарплату классным руководителям или вновь ввести эту должность как отдельную штатную единицу.
Руководитель класса несет ответственность не менее чем за 30-40 учеников. Руководитель класса несет ответственность за посещаемость учащихся, а также за контроль электронных дневников и содержание учебных средств. Итак, они несут ответственность за все поведение учеников класса.
Классное руководство распределяется по школам каждый год в августе. Заместители директора начнут искать кандидата на должность классного руководителя. Многие учителя не хотят вести класс. В конце концов, они скорее возьмут 10 часов дополнительных уроков в другой школе, чем пойдут на урок.
Скажем прямо, отвечать за 30-40 детей на 300-400 тысяч сумов и постоянно с ними работать даже не имеет смысла. Было бы справедливо, если бы вышеперечисленные чиновники поставили себя на место классного руководителя, задали бы себе вопрос, буду ли я работать в этом месяце, а затем приняли бы решение.