Maktablar uchun eng zaruriy ehtiyojlar ro‘yxati tuzib chiqilganmi?
“OpenBudget” jarayoni juda ko‘p muammolarni ochib berdi aslida. Kuzatgan bo‘lsangiz, bir maktab shunchaki interaktiv doska yoki konditsioner uchun ovoz yig‘di, boshqa bir maktabda esa hatto hojatxona yo‘q, yoki maktab binosi avariya holatida.
Endi tasavvur qiling, eng og‘ir sharoitli maktab ovoz yig‘olmasa, lekin interaktiv doska yoki konditsioner uchun kurashgan maktab g‘olib bo‘lsa, byudjetdan ajratilgan pul to‘g‘ri sarf qilingan bo‘ladimi?
Nahotki, ta’limga mas’ul rahbarlarimiz maktablar uchun eng zaruriy ehtiyojlar ro‘yxatini tuzib chiqmagan? Albatta, maktabga interaktiv doska ham, konditsioner ham, eng zamonaviy jihozlar ham kerak. Lekin respublikada o‘ta og‘ir sharoitli maktablar turganda bu masala o‘z dolzarbligini yo‘qotadi.
2022-yilda sobiq Prezident ta’lim muassasalari agentligiga qarashli ixtisoslashtirilgan maktablarni ta’mirlash uchun bankdan kredit ajratib bo‘lsa-da, bu ishlar o‘z vaqtida amalga oshirilgan. Demak, bizga kerak bo‘lsa shunday imkoniyatni ham topar ekanmiz-ku.
Aslida maktablarni bunday tarzda tabaqalantirish ham noto‘g‘ri. Misol uchun, Prezident maktabi yoki yangidan tashkil etilgan ixtisoslashtirilgan maktablarni qanday ta’mirlanayotganini ko‘rsangiz, beixtiyor Finlyandiyami bu deb yuborasiz.
Bu kabi zamonaviy maktablar kerak emas demoqchi emasmiz. Faqat pullarni eng zaruriy ehtiyojlar uchun ishlatish kerakligini eslatib qo‘ymoqchimiz xolos. Hozirgi kunda maktablar bir-biridan yer bilan osmoncha farq qiladi. Afsuski, bizda tabaqalanish o‘ta kuchli.
Finlyandiyada 1960-yillardayoq tabaqalashgan ta’lim tizimidan voz kechilib, yaxshi sharoitlarda ta’lim olish kamchilik o‘quvchi uchun emas, har bir o‘quvchi uchun umumiy va ochiq qilib, umumta’lim maktablarini rivojlantirishga qaror qabul qilingan.
Bizning amaliyotda esa ko‘proq Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablariga zo‘r imkoniyat va sharoitlar yaratib berilib, umumta’lim maktablariga bunday imkoniyat kamdan-kam beriladi. Ya'ni, oddiy umumta'lim maktablari “OpenBudget”da ovoz yig‘ib, sarson bo‘lishga mahkum.
11:06 / 16.06.2025
20:05 / 15.06.2025
12:17 / 13.06.2025
13:38 / 12.06.2025
12:24 / 18.03.2025
“OpenBudjet”da ovoz yig‘ish uchun 700 ming so‘mdan ushlab qolishni talab qilgan direktor bilan mehnat shartnomasini bekor qilingan. Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri ma’lum qildi.

Существует ли список наиболее важных потребностей для школ?
На самом деле процесс OpenBudget выявил множество проблем. Видите ли, одна школа как раз собирает голоса за интерактивную доску или кондиционер. В другой школе нет даже туалета, либо здание школы находится в аварийном состоянии.
А теперь представьте, если школа с худшими условиями не получит голоса, а победит школа, которая боролась за интерактивную доску или кондиционер, будут ли правильно потрачены деньги, выделенные из бюджета?
Разве наши руководители, отвечающие за образование, не составили список самых насущных потребностей школ? Конечно, школе нужна интерактивная доска, кондиционер и самое современное оборудование. Но когда в республике появляются школы с очень тяжелыми условиями, этот вопрос теряет свою актуальность.
В 2022 году в банке был выделен кредит на ремонт специализированных школ бывшего Агентства образования при президенте, но эти работы были выполнены в срок. При необходимости мы найдем такую ​​возможность.
На самом деле ошибочно классифицировать школы таким образом. Например, если вы увидите, как ремонтируется Президентская школа или вновь созданные специализированные школы, вы отправите ее как Финляндию.
Мы не хотим сказать, что такие современные школы не нужны. Мы просто хотим напомнить вам, что деньги следует использовать на самые необходимые нужды. Сейчас школы сильно отличаются друг от друга. К сожалению, мы очень разделены.
В Финляндии в 1960-е годы было принято решение отказаться от стратифицированной системы образования и развивать общеобразовательные школы, сделав образование в хороших условиях всеобщим и открытым для каждого учащегося, а не только для малообеспеченных учащихся.
В нашей практике для президентских, творческих и специализированных школ созданы прекрасные возможности и условия, а общеобразовательным школам такая возможность предоставляется редко. А обычные школы обречены скитаться по сбору голосов в «Открытом бюджете».