Ramazon Hayitida xodimlar necha kun dam olishi aniq bo‘ldimi?
O‘zbekiston musulmonlari idorasi mamlakatda joriy yilda Ramazon hayiti 10 aprel, chorshanba kuniga to‘g‘ri kelishi kutilyotgani haqida ma'lum qildi.
Ramazon oyining 30-kuni 9-aprel, seshanba kuniga to‘g‘ri kelmoqda. Demak, Ramazon Hayiti 10-aprel, chorshanba kuni etib belgilansa, shunda:
- 10-aprel, chorshanba — Ramazon Hayiti kuni. 9-aprel, seshanba kuni MK 187-moddasiga ko‘ra, har kunlik ishning (smenaning) davomiyligi barcha xodimlar uchun kamida 1 soatga qisqartiriladi;
- 11-aprel, payshanba — ish haftasining turidan qat’i nazar barcha xodimlar uchun qo‘shimcha dam olish kuni;
- 12-aprel, juma — 6 kunliklarga qo‘shimcha dam olish kuni, 5 kunliklarga 13-aprel, shanbadan ko‘chirilgan dam olish kuni;
- 13-aprel, shanba — ish haftasining turidan qat’i nazar barcha xodimlar uchun ish kuni.
- 14-aprel, yakshanba — barcha uchun dam olish kuni.
Asos: Mehnat kodeksining 207-208-moddalari va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 22-dekabrdagi PF-213-son “2024-yilda rasmiy sanalarni nishonlash davrida qo‘shimcha ishlanmaydigan kunlarni belgilash va dam olish kunlarini ko‘chirish to‘g‘risida”gi farmoni.

Понятно ли, сколько выходных будет у сотрудников во время Рамадана?
30-й день Рамадана приходится на вторник, 9 апреля. Итак, если внешний вид новолуния не изменится, то Рамадан Хайит может выпасть на среду, 10 апреля. Затем:
- 10 апреля, среда — день Рамадан Хаит. Во вторник, 9 апреля, согласно статье 187 Гражданского кодекса продолжительность каждого рабочего дня (смены) будет сокращена не менее чем на 1 час для всех сотрудников;
- 11 апреля, четверг – дополнительный выходной для всех сотрудников, независимо от типа рабочей недели;
- 12 апреля, пятница — дополнительный выходной для 6-дневных работников, 13 апреля день отдыха перенесен с субботы для 5-дневных работников;
- 13 апреля, суббота – рабочий день для всех сотрудников, независимо от типа рабочей недели;
- 14 апреля, воскресенье – выходной для всех.
Основание: Статьи 207-208 Трудового кодекса и Указ Президента Республики Узбекистан №ПФ-213 от 22 декабря 2023 года «Установление нерабочих дней и перенос праздничных дней при праздновании официальных дат в 2024 году правильно на "Указ.