23-27-aprel kunlari vazir ustamasiga da’vogar pedagoglar uchun suhbat bo‘lib o‘tadi
Suhbatdan muvaffaqiyatli o‘tgan pedagoglarga 9 oy mobaynida 5 mln 775 ming so‘mlik qo‘shimcha ustamalar to‘lanadi.
Ma’lumki, bu yil vazir jamg‘armasidan oylik ustama oladigan pedagoglarning soni 1250 nafar etib belgilangan. Shundan 1150 ta kvota umumta’lim muassasalari pedagoglari uchun, 100 ta kvota Ixtisoslashgan ta’lim muassasalari pedagoglari uchun ajratilgan.
Vazir jamg‘armasidan oylik ustama oluvchi g‘oliblarni aniqlash nomzodlar orasida ikki bosqichda amalga oshiriladi:
Birinchi bosqichda Bilim va malakalarni baholash agentligi  tomonidan barcha hududlarda nomzodlarning dars beradigan umumta’lim fani bo‘yicha bilim darajasini baholash uchun test sinovlari o‘tkaziladi.
Ikkinchi bosqichda esa umumta’lim fanini bilish darajasini baholash bo‘yicha o‘tkazilgan test sinovlarida maksimal ballning 80 foizi yoki undan yuqori natija ko‘rsatgan nomzodlarning kasbiy mahoratini baholash uchun suhbat o‘tkaziladi.
Joriy yilning 23-27-aprel kunlari barcha hududlarda har oylik ustama to‘lanadigan nomzodlarning 2-bosqich kasbiy mahoratini baholash bo‘yicha suhbat o‘tkaziladi.
Suhbat jarayoni qay tartibda o‘tkaziladi?
Suhbat Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universiteti huzuridagi ilmiy-amaliy psixologlar markazi, Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi, Pedagoglarni yangi metodikalarga o‘rgatish milliy markazi rahbar va xodimlari hamda jamoatchilik vakilidan iborat Suhbat komissiyalari tomonidan o‘tkaziladi.
Suhbat jarayonlari o‘tkazilayotgan joyda komissiya a’zolari va nomzoddan tashqari begona shaxslarning bo‘lishiga ruxsat berilmaydi.
Suhbat bosqichida Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan o‘tkazilgan 1-bosqich test sinovlari natijasiga ko‘ra maksimal ballning 80 foizi va undan yuqori natija ko‘rsatgan nomzodlar bilan kasbiy faoliyatiga doir tayyorlangan taqdimoti bo‘yicha suhbat o‘tkaziladi. Suhbat komissiyasi suhbat jarayonlarini baholash ishlarini elektron platformadan foydalangan holda amalga oshiradi.
Taqdimot hamda savol-javob uchun 15 daqiqa vaqt ajratiladi. Suhbat natijalari bo‘yicha baholash maksimal 10 ballik tizimda amalga oshiriladi. Bunda, 2-bosqichga chiqqan hamda nomzodning kasbiy mahoratini baholash bo‘yicha suhbatdan 4 (to‘rt) balldan kam ball olgan nomzodlar g‘oliblikka tavsiya etilmaydi.
Suhbat natijasi bo‘yicha nomzodlar tomonidan to‘plangan ball Suhbat komissiyasi a’zolarining nomzodlarga qo‘ygan jami ball miqdorlarining o‘rtachasidan kelib chiqib belgilanadi.
Saralash natijalariga ko‘ra har oylik ustama belgilangan pedagog kadrlar ro‘yxatini tasdiqlash va ularga Jamg‘arma hisobidan ustamalarni to‘lash bo‘yicha Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining buyrug‘i qabul qilinadi.
Nomzodlarning kasbiy mahorati qanday mezonlar asosida baholanadi?
• O‘qituvchining ta’lim jarayoniga hamda o‘quvchilarning sifatli ta’lim olishiga ta’sir etuvchi omillarni tahlil qila olishi – to‘liq yorita olsa 2 ball, qisman yorita olsa 1 ball, yorita olmasa 0 ball;
• Ta’lim jarayonini rejalashtirishda ta’limning innovatsion shakllari va usullaridan foydalana olishi – to‘liq yorita olsa 2 ball, qisman yorita olsa 1 ball, yorita olmasa 0 ball;
• Ilg‘or pedagogik hamda axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan foydalanish bo‘yicha amaliy ko‘nikmalarga ega ekanligi – to‘liq yorita olsa 2 ball, qisman yorita olsa 1 ball, yorita olmasa 0 ball;
• Taqdimotning mantiqiyligi va yaxlitliligi, asosiy g‘oyalarning shakllantirilganligi, pedagog faoliyatini to‘liq yoritilganligi – to‘liq yorita olsa 2 ball, qisman yorita olsa 1 ball, yorita olmasa 0 ball;
• Taqdimotda fikrlarni to‘liq bayon etishi va xulosa qila olishi – to‘liq yorita olsa 2 ball, qisman yorita olsa 1 ball, yorita olmasa 0 ball.
Suhbat qaysi manzillarda bo‘lib o‘tadi?
• Qoraqalpog‘iston Respublikasi
53-sonli umumta’lim maktabi (Nukus shahri 28-kichik tuman, Bog‘chilik MFY, 1- uy);
29-sonli umumta’lim maktabi (Urganch tumani, G’oybu qishlog’i, Turkmanlar mahallasi, Turkmanlar ko’chasi, 48-uy);
Andijon shahridagi Prezident maktabi (Andijon shahri, A.Navoiy shox ko‘chasi, 73-uy);
Namangan viloyati pedagoglarni yangi metodikalarga o‘rgatish milliy markazi (Namangan viloyati, Yangi Namangan tumani, Islom Karimov ko‘chasi, 23-uy);
• Farg‘ona viloyati
40-sonli umumta’lim maktab (Farg‘ona shahri, Shodiyona MFY, Farobiy ko‘chasi, 7-uy);
Buxoro pedagogika kolleji (Buxoro viloyati, Buxoro shahar, Bog’i shamol ko‘chasi, 5-uy);
• Navoiy viloyati
16-sonli ayrim fanlar chuqurlashtirib o‘qitiladigan ixtisoslashgan maktab (Navoiy shahri, Nurafshon ko‘chasi, 15-a uy);
22-sonli umumta’lim maktabi (Jizzax shahri, N.Qo‘shoqov ko‘chasi, 42-uy);
Viloyat “Barkamol avlod maktabi” binosi (Samarqand shahri, Xotira maydoni, 51-uy);
42-sonli informatika va AT ga ixtisoslashtirilgan maktab (Qarshi shahri, Aral MFY, 12-uy);
16-sonli umumta’lim maktabi (Termiz shahar, Bo‘ston MFY, At-Termiziy ko‘chasi, 35-uy);
• Sirdaryo viloyati
1-sonli Ixtisoslashtirilgan maktab (Guliston shahri, Yangi hayot MFY, Binafsha ko‘chasi, 59-uy);
• Toshkent viloyati
3-sonli IDUM. Toshkent viloyati, (O‘rtachirchiq tumani, Fayzabod MFY, Sahovat ko‘chasi, 75-uy);
• Toshkent shahri
298-sonli umumta’lim maktabi (Toshkent shahar, Olmazor tumani, Beruniy ko‘chasi, B-1-uy).
Eslatib o‘tamiz, har oylik ustama to‘lanadigan nomzodlarning 2-bosqich kasbiy mahoratini baholash bo‘yicha suhbat jarayonlari 23-27-aprel kunlari o‘tkaziladi.

On April 23-27, exams for pedagogues applying for the post of minister will be held
The pedagogues who successfully passed the interview will be paid additional bonuses of 5 million 775 thousand soums within 9 months.
It is known that the number of pedagogues who will receive a monthly bonus from the minister's fund this year is 1,250. Of this, 1150 quotas are allocated for pedagogues of general educational institutions, 100 quotas are allocated for pedagogues of specialized educational institutions.
The selection of winners who will receive a monthly allowance from the Minister's Fund is carried out among the candidates in two stages:
At the first stage, the Knowledge and Skills Assessment Agency will conduct tests to assess the level of knowledge of the general education subjects taught by candidates in all regions.
In the second stage, an interview will be held to evaluate the professional skills of candidates who have scored 80 percent of the maximum score or higher in the tests conducted to assess the level of knowledge of general education.
On April 23-27 of this year, an interview will be held on the 2nd stage of professional skills assessment of candidates who will be paid a monthly bonus in all regions.
What is the order of the interview process?
The interview is conducted by the interview commissions consisting of leaders and employees of the Center of Scientific and Practical Psychologists under Nizamiy Tashkent State Pedagogical University, the Agency of Specialized Educational Institutions, the National Center for Training Pedagogues in New Methodologies, and a representative of the public.
Outsiders are not allowed to be in the place where the interview process is being held, except for the commission members and the candidate.
At the interview stage, candidates who scored 80 percent of the maximum score and above according to the results of the 1st stage tests conducted by the Agency for the Assessment of Knowledge and Skills will be interviewed based on the prepared presentation of their professional activities. The interview commission evaluates interview processes using an electronic platform.
15 minutes will be allocated for the presentation and question-and-answer session. Based on the results of the interview, the evaluation is carried out in a system of maximum 10 points. In this case, the candidates who reached the 2nd stage and received less than 4 (four) points from the interview on the evaluation of the candidate's professional skills are not recommended for winning. The points collected by the candidates as a result of the interview are determined based on the average of the total points assigned to the candidates by the members of the Interview Commission.
According to the selection results, the order of the Minister of Pre-School and School Education on approving the list of pedagogic personnel with monthly allowances and paying them allowances from the Fund is accepted.
On the basis of what criteria are the candidates' professional skills evaluated?
The ability of the teacher to analyze the factors affecting the educational process and students' quality education.
2 points if it can illuminate completely, 1 point if it partially illuminates, 0 points if it cannot illuminate;
Being able to use innovative forms and methods of education in planning the educational process - 2 points if it can be fully covered, 1 point if it can be partially covered, 0 points if it cannot be covered;
Having practical skills in the use of advanced pedagogical and information and communication technologies - 2 points if fully covered, 1 point if partially covered, 0 points if not covered;
The logicality and integrity of the presentation, the formation of the main ideas, the complete coverage of the pedagogue's activity - 2 points if it is fully covered, 1 point if it is partially covered, 0 points if it is not covered;
Being able to fully express and conclude the ideas in the presentation - 2 points if he can explain it completely, 1 point if he can explain it partially, 0 points if he can not explain it.
Where will the interview take place?
Republic of Karakalpakstan
General education school No. 53 (Nukus city, sub-district 28, Bogchilik MFY, house 1);
Khorezm region
General education school No. 29 (Urganch district, Goybu village, Turkmanlar neighborhood, Turkmanlar street, 48);
Andijan region
Presidential school in Andijan city (Andijan city, A. Navoi shox street, 73);
Namangan region
Namangan region national center for training pedagogues in new methods (Namangan region, New Namangan district, Islam Karimov street, 23);
Fergana region
General education school No. 40 (Fergana city, Shodiyona MFY, Farobi street, 7);
Bukhara region
Bukhara Pedagogical College (Bukhara Region, Bukhara City, Bogi Shaval Street, 5);
Navoi region
Specialized school No. 16 for in-depth teaching of some subjects (Navoi city, Nurafshan street, house 15-a);
Jizzakh region
General education school No. 22 (42, N. Khoshakov street, Jizzakh city);
Samarkand region
Provincial "Barkamol Avlod School" building (Samarkand city, Khatira Square, 51);
Kashkadarya region
Informatics and IT specialized school No. 42 (Karshi city, Aral MFY, house 12);
Surkhandarya region
General education school No. 16 (Termiz city, Boston MFY, At-Termizy street, 35);
Syrdarya region
Specialized school No. 1 (Guliston city, New Life MFY, Binafsha Street, 59);
Tashkent region
IDUM No. 3. Tashkent region, (Ortachirchik district, Fayzabad MFY, Sahavat street, 75);
Tashkent city
General education school No. 298 (Tashkent city, Almazor district, Beruni street, B-1 house).
We remind you that the interview processes for the 2nd stage of professional skills assessment of candidates who are paid a monthly bonus will be held on April 23-27.