“Tarbiya”, “Science “ va “Informatika” fanini qaysi o‘qituvchilarga o‘qitishga ruxsat berildi?
Bosh vazir Abdulla Oripov imzolagan hujjat bilan umumtaʼlim muassasalarida “Tabiiy fan (science)“, “Tarbiya” va “Informatika va axborot texnologiyalari” fanlarini ayrim toifadagi o‘qituvchilar o‘qitishi mumkinligi haqida ko‘rsatma berildi. Bunda:
- “Boshlangʻich taʼlim” oʻqituvchilariga – 1-4-sinflarda:
“Tabiiy fan (science)”;
“Tarbiya”;
“Informatika va axborot texnologiyalari” fanlarini o‘qitishga;
- “Geografiya”, “Biologiya” va “Fizika” fani oʻqituvchilariga – 5-6-sinflarda:
“Tabiiy fan (science)” fanini o‘qitishga;
- Tarix, Milliy istiqlol gʻoyasi va huquq mutaxassisligiga ega fan oʻqituvchilariga:
“Tarbiya” fanini o‘qitishga ruxsat berildi.
Bunda “Tabiiy fan (science)” va “Tarbiya” fanidan dars berayotgan boshlangʻich taʼlim, shuningdek, fizika, geografiya, biologiya, tarix, davlat va huquq asoslari fanidan amaldagi malaka toifalariga mos ravishda haq toʻlanadi.
Ya’ni, misol uchun boshlangʻich taʼlim o‘qituvchisi o‘z mutaxassisligi bo‘yicha malaka toifasini olgan bo‘lsa, buning uchun u dars berayotgan “Tabiiy fan (science)” yoki “Tarbiya” fanidan ham alohida malaka toifasi olish talab etilmaydi.
Bu qoida “Tabiiy fan (science)” va “Tarbiya” fanidan dars berayotgan fizika, geografiya, biologiya, tarix, davlat va huquq asoslari fani o‘qituvchilari uchun ham tatbiq etiladi.
Bosh vazir imzolagan hujjatda boshlangʻich taʼlim o‘qituvchisi tomonidan o‘tiladigan “Informatika va axborot texnologiyalari” fani uchun ham alohida toifa olishi shart emasligi nazarda tutilmagan. Lekin yuqoridagi qoidalardan kelib chiqib aytadigan bo‘lsak, boshlangʻich taʼlim o‘qituvchisi “Informatika va axborot texnologiyalari” fani uchun alohida malaka toifasi olish talab etilmasligi lozim.
“Tarbiya” fanini yana qaysi toifadagi pedagoglar o‘qitishi mumkin?
“Tarbiya” fanini qaysi fan o‘qituvchilari tomonidan o‘qitilishi 2020-yildan buyon muhokama qilib kelinadi. Chunki, aynan shu yildan boshlab “Odobnoma”, “Vatan tuyg‘usi”, “Milliy istiqlol g‘oyasi va ma’naviyat asoslari” hamda “Dunyo dinlari tarixi” fanlarini birlashtirgan holda yagona “Tarbiya” fani joriy qilingandi.
Aslida “Tarbiya” fanini umumta’lim muassasalarida o‘qitilishi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 6-iyundagi 422-son qarori bilan tartibga solinadi.
Mazkur qaror bilan “Tarbiya” fanini quyidagi ta’lim yo‘nalishlarni tamomlagan pedagoglarga bir shart bilan o‘qitishga ruxsat berilgandi:
- Boshlang‘ich ta’lim;
- Tarix (mamlakatlar va mintaqalar bo‘yicha);
- Tarix o‘qitish metodikasi;
- Filologiya va tillarni o‘qitish: O‘zbek tili, O‘zbek tili va adabiyoti;
- Milliy g‘oya, ma’naviyat asoslari va huquq ta’limi;
- Pedagogika va psixologiya;
- Psixologiya (Din sotsiopsixologiyasi);
- Dinshunoslik” va Islomshunoslik (Islom tarixi va manbashunosligi).
Yuqoridagi ta’lim yo‘nalishi bitiruvchilari umumiy o‘rta ta’lim maktablarida “Tarbiya” fanini o‘qitish huquqini olishi uchun ular tahsil olgan oliy ta’lim muassasalarining o‘quv rejalariga 2020/2021-o‘quv yilidan boshlab tegishli o‘zgartirishlar kiritilgan bo‘lish sharti qo‘yilgan.
Agar ayrim davlat va nodavlat oliygohlari o‘quv dasturiga o‘zgartirish kiritmagan bo‘lsa, ushbu oliygoh talaba va bitiruvchilari “Tarbiya” fanidan dars berolmaydi. Bunda ular “Tarbiya” fanini o‘qitish huquqini olishi uchun kasbiy qayta tayyorlash kursini tamomlashi kerak bo‘ladi.
Muhim eslatma:
Bunda 2020-yilga qadar Filologiya va tillarni o‘qitish: O‘zbek tili, O‘zbek tili va adabiyoti, Pedagogika va psixologiya, Psixologiya (Din sotsiopsixologiyasi), Dinshunoslik” va Islomshunoslik (Islom tarixi va manbashunosligi) ta’lim yo‘nalishini tamomlagan pedagoglarga “Tarbiya” fanini o‘qitish huquqi berilmaydi.
Chunki, mazkur yo‘nalish bitiruvchilari tahsil olgan oliy ta’lim muassasalarining o‘quv rejalarida 2020-yilga qadar “Tarbiya” fani mavjud bo‘lmagan.
Tarix, Boshlang‘ich ta’lim hamda Milliy g‘oya, ma’naviyat asoslari va huquq ta’limi fani o‘qituvchilariga esa yuqorida ta’kidlaganimizdek, Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining tegishli ko‘rsatmasi bilan “Tarbiya” fanini o‘qitish huquqi borligi ma’lum qilindi. Aslida bu qoidalar avval ham mavjud edi. Faqat bu fanlarni o‘tgan pedagoglarga malaka toifasi bo‘yicha to‘lovlarda muammo kuzatilardi.

Каким учителям было разрешено преподавать предметы «Образование», «Наука» и «Информатика»?
Документом, подписанным премьер-министром Абдуллой Ориповым, учителям отдельных категорий разрешено преподавание дисциплин «Наука», «Образование» и «Информатика и информационные технологии» в общеобразовательных учреждениях. В этом:
Учителям «Начального образования» – в 1-4 классах:
• «Естественные науки»;
• «Образование»;
• преподавать предметы «Информатика и информационные технологии»;
Учителям «Географии», «Биологии» и «Физики» - в 5-6 классах:
• преподавать науку «естествознание»;
• Учителям истории идея национальной независимости и законности;
• Было дано разрешение на преподавание предмета «Образование».
При этом учителя начальных классов по специальностям «Наука» и «Педагогия», а также по физике, географии, биологии, истории, государству и праву получают оплату в соответствии с применимыми квалификационными категориями.
То есть, например, если учитель начального образования получил квалификационную категорию по своей специальности, ему не требуется получение отдельной квалификационной категории по предмету «Наука» или «Образование», который он преподает. Это правило распространяется и на учителей физики, географии, биологии, истории, основ государства и права, преподающих предметы «Естествознание» и «Педагогия».
В подписанном премьер-министром документе не предусмотрено, что по предмету "Информатика и информационные технологии", преподаваемому учителем начальных классов, не нужно получать отдельную категорию. Однако, исходя из вышеуказанных правил, учителя начальных классов не должны быть обязаны получать отдельную квалификационную категорию по предмету «Информатика и информационные технологии».
Какие еще категории педагогов могут преподавать «образование»?
С 2020 года обсуждается, какие учителя-предметники будут преподавать предмет «Образование». С этого года введена единая дисциплина «Образование», объединяющая дисциплины «Этикет», «Чувство Родины», «Идея национальной независимости и основы духовности» и «История мировых религий».
Фактически регулирование преподавания предмета «Образование» в общеобразовательных учреждениях регулируется постановлением Кабинета Министров №422 от 6 июня 2020 года.
Данным решением педагогам, окончившим следующие образовательные направления, разрешается преподавать предмет «Образование» при одном условии:
• Начальное образование;
• История (по странам и регионам);
• Методика преподавания истории;
• Преподавание филологии и языков: Узбекский язык, Узбекский язык и литература;
• Национальная идея, основы духовности и правового воспитания;
• Педагогика и психология;
• Психология (Социопсихология религии);
• Религиоведение» и исламоведение (история ислама и источниковедение).
Для того чтобы выпускники указанного направления получили право преподавать предмет «Образование» в общеобразовательных школах, учебные программы высших учебных заведений, в которых они обучались, начиная с 2020/2021 учебного года подлежат изменению.
Если в некоторых государственных и негосударственных вузах не внесены изменения в учебную программу, студенты и выпускники этого вуза не могут преподавать предмет «Образование». В этом случае им придется пройти курс профессиональной переподготовки, чтобы получить право преподавать «Образование».
Важная заметка:
К 2020 году преподавание филологии и языков: узбекского языка, узбекского языка и литературы, педагогики и психологии, психологии (социопсихологии религии), религиоведения и исламоведения (истории ислама и источниковедения). Дипломированным педагогам право преподавания не предоставляется». Образование".
Потому что до 2020 года предмета «Образование» не существовало в учебных программах вузов, где обучались выпускники этого направления.
Учителя истории, начального образования, национальной идеи, духовности и правового воспитания получили право преподавания предмета «Образование» при соответствующем поручении Премьер-министра Республики Узбекистан.