Ma’naviyat markazi maktablarni tekshirmoqchi, savolnomada majburiy obuna ham bor
Yaqindagina ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarlari uchun tashkil qilingan seminarda surxondaryolik direktor o‘rinbosari “ma’naviyatchilar”ning ko‘p vaqti qog‘ozbozlik bilan o‘tib ketayotganini aytib, vazir Hilola Umarovadan bunga amaliy yordam berishini so‘ragandi.
Shundan so‘ng xalqtaliminfo.uz saytida direktor o‘rinbosarlarini ortiqcha hisobot va qog‘ozbozlikdan qutqarish kerakligi haqida maqola ham e’lon qiligandi.
Xorazmlik direktor o‘rinbosarlarining xalqtaliminfo.uz tahririyatiga ma’lum qilishicha, hokim o‘rinbosari boshchiligidagi ishchi guruh Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi Yangibozor tuman bo‘linmasi bilan birgalikda maktablarda tekshiruv o‘tkazishni reja qilmoqda.
“O‘quv yilining tugashiga ham 10 kun qoldi. O‘zi yaqindagina (bir oy ham bo‘lmadi) tuman prokuraturasi maktabda Davlat tili to‘g‘risidagi qonun ijrosi bo‘yicha o‘rganish o‘tkazdi.
Hattoki, maktab direktori va o‘rinbosarlari ish rejasi bo‘yicha hujjatlarimizni prokuraturaga chuqur o‘rganish uchun olib ketilib, qaytarib berilgani yo‘q. Ammo endi tuman hokimligi ma’naviyat bo‘limi tashabbusi bilan o‘rganish o‘tkazishmoqchi ekan”, deydi murojaatchi.
Umumta’lim maktablarida amalga oshirilayotgan ishlar natijadorligini o‘rganib borish ham yaxshidir, ammo Yangibozor tumani ma’naviyat markazi tomonidan yuborilgan savolnomada pedagoglarni majburiy obunaga jalb qilishga doir, qonunchilikka zid bo‘lgan bandlarni ham ko‘rish mumkin.
Savolnomada Respublika Ma’naviyat va ma’rifat kengashi nashrlari – “Tafakkur”, “Ma’naviy hayot”, “Jahon adabiyoti”, “Sharq yulduzi” jurnallariga obuna holati va barcha sonlarining maktabga yetib kelishi, shuningdek “Yangi O‘zbekiston”, “Xalq so‘zi”, “Jadid” kabi gazetalarga obuna holati o‘rganilishi ham qayd etilgan.
Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi Yangibozor tuman bo‘linmasi rahbari imzolagan hujjat bilan tasdiqlangan savolnomada yana bir qancha g‘ayritabiiy jumalalar ham mavjud.
Maktablarda Jaloliddin Manguberdi va Amir Temur xonalari mavjudligi, bezatilish ahvoli, Ma’naviyat va ma’rifat markazi tuman bo‘linmasi telegram kanaliga maktab pedagoglari va o‘quvchilarning a’zo bo‘lganligi va ijtimoiy tarmoqlarda sahifalari mavjudligi, qachon tashkil etilgan, nimalar yoritilgan va kuzatuvchilari soni qancha ekanligi haqidagi savolnomalar shular jumlasidandir.
Holat yuzasidan Respublika Ma’naviyat va ma’rifat kengashi hamda Maktabgacha va maktab ta'limi vazirligidan rasmiy munosabat kutib qolamiz.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 14-avgustdagi PQ-3907-sonli qaroriga muvofiq xalq ta’limi xodimlarini bosma nashrlarga majburan obuna bo‘lishini tashkil etish taqiqlangan.
13:00 / 09.04.2026
12:00 / 08.04.2026
Sirdaryo hokimi bunda direktor bilan birga majburiy mehnatga rozi bo‘lgan o‘qituvchi ham ishdan olinishini aytdi.
17:52 / 29.08.2025
Ular ustama hujjatlarini tekshirishga haqli emas
13:03 / 05.02.2025
Taklif
O‘qituvchi cho‘ntagidagi pullar hisobiga kun ko‘rayotgan “gazeta va jurnallar” faoliyati taftish qilinishi kerak

Духовный центр хочет проверить школы, а анкета включает обязательную подписку
Недавно на семинаре, организованном для заместителей директора по духовно-просветительской работе, заместитель директора Сурхандарьинской области рассказал, что большую часть времени «спиритуалисты» проводят в делопроизводстве, и обратился к министру Хилоле Умаровой за практическим советом по этому поводу.
После этого мы также опубликовали статью о необходимости избавить заместителей директора от излишней отчетности и волокиты.
По словам заместителя директора Хорезма, рабочая группа, возглавляемая заместителем акима, планирует провести расследование совместно с Янгибазорским районным филиалом Республиканского центра духовности и просветительства.
"До конца учебного года осталось 10 дней. Не так давно (менее месяца назад) районная прокуратура провела проверку исполнения закона о государственном языке в школе.
Фактически директора школы и его заместителей отвезли в прокуратуру для углубленного изучения документов нашего плана работы и не вернули. Но сейчас администрация района хочет провести исследование по инициативе духовного отдела", - рассказал заявитель.
Конечно, хорошо изучать эффективность работы, проводимой в общеобразовательных школах, но в анкете, присланной духовным центром Янгибазорского района, можно увидеть и противоречащие закону положения об обязательной подписке педагогов.
В анкете указывается состояние подписки на издания Республиканского совета духовности и просвещения - «Тафаккур», «Духовная жизнь», «Всемирная литература», «Звезда Шарка» и поступление всех выпусков в школу, а также как «Новый Узбекистан», «Халк» и т.д. Также было отмечено, что изучено состояние подписки на такие газеты, как «Зи», «Джадид».
Анкета, которую подписал руководитель Янгибазорского районного филиала Республиканского центра духовности и просветительства, содержит еще несколько необычных пунктов.
Наличие в школах комнат Джалалуддина Мангуберди и Амира Темура, состояние отделки, являются ли школьные педагоги и учащиеся участниками Telegram-канала Районного отдела духовно-просветительского центра и наличие страниц в социальных сетях, когда он был создан , что освещается и анкеты о количестве наблюдателей в их числе.
Напоминаем, что в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан № PQ-3907 от 14 августа 2018 года запрещается организовывать принудительную подписку работников народного образования на печатные издания.